Burun Estetiği hak.

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve EU1 tarafından 11 Ekim 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  11 Ekim 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)Burun yüzün merkezinde bulunan ifadeyi her yönden etkileyen karakteristik özel bir organdır. Genişliği, yüksekliği, derinliği ve çok önemli fonksiyonları vardır. Şekli kişisel farklılıklar göstermektedir. Estetik burun ameliyatlarında da elde edilecek sonuçların bir standart burun olmasından ziyade; her hasta için özel olarak tasarlanması, her hastanın yüz şekli ve oranlarına uygun doğal bir sonuç elde edilmesine uğraşılması gerekmektedir. Burnun kendi içindeki oranları ve yüz ile ilgili oranları, kendi içindeki açıları ve yüz ile yaptığı açılar detaylı olarak değerlendirilmeli ve planlama hasta ile birlikte hastanın beklentileri göz önüne alınarak ayrıntılı bir görüşme ile yapılmalıdır.
  Estetik burun ameliyatı olmak isteyen kişinin atması gereken en önemli adım bir plastik cerraha başvurmaktır. Ameliyattan önce hasta beklentilerini ve mevcut problemlerini kendisi ne kadar iyi tanımlayabilirse ve bunu ameliyatını yapacak doktoruna anlatabilirse ameliyat sonrasında elde edilecek sonuçta o kadar istediği gibi olacaktır.
  Solunum problemlerinin olması estetik ameliyat olmaya engel değildir. Her iki problemde aynı ameliyatla rahatlıkla tedavi edilebilir.
  Estetik burun ameliyatı olmak isteyen kişilerin arzuladıkları sonucun kusursuzluk değil düzeltme olduğunu akılda tutarak cerrahi sonrası daha iyi görünme ve daha iyi hissetme konusundaki beklentilerini doktorlarına net bir şekilde anlatmalıdır.
  Kısacası estetik burun ameliyatı yani rinoplasti, burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına yön veremez.
  Burnunuzu muayene ettikten sonra doktorunuz yöntemle ilgili kararı etkileyen diğer değişkenleri sizinle detaylı olarak konuşmalıdır. Birçok durumda rinoplasti için önerilen en erken yaş burun büyümesinin %90'ının tamamlandığı, 16 veya 17 yaşlarıdır. Yinede cerrahinin muhtemel tehlikeleri ve rinoplasti ile ilgili özel riskler hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir.
  Estetik rinoplasti burnun boyutlarını küçültmek veya büyültmek, ucunu yeniden şekillendirmek, burnun tümseğini uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki veya burun kökü ile alın arasındaki kötü açıyı düzeltmek amacıyla uygulanır. Bazı vakalarda konturu düzeltmek amacıyla doku ilave etmek gerekir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Yöntemin kapsamı ne gibi değişikliklerin arzulandığı ve cerrahın neyi uygun bulduğuna dayanır.
  Çoğu burun ameliyatındaki kesiler burun kanatlarının içine yapılır ve oradan çalışılır. Bazı tekniklerde ise burun ile dudak bileşkesinden biraz yukardan bir kesi kullanılmaktadır. Kesi, cerraha kemik ve kıkırdakları kesmesi, tıraşlaması, yeniden şekillendirilmesi ve dış görünüşünü değiştirmek amacıyla manevra yapması için giriş kapısı sağlar.
  Ameliyatı takiben kemik ve kıkırdakları yeni pozisyonda korumak için burna alçıdan bir atel uygulanır.
  Sıklıkla burun orta kıkırdağını korumak için özellikle de orta kıkırdakta cerrahi uygulandıysa burun tamponları yerleştirilir.
