Burun ameliyatı canından etti

Konusu 'Burun Estetiği' forumundadır ve Tatli_tugce tarafından 8 Eylül 2010 başlatılmıştır.

8 Eylül 2010
    Konu Sahibi : Tatli_tugce
  1. Tatli_tugce

Tatli_tugce Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    Merhaba arkadaslar,

Sizlerle cok aci bir haberi paylasacagim:KK43:((((
    Bu haberi okuyunca cok ama cok uzuldum. Burdaki amac sizi korkutmak degil ama ben cok etkilendim dogruyu soylemek gerekirse.
    Bugunki hürriyet gazetesinde bir genc kizim burun ameliyat sonrasi canini kayip etti:KK43: Allah rahmet eylesin.

Gazeteden alinti:

Zeki GÜNAY / GAZİANTEP, (DHA ) 7 Eylül 2010
    GAZİANTEP’te burnundaki kemiğin düzeltilmesi için gittiği hastanede ameliyattan sonra 6 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybeden 17 yaşındaki Esin Sağlam’ın ailesi, çocuklarının ölümünden hastaneyi sorumlu tutarak suç duyurusunda bulundu.

AMELİYATTA ÖLEN ESİN'İN FOTOĞRAFLARI

Ölen kızın ağabeyi 32 yaşındaki Ender Sağlam, “Burun ameliyatı için hastaneye giden insan nasıl ölür? Başka Esin’ler ölmesin diye bunun cevabını arıyoruz” dedi. Hastane yönetimi suçlamaları kabul etmezken, kesin ölüm nedeni Adli Tıp incelemesi sonunda belli olacak.

2’si kız, 2’si erkek 4 çocuklu Sağlam Ailesi’nin en küçüğü olan İnci Konukoğlu Lisesi 4’ncü sınıf öğrencisi Esin Sağlam, 18 Ağustos’ta burnundaki kemiğin düzeltilmesi için özel bir hastanede ameliyata alındı. Ameliyat sırasında durumu ağırlaşan Sağlam, yapılan tüm müdahalelere rağmen yoğun bakımda 6 gün süren mücadelenin ardından 24 Ağustos’ta hayatını kaybetti.

Sağlam Ailesi kızlarının ölümünde doktorların ihmali olduğunu öne sürerek Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Burun ameliyatı olmak için gittikleri bir çok hastaneden yaşı nedeniyle geri çevrilen Esin Sağlam’ın ölümünde, yapılan bir çok hatanın etkili olduğunu ileri süren ağabeyi Ender Sağlam, bir arkadaşının önerisiyle gittikleri hastaneden kız kardeşi için 2-3 saat içinde evine gönderileceğinin söylendiğini kaydetti. Kendisinin de sağlık sektöründe çalıştığını belirten Ender Sağlam, kız kardeşinin ameliyattan sonra getirildiği gözlem odasında burnundan hızlı bir şekilde kanama olmaya başladığını belirterek şunları söyledi:
    “Bizim elimize sadece peçeteler verildi. Bu peçetelerle akan kanı silmemiz istendi. 6’ncı saatten sonra hastamız bayıldı ve yoğun bakım odasına çıkardılar. 6 gün boyunca yoğun bakımda yattı. Yoğun bakıma alındıktan bir saat sonra tekrar ikinci bir ameliyat yapıldı. Maalesef 24 Ağustos 2010’da kardeşimizi kaybettik. Kaybetme nedeni olarak hastane net bir açıklama yapmıyor. Bununla beraber kendi beyanlarında hastanın ameliyat sonrasında bir komplikasyon oluştuğu ve endotoksik şok sendromu olarak adlandırdıkları ölüm sebebinin ortaya çıktığını söylüyorlar. Peki tüm tahlil ve tetkikleri yapılan bu hastanın, 17 yaşındaki bir çocuğun bu komplikasyonlara neden girdiği, endotoksik şoka neyin neden olduğu, fazla verilen narkozun mu, ucuz narkozun mu, veya hastanede mevcut olan bir bakterinin mi bu şoka neden olduğunu belirtilmesini, açıklanmasını istiyoruz. Hastamız 6 gün boyunca solunum cihazına bağlandı. Böbrek yetmezliği olduğu söylendi ve 6 gün boyunca hemofiltrasyon cihazına bağlı kaldı?”

