Büro yönetimi ve sekreterlik

Konusu 'Açıköğretim' forumundadır ve sumeyra tarafından 18 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

18 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : sumeyra
  1. sumeyra

sumeyra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    yerimsenibenarkadaşlar bu sene açıköğretim büro yönetimi ve sekreterlik okuyacağım okuyan var mı diye bende merak ediyorum sizce nasıl bir bölüm dersleri nasıl iş olanakları var mı merak ediyorum bana cevap yazarsanız sevinirim bunları sizinle paylaşmak istiyoeum

2. 19 Ağustos 2007
  3. kardelenes

kardelenes Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bi arkadaşım bu bölümde okuyor dersleri kolaymış.bende düşünmüş bu bölümü araştırmıştım internetten de bakarsan çalışma olanağı çok fazla.hayırlı olsun:)

4. 21 Ağustos 2007
  5. XSXimal

XSXimal Üzeni yolla... Salla... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Merhaba bende bu bölümü bitirdim. Dersleri bana ağır geldi, çoğu ticari dersler. Ezberden çok öğrenim gerekiyor. Eğer benim gibi düz lise mezunu isen biraz zorlar ticari bilgiler ve belgeler, temel hukuk, ingilizce, bilgisayar teknolojisi, on parmak F klavye bu dersler biraz zordu. Okul bitti bir ara işletme muhasebesi tuttum sonra işi bıraktım. İş bulmak ta şans işi yani.
    Aşağıdaki bilgiyi de senin için internette araştırdım. Umarım yardım eder
    .

GENEL BİLGİ
    Büro Yönetimi ve Sekreterlik Önlisans Programı, 1993 yılında Açıköğretim Sisteminin yeniden yapılandırılması ile Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır. Bu bölümden mezun olanlar Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanında özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilmektedirler.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER
    Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.
    Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Açıköğretim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ
    Bu program, sekreterlik mesleği başta olmak üzere büro yöneticileri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Program, ağırlıklı olarak sekreterlikte bilgisayar kullanımı, büro yönetimi, yönetici sekreterliği, iş yazışmaları, işletmecilik bilgisi konularını kapsamaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR
    Büro Yönetimi ve Sekreterlik Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

(Alıntı)

6. 21 Ağustos 2007
  7. Yeliz

Yeliz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    açık öğretimdeki iktisat,işletme,kamu,büro yönetimi...gibi bölümlerin aşağı yukarı hepsinde aynı dersler görülüyor.simalinde dediği dersler (üstteki arkadaş).bu dersler evde kitaptan çalışarak değilde bilen birilerinden yardım alarak daha iyi öğrenilir veya kursa giderek.evde zor oluyor.başarılar...

8. 21 Ağustos 2007
  9. sumeyra

sumeyra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    saolun verdiğiniz bilgiler için lise mezunuyum mesleki bie diplomam olsun hemde kendimi geliştirmek için okuyorum ilginize teşekkürler

10. 28 Ağustos 2007
  11. BarbunyaPilaki

BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    canım bende o bölümü okuyacağım ama benim temelim olduğundan zor gelmez çünkü ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum inşallah ikimizde başarıyla bitiririz okulumuzua.s.

12. 28 Ağustos 2007
  13. eceda2003

eceda2003 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Benim arkadaşımda kütahyada bu bölümü birincilikle bitirdi ve niğdede işletmeye dikey geçiş yapıp 4 senelik okulu bitirdi şuan okullarda ingilizce öğretmenliği yapıyor.

14. 29 Ağustos 2007
  15. nexsxelikxixz

nexsxelikxixz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Arkadaşlar ben de bu bölümü bitirdim.Şimdi ben de açıköğretim işletme 3.sınıfa geçicem.Daha sonra yazarım yine açıklamalar.

Son düzenleme: 10 Aralık 2009
  16. 30 Ağustos 2007
  17. sumeyra

sumeyra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bu bölümü bu sene tercih ettim ve okuyacam bölümle ilgili herşeyi merak ediyorum beni aydınlatırsan sevinirim canım şimdiden teşekkürler

18. 30 Ağustos 2007
  19. sukrancan

sukrancan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Herhangi bir 4 yıllık bölümü bitirirsen okullarda öğretmen açığı olunca bulunduğun yerdeki milllieğitim müdürlüğü ders ücretli öğretmen olarak görevlendirebiliyor. Hatta açık varsa 2 yıllıklara bile görev veriyorlar. umarım yardımcı olmuşumdur:)