  Ameliyat genellikle bir buçuk - iki saat arasında sürer, fakat ameliyatın kapsamına bağlı olarak daha da uzayabilir. Ameliyat sonrası ilaçlarla kolayca geçen hafif bir ağrı olabilir. Ben ameliyat sonrasında hastalarıma iki farklı mekanizma ile etkili olan iki ayrı ağrı kesici vererek ağrılarını minimuma indiriyorum ve ağrıdan pek şikayet eden hastam da olmuyor. Morarma ve şişmeyi azaltmak için sizden başınız hafif yukarda yatmanız ve gözlerinize soğuk kompres uygulamanız istenecektir.
  Burun alçısı ameliyattan beş gün sonra değiştirilerek yenisi yapılır ve yeni alçıda onuncu günde çıkartılır. Burun içine yerleştirilen tamponlar ise iki veya üç gün kalır. Göz çevresindeki morarmalar ameliyatı takiben birkaç gün içinde solmaya başlar ve genellikle ikinci haftada kaybolur.
  Alçınız çıkarıldığında göreceğiniz burun sizin görebileceğiniz en şiş halindedir. Bu şişliklerin hızla inmesi için ben hastalarıma 15 günlük özel bir burun masajı öneriyorum. Günde bir defa beş dakika süre ile bu masajı yapmanız iyileşmenizi önemli derecede hızlandıracaktır.
  Normal hayata dönüşünüz 4 – 7 gün arasında bir zaman alacaktır.
  Burundaki şişlikler ilk bir ayda %65-75 oranında, üçüncü ayda %85 oranında geriler. Bu şişliklerin %100 inmesi ise ancak birinci yılda mümkün olur. Normal iyileşme, kesin sonucun fark edilmesi için zaman gerektiren yavaş bir süreçtir. Burnun son görünümünü alması, haftalar, aylar hatta bazı vakalarda bir yıl sürebilir.
  Estetik rinoplastilerin çoğu burun içinden yapıldığından görülebilir yara izi yoktur. Sadece yöntem geniş burun kanatlarını daraltmayı gerektiriyorsa her iki burun kanadı kıvrımında zor fark edilir bir iz bırakacak kesi yapılır.
  Düzelmenin derecesi, uygulanan düzeltici işlemin kapsamına ve burnunuzun, kıkırdaklarınızın ve derinizin yapısına bağlıdır.
  Amaç dikkat çeken yeni burun yaratmaktan ziyade yüzün genel özelliklerine yakışan orantıda ustaca harmanlanmış doğal bir burun yaratmaktır.
  Küçük düzeltmeler ve revizyonlar bazen istenebilir ve ilave bir ameliyat gerektirebilir.
  Her ne kadar ameliyatı takiben bir, iki günde ayağa kalkacaksanız da doktorunuz normal rutininize yeniden başlamanız için uygun bir program önerecektir.
  Uygun iyileşmeye müsaade etmek için koşmak, yüzme ve hatta öne eğilme gibi kan basıncını arttıran aktiviteler ilk bir kaç hafta kısıtlanmalıdır. İşe geri dönme kararı kişinin şişlik ve rahatsızlık derecesine dayanır.
  Burun alçısı uzaklaştırıldıktan sonra morlukları örtmek için kozmetik malzemelerin kullanımına müsaade edilir. Morluklar geçinceye kadar güneş koruyucu kremler önerilir.
  Burun ucu estetiği (Tip Rinoplasti)
  Bu ameliyatla septuma yani burnu ikiye ayıran ortadaki kıkırdak yapıya dokunmadan, burun sırtını ve yanlarını oluşturan kemik yapıya dokunmadan sadece burun ucunda ki kıkırdaklara yapılan düzeltme işlemidir.
  Bu sayede kalın, sarkık, uzun veya geniş burun uçları yeniden şekillendirilebilir. Burun kanatları daraltılabilir. Lokal anestezi altında yapılabilen bir işlemdir. Burnun dudak ile yaptığı açının değiştirilebildiği, burun ucunun kaldırılıp, inceltilebildiği, nefes alma problemine neden olmayan, sonrasında burun içinde tamponlar ve sırtında ki alçıyla sonlandırılan, yaklaşık 1,5 – 2 saatlik bir ameliyattır. Tamponlar 2.günde çekilir, alçınız 5. günde değiştirilir ve yeni alçı yapılır. 10. günde de alçı tamamen çıkarılır ve masaja başlanır.
  Bu ameliyatta standart Rinoplasti (estetik burun ameliyatı) ameliyatına göre çok daha az morarma, şişlik olur ve bu işlemden sonra normal hayata dönüş oldukça kısadır.