Eşini 10 yıl önce kaybeden anne 55 yaşındaki Müzeyyen Sağlam ise, 2 saatte taburcu olacağı söylenen kızının önce yoğun bakıma alınması, ardından ölüm haberiyle yıkıldıklarını söyledi.

HASTANE: SUÇUMUZ YOK

Hastaneden yapılan açıklamada, olayın inceleme safhasında olduğu, kesin ölüm nedeninin Adli Tıp Kurumu’nun incelemesinin ardından belli olacağı, raporun ardından detaylı açıklama yapılacağı belirtilerek, şöyle denildi:
    “Esin Sağlam nefes alamama şikayeti sebebiyle burun estetiği ameliyatı yapılmak üzere hastanemize müracaat etmiştir. Tıbbi standartlara, hasta haklarına ve hekimlik meslek etiği kurallarına uygun olarak hastanın muayenesi yapılmış, öncesinde herhangi bir sağlık problemi olmayan hasta, gerekli tetkikler yapılmasını müteakip kanuni temsilcisinin gözetiminde rıza ve izni alınarak operasyona alınmıştır. Operasyon sonucu hasta sorunsuz şekilde takibi yapılmak üzere servise yönlendirilmiştir. Ancak bir süre sonra komplikasyon oluşmuş, hastanın kanaması başlamış ve sonrasında endotoksik şokun oluşması sonucunda yoğun bakıma alınmıştır. Hastamızın ölüm sebebi otopsi raporuna göre belirleneceğinden bu hali ile ölüm sebebi verilmesi hukuki yanlışlıktır.”

2’NCİ ÖLÜM VAKASI

Sağlam’ın öldüğü hastanede, 14 Mart 2009’da laparoskopi yöntemiyle safrakesesi ameliyatı olan Fortisbank Gaziantep Kurumsal Şube Müdürü Alican Gül, ameliyat sırasında beyin kanaması geçirerek bitkisel hayata girmiş, daha sonra götürüldüğü Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 10 gün süren yaşam savaşını kaybetmişti. Olayın savcılığa intikal etmesi üzerine dava açılmıştı. Yargılama devam ederken, Gül ailesi, şikayetlerinden vazgeçmişti.

2. 8 Eylül 2010
  3. ACELYAM

ACELYAM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    108
    canim ALLAH rahmet eylesin tabikide ALLAH sabir versin ailesine ama söylede bir gercek varki gözardi etmememiz gerekir...nitekim bütün ameliyatlarda ÖLÜM riski vardir...kii herhangi bir ameliyata giren kisi zaten imza atiyor....atmadan önce doktoru vede hemsiresi kisiye gerekli olan TÜM bilgileri sunuyor..kiside ister kabul ediyor istersen etmiyor...ama umarimki bir ihmal yoktur sayet varsa cok üzülürüm...dedigim gibi her ameliyatta ÖLÜM riski vardir bunu sadece burun ameliyatlarina yüklememek lazim....

4. 8 Eylül 2010
  5. laracroft

laracroft Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bu nasil bir paylasim ? Operasyon gecirecek olan arkadaslara moral vermek yerine, milyonda belki de milyarda bir kisinin basina gelebilecek bir olayi ne amacla buraya koyuyorsunuz ? Bu haberi okuduktan sonra solunum yollari problemli olan neticede oyle ya da boyle ameliyat kararini almis ve zaten stresli birinde ruh hali nasil olur bunlari dusunmeden bu bazilarimizin ''ecel'' diye tabir ettigi seyi ne diye felaket tellali gibi ortaya atiyorsunuz ?
    Herseyde risk vardir ama ne biz felsefeciyiz ne de ameliyat olacak kisi bunu anlar. Insanlar zaten doktoruna guvensiz yaklasiyor ve genelimiz karamsar, basligi okuyunca bile ne kadar kotu hissettim forumda birine birsey mi oldu diye..
    Nedir yani insanlar ameliyat olmasin mi yoksa ameliyata girmeden yakinlarimizla vedalasalim mi ? Sizin kafa yapinizi ve insanlara ne anlatmak istediginizi cozemedim ben.

