Bursa Örf ve Adetleri

Konusu 'Örf ve Adetlerimiz' forumundadır ve balbxoxcegi tarafından 18 Şubat 2007 başlatılmıştır.

18 Şubat 2007
    Konu Sahibi : balbxoxcegi
  1. balbxoxcegi

balbxoxcegi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    bende bursa ya bağlı yenişehir ilçesinde yapılan düğünden bahsetmek istedim.
    yenişehirde düğünler 40 gün kırk gece sürer desem yeridir. gerçi şuan sadece köylerinde kaldı bu adetler merkezde pek uygulanmıyor. düğün cuma akşamından hem kız evinde hemde oğlan evinde başlar. kız evinde kına eğlencesi yapılır. oğlan evinde ise davullar çalınır ve erkekler oynar. gelin ayrı damat ayrı yerde eğlenir yani. ama damadın eğlencesi tam bi eğlencedir davullar zurnalar yemekler olabildiğine boldur. misafirler patlayana kadar duyurulur. ertesi gün yani cumartesi günü oğlan evinde davullar çalmaya devam eder. erkekler oynar kadınlar seyreder. cumartesi günüğ kız evi dönme denen eğlenceyi yapar ama bunu görmenizi isterim çok ilginç gelecektir size herkes oynar eder sonlara doğru gelin, annesi, kız kardeşleri birlikte halka olur hem oynar hemde ağlarlar. sonra geline gelen gecelik, çarşaf, battaniye gibi hediyeler verilir ve hediye verenler gelinle oynar. gelin bu arada sık sık kıyafet değiştirir. akşama yine kız evinde kına olur. geline kına yakılır kınadan sonra tavuk alma olur. bu arada davullar hala çalmaktadır yani oğlan evinde eğlence devam etmektedir saat 3 e 4 e kadar sürer. pazar günü saat 10 gibi davullar yine çalmaya başlar. sonra kız almaya gidilir . kız almak baya uzun sürer çünkü kız tarafı kızı kolay bırakmaz. neyse gelini aldıktan sonra oğlan evinede yaklaşıldığında damadın arkadaşları damadı rahat bırakmaz kendilerini göre zorlarlar yani. değişik hediyeler isterler olmazsa arabanın eve yaklaşmasına izin vermezler. herkesin gönlü olduktan sonra nihayet gelin ve damat kavuşur. gelin eve girdikten sonra erkek tarafı gelin görmeye gelir. gelin andalyeye oturur herkes gelip bakar ve iyi dileklerini iletip gider. pazartesi günüde paça denen bi eğlence yapılır yani gerdek gecesinden sonra. bugün kaynanın günüdür kız tarafından yakın akraba dışında kimse gelmez..ama artık paça pek yapılmıyor. oyyy yazarken yorumdum bide kız aldığınızı düşünürseniz vay halinize:)) şaka bi yana bunlar güzel bize has adetler

2. 18 Şubat 2007
  3. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.968
    Ödül Puanları:
    663
    böcüğüm sen Bursa'lı mısın:uhm: Benim baba tarafım Orhangazili hemen hemen size benzer adetlerimiz var,bizde de kız sürekli kıyafet değiştirir,en son geceliğini giyer ve kınası yakılır,damat tarafındaysa damat traş olurken kes kesme vardır,arkadaşları berbere para atıp kes veya kesme der,birde damat damatlığı giyene kadar üstüne giydiği herşeyi arkadaşları yırtar,damadın eline süpürge verip ortalığı süpür derler,bizim düğünlerde bekar erkekler eğer bir kızı sevdiyse ve niyeti ciddiyse kıza oynamaya kalk diye işaret eder ve kız oynarken başından aşağı bozuk para atar,bu demektirki oynayan bu kızı ben seviyorum,niyetim ciddi benden başkası ona göz koymasın,düğün gecesi gelin ve damat evine varınca köyün gençleri kızlı erkekli grup halinde tavuklu pilav ve baklavayı kız evinden alıp davullu zurnalı oynayarak damadın evine gider,kapıya dayanırlar,bahşişimizi isteriz bahşiş vermezsen kapından gitmeyiz derler,damat gençlere bahşişini verip yiyecekleri alır,gençlerde davul zurna eşliğinde geri dönerler

4. 18 Şubat 2007
  5. Mune

Mune Administrator Yönetici

Beğenildi:
    58.968
    Ödül Puanları:
    663
    Böcüküm bizim oraların sünnet adetleri de çok güzel dime:1yes2:

6. 18 Şubat 2007
  7. balbxoxcegi

balbxoxcegi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    evet munecim bursa'nın düğünleri bir başka. ben yenişehirliyim ama eşim iznikli canım çoğu adetlerimiz senin dediğin gibi birbirine benzer. sünnetlerimizde çok güzel olur. kına akşamı sünnet annesinin arkadaşları komedi amaçlı değişik kıyafetler giyerek oynarlar daha sonrada aynı şeyleri sünnet babasının arkadaşları yapar. çok güzel ve eğlenceli olur. ama dediğim gibi şimdi bu adetler sadace köylerde kaldı:KK43:(

8. 31 Ocak 2008
  9. EU1

EU1 Guest

bilgi haricinde paylasimlarinizi sohbet alanlarimizdan yapiniz begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonunu kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir

10. 18 Ağustos 2008
  11. miracle

miracle Guest

benim annem bursalı..teyzemin düğününde tavuk alma die bi tören yaptılar..gelin ve damadın yakın akrabaları çeşitli kılığa girdi kimisi erkek oldu kimisi kadın kimisi gelin kimisi kaynana sonra önce gelin evine gelip piyes tarzı bişi yaptılar baklava aldılar sonra kız tarafı erkek tarafına gitti bir tepsi pilavlı tavuk aldı..çok ilginçti benim için güzel bir anı oldu