  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
  Bu platformda bana soru sorabilirsiniz.
  (En kısa zamanda cevaplamaya çalışırım)
   
 2. 11 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 3. haze-0445

  haze-0445 !..no mire patra..! Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  :nazar:doktor bey merhaba,

  ben burun kanaması şikayeti için gittim doktora ve film falan çekildikten sonra iç kemikte çatlaklık var dedi. darbe alıp almadığımı sordu ama ben bir darbe almadım,doğuştandır dedi. aynı sorun benim babamdada var sizce bu ırsi olabilir mi?

  doktor bana nefes almada da zorluk çektiğim için ameliyat dedi. üstüne ben geçenlerde burnumu çarptım ve şu anda inanılmaz şiş bir durumdasenağlama.

  sizce bu ameliyatı KBB doktoruna mı yoksa bir plastik cerraha mı yaptırmalıyım. cevaplarsanız çok sevinirim

  teşekkürler..
   
 4. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. EU1

  EU1 Guest

  Burun kanaması değişik nedenlerle olabilen bir problemdir. Bazı kanama hastalıkları ve bazı burun dışı kanama yapan hastalıklar genetik olabilir ancak burun iç kemiğinde çatlak olması genetik yani ailesel bir problem değildir. Probleminizinin illaki sizin hatırlayabieleceğiniz büyüklükte bir darbe olması gerekmez. Kanama da önemli parametrelerden biri sıklığıdır. Asıl sorulması gereken konu budur.
  Doktorunuz size kanama nedeniyle değil nefes lama probleminizden dolayı ameliyat demiş. Eğer sadece nefes alma probleminizin giderilmesini istiyorsanız elbetteki bir KBB uzmanına başvurmalısınız. İlaveten burnunuzun görüntüsü ile de probleminiz varsa o zaman bir Plastik Cerraha başvurmalısınız. Plastik cerrahi uzmanı hem estetik hemde fonksiyonel anlamda sorunlarınız giderebilir. Kanama konusunun ise daha ileri tetkiklerle araştırılmasını öneririm.

  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 6. 12 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. haze-0445

  haze-0445 !..no mire patra..! Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  177
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  :nazar:cevabınız için çok teşekkür edrim :) burnumun genel görüntüsünden memnunum, ben dediğiniz gibi KBB doktoruna gitmeliyim o zaman.son zamanlarda çok şükür kanamam problemi ile karşılaşmadım ama dediğiniz gibi bir daha olursa ileri tetkikleri yaptırırım:)

  teşekkürler..:)
   
 8. 13 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 9. tuana_tuana

  tuana_tuana Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  349
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Son düzenleme: 13 Kasım 2008
 10. 14 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 11. EU1

  EU1 Guest

  Resimler çok net olmasada görebildiğim ve sizinde belirttiğiniz gibi ilave olarak düzeltilebilecek bazı problemleriniz var.
  Yeniden burun ameliyatı için en uygun zaman birinci yıldan sonradır. Erken müdahale edilmesi hem hasta hemde doktor açısından ciddi sorunlar yaratabilir.
  Doktorunuz sizin şikayetiniz hakkında sanırım bilgi sahibidir. Onun önerilerini lütfen dikkate alın.
  Daha ayrıntılı sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin.
  Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 12. 18 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 13. tuana_tuana

  tuana_tuana Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2007
  Mesajlar:
  349
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  cevabiniz icin xok tesekkur ederim. benim doktorum burnuma yeninden hic bisey yapilma ihtiyaci duymuyor. gayet guzel diyor. 1 yilin tamaminda cok guzel oluack diyor ama ben inanmiyorum. bir delik digerinden bayagi asagi yani egri duruyor, bence ameliyyatsiz duzelmesi mumkun degil. simdi sayin doktor eger ben tekrar amelyyat olursam sadece burun ucu mu olucak? bunun icin genel anestezimi uygulanacak? lokal anesteziyle yapilmasi mumkun mu? fiyati normal burun estetigi ameliyatiyla ayni mi? kusura bakmayin cok soru sordum
   
 14. 18 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 15. EU1

  EU1 Guest

  merhaba
  Ben sinüzit ameliyatıyle beraber bir estetik operasyon geçireceğim.Kronik sinüzitim var gittiğim doktorlar ameliyat diyor.Bu ameliyatı kbb uzmanıyla gerçekleştirmeyi düşünüyorum düşündüğüm doktor ayrıca estetik operasyonda yapıyor ama estetik boyutunda biraz kaygılıyım.Ayrıca kışın ameliyat olmak çeşitli komplikasyonlara sebep olup sıkıntı yaratırmı?Yardımcı olursanız sevinirim
   
 16. 18 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 17. EU1

  EU1 Guest

  Öncelikle doktorunuzun önerilerini dinlemenizi tavsiye ederim.
  Asimetrik şişliklere bağlı bazı asimetrik görüntüler olabilir. Bu tip durumların net değerlendirmesi daha öncede belirttiğim gibi birinci yılın sonunda yapılmalıdır.
  Yeniden planlanmasını istediğiniz ameliyat ile ilgili sorularınızı muayene olmadan cevaplamam takdir edersinizki doğru olmayacaktır.

  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
 18. 18 Kasım 2008
  Konu Sahibi : EU1
 19. EU1

  EU1 Guest

  Kronik sinüzit ameliyatınızı mutlaka bir KBB uzmanı yapabilir zaten.
  Estetik burun ameliyatının hangi branş tarafından yapılacağı ile ilgili tartışma sanırım hiç bitmeyecektir. Normalde estetik burun ameliyatı konusu estetik cerrahinin konusudur ve direk muhattabınız bir plastik cerrah olmalıdır. Ancak dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok iyi sonuçları olan KBB uzmanları da vardır. o nedenle sizi olumlu veya olumsuz şekilde yönlendirmek istemem.
  Kışın estetik burun ameliyatı yapılması konusunda hiç bir sorun yoktur. Bu ameliyat 12 ay 365 gün yaptığımız ve güneşle majör bir sorun yaşamadığımız estetik bir ameliyattır.

  Saygılarımla,
  Op.Dr.Orhan Murat Özdemir
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.