6. 8 Eylül 2010
  7. nem

nem 20♥06♥2010 Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    öncelikle yaklaşık bi sene önce amlyt oldum o sıralardaaa bi kadın estetik olurken ölmüştüü...ama sebebi estetikten dolayı deildi başka rahatsızlıgı varmışşş o nedenlee amlytan 1 hafta sonra ölmüş..
    senin paylaştıgın vakada adli tıppp neden öldügünü daha açıklamamışş eminim açıklayıncaaa sebebinin estetik olmaadıgını söylerler..tabii ecelll nsl gelir kimse bilemes..kimisini arı sokar hiiç etkilemes kimisinin alerjisi vardır ileriboyutta onu komaya sokup öldürür..
    estetik topigindeee estetik olmayı bekleyen arkadaşlar için iyii bi konu olmamışş..

8. 8 Eylül 2010
  9. laracroft

laracroft Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Hayir yani ne denmek isteniyor, herseye korkarak mi yaklasalim, ''ama bak n'olmus basina ne gelmis'' diye, her kararimizda ''acaba mi'' deyip kafayi mi siyiralim. En fazla cevap olarak ''bunlar hayatin gercekleri'' denebilir peki o zaman biz sokaga bile cikmayalim zira kafamiza insaat vs. bir boru falan dusup bizi oldurebilir, belli mi olur okuyoruz gazetelerde.
    Birseylerde Illa ki olumsuz birsey arayan rahatsiz insanlara soyluyorum; ''koca bir hic ile bosuna yasiyorsunuz'' Korkunun ecele faydasi oldugunu dusunerek insanlari da yok yere etkiliyorsunuz.

10. 8 Eylül 2010
  11. nem

nem 20♥06♥2010 Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    paylaşımın yeri cidden kötü olmuş laracroft cnm bnm:)
    hanii hamile olmak süper bşydir yaa evliykennnn ama insan korkar" dogum döşeginde ölmek "diye bi laf vardır..ozman kimse dogum yapmasın demiiii nslsa ölüm oranııı burun estetigindekinden daha çokkkk:)

12. 8 Eylül 2010
  13. BENRUYARUYA

BENRUYARUYA Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Offf ya ben bu başlığı gördükçe elim ayağım bir tuhaf oluyor, zaten korkuyorum ve zar zor karar verdim, keşke açmasaydınız, tamam biliyoruz riski var yolda yürürken bile kafamıza bişey düşüp ölebilirizde ama yinede insan bir tuhaf oluyor :S

14. 8 Eylül 2010
  15. su.ay

su.ay bana Allah yeter Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    148
    yaaa bu paylaşım bu topik için kötü olmuş. zaten arkadaşlar stresle , korkuyla ameliyata kara veriyorken böyle bir paylaşım çok yanlış. bu ameliyat bence gerekli, insanın psikolojisi için kendini rahat hissetip mutlu olması için.burada bende dahil çok rahatladım ameliyat günüme kadar destek oldu herkes kalkıpta buraya böyle bir paylaşım sunmak iyi olmamış. lütfen buraya moral bulmak için yazan arkadaşların morallerini bozmayın . Allah herkese yardım etsin ve kolaylıkla kurtarsın inşalalh.
    ve ölen arkadaş için çok üzüldüm ailesine sabır versin rabbim.

16. 8 Eylül 2010
  17. pirhot

pirhot Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende izledim dün o haberi.çok moral bozucu..

18. 8 Eylül 2010
  19. amon-ra

amon-ra http://koredeneyimleri.blogspot.com.tr/ Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    çok moral bozucu bir haber sabah sabah ztn annem bu haberi gözüme gözüme soktu bak nolmuş diye bi de burda açmaya gerek yoktu ben etkilenmedim ama etkilenen belki karar aşamasındaki bir sürü arkadaşımızı etkilicek bi haber ki kızın ndn öldüğü de tam olarak bilinmiyo...