'Burun, Kanamalarını İhmal Etmeyin'

Konusu 'K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz' forumundadır ve SHADOWGIRL tarafından 29 Aralık 2007 başlatılmıştır.

  29 Aralık 2007
  Konu Sahibi : SHADOWGIRL
 1. SHADOWGIRL

  SHADOWGIRL Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  108
  Burun kanamalarının çoğunlukla can sıkıcı olduğunu belirten uzmanlar, burun kanamalarını 'ön kanama' ve 'arka kanama' olmak üzere ikiye ayırıyor. Ön burun kanamalarının burnun ön kısmından gelen kanamalar olduğuna dikkat çeken uzmanlar; "Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir.


  Burun kanamalarının çoğunlukla can sıkıcı olduğunu belirten uzmanlar, burun kanamalarını 'ön kanama' ve 'arka kanama' olmak üzere ikiye ayırıyor. Ön burun kanamalarının burnun ön kısmından gelen kanamalar olduğuna dikkat çeken uzmanlar; "Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Arka kanama ise, burun arkasından olan kanamadır. Kanama genze doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir." uyarısında bulunuyor.


  Arka burun kanamalarının bir uzmanın takibini gerektirdiği, arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görüldüğü bildirildi. Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nden yapılan açıklamada, bu hasta grubunun genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişiler olduğu belirtildi.

  Açıklamada; "Burun kanamaları çocuk yaş grubunda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vazelin gibi kremler kullanılabilir. Günde üç defa kullanılması önerilir. Ancak gece yatmadan önce sürülmesi yeterlidir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır. Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız; burnun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız. Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın. Beş dakika böyle bekleyiniz. Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir. Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak. ) Kanama durduktan sonra sümkürmemeye dikkat ediniz. Yerden ağır bir şey kaldırmak yada buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız. Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız. Tekrar kanama olursa burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz. 3, 4 defa her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız. Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki gibi buruna baskı yaparak sıkınız. Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa; eğer kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa hastaneye başvurunuz" denildi