Bulutlardan her saniyede 17 milyon ton su yeryüzüne düşer

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve BIZIMKISIbirASKhikayesi tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  27 Nisan 2009
  Konu Sahibi : BIZIMKISIbirASKhikayesi
 1. BIZIMKISIbirASKhikayesi

  BIZIMKISIbirASKhikayesi YASAMA SEBEBIMSIN ASKIM Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  235
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Uçsuz bucaksız yaratılmış bu âlemde gözümüzü ne tarafa çevirsek sonsuz bir mükemmellik görmekteyiz. Gökyüzünde yaratılmış en büyük yıldızdan yeryüzünde yaratılan en küçük canlıya kadar hepsi bir hikmet ve fayda için yaratılmıştır. Büyük bir yıldız olan güneşe baktığımızda karşımıza muazzam bir varlık çıkmaktadır. Güneş; dünyamızdan kütle itibariyle bir milyon defa daha büyüktür.Güneşin içerisinde merkezinde 20 milyon derece bir sıcaklık vardır Güneş dünyamıza 149.5 milyon km uzaklıktadır.Işığın saniyedeki hızı 300 000 km olduğunu düşünürsek, güneş ışığı dünyamıza yaklaşık sekiz buçuk dakikada ulaşmaktadır.

  Güneşte insanın hayal gücünü zorlayan bir enerji vardır… Bir saniyede 4 milyon ton güneş maddesinden eriyip yok olması sonucunda açığa çıkan acayip bir enerji radyasyon halin de bütün uzaya yayılan bir enerjinin sadece iki milyonda biri dünyamıza ulaşıyor. Gerisi uzayın karanlıklarındaki boşluklarda kalıyor.

  Güneşten gelen X ışınları, gama ışınları atmosfer tabakası tarafından iyice süzgeçten geçiriliyor.zararlı ışınlardan böylece canlılar kurtulmuş oluyor. Atmosferde süzülen bu ışınlar toprağın derinliklerine, denizin diplerine kadar giden canlı hayatın düzenlenmesine yardımcı oluyor. Bu ışınlar yardımıyla fotosentez meydana geliyor. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir metotla yeşil yapraklar kendileri için şeker üretirler. Bu yeşil yaprakları yiyen hayvanlar ise hiçbir fabrikada görülmeyen bir şekilde süt üretirler. Toprak güneş ışınlarıyla ısınır. Isınan toprak havayı ısıtır ve ısınan hava yükselerek gökyüzünde bulutları oluşturur. Bulutlardan her saniyede 17 milyon ton su yeryüzüne düşer. Canlılar bu sudan istifade ederler.

  Güneş ışığının yeryüzündeki farklı ısılarından dolayı rüzgarlar meydana gelir. Rüzgarlar bu bulutları ihtiyaç olan yerlere sevkeder. Bulutlardan yağmurlar meydana gelir. Bitki ve ağaçların kökleri bu yağmur suları ile beslenir. Meyve ve sebzeler böylece olgunlaşır lezzetli güzel kokulu hale gelir. Bu bitkilerden başta insan olmak üzere bütün canlılar faydalanır.