Bursa Nutku

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve _deniz_ tarafından 19 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  19 Şubat 2008
  Konu Sahibi : _deniz_
 1. _deniz_

  _deniz_ Guest

  Atanın Bursa nutkunu ve bana hissetirdiklerini paylaşmak istedim...


  Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

  Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

  Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

  İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

  Son yıllarda özellikle son zamanlarda toplum olarak garip bir dönemden geçiyoruz biliyoruz ki Atatürk ' ün ortaya koyduğu o kutsal değerler ebediyen yaşıyacak Türk Genci ve Cumhuriyet kadınları bi kere en büyük koruyucuları ama bazen korkuyorum ve kendime kızıyorum Türk Genci olarak görevimi yapıyormuyum?biliyorum ki Atanında dediği gibi 'Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir bütünlük gösterdiği için başarılı olmuştur.' ne yaşıyorsak ve yaşıyacaksak işte bu bütünlükle delip geçiceğiz...Bursa nutkunun değirini yıllar geçtikce daha iyi anlıyoruz yılanmış şarap...
   
 2. 19 Şubat 2008
  Konu Sahibi : _deniz_
 3. NXIXL_78

  NXIXL_78 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  392
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende laik ve atatürkçü biri olarak atamızın bu günleri o yıllarda söyledikleriyle görebilmesine şaşırıyorum ATAM seni hep yaşatacağız paylaşımın için teşekkürler