Butto'ların Trajedisi

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Ev -Hanxixmxix tarafından 9 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 1. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Benazir Butto'nun öldürülmesi, Butto'ların trajik kaderinin son halkası oldu.
  Pakistan'da bugün düzenlenen suikastta eski Başbakanlardan Benazir Butto'nun öldürülmesi, Pakistan'ın en ünlü ailelerinden Butto'ların trajik kaderinin son halkası oldu.

  Butto'nun babası Zülfikar Ali Butto, Pakistan Halk Partisi'nin kurucusuydu. 1971-1977 yıllarında devlet başkanlığı ve başbakanlık yapan Zülfikar Ali Butto'nun Nusret adında bir eşi ve Benazir Butto dışında bir kızı ve 2 oğlu vardı.

  Mükemmel bir aile olarak görülen Butto ailesinde Zülfikar Ali Butto, etkileyici kişiliğiyle, eşi Nusret de güzelliğiyle tanınıyordu.

  Zülfikar Butto, General Ziya Ül Hak'ın askeri yönetimi tarafından 1977'de devrildi ve hapsedildi. Oğulları Murtaza ve Şahnavaz ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. 1979'da Zülfikar Butto asılarak idam edildi.

  Kabil ve Şam'a sürgüne gönderilen Murtaza ve Şahnavaz Butto, El Zülfikar terör örgütünü kurmakla suçlandılar.

  1985'te Şahnavaz, Fransa'nın Cannes kentindeki evinde ölü bulundu. Aile, Şahnavaz'ın, Afgan eşi tarafından zehirlendiğini ileri sürdü, ancak bu kanıtlanamadı.

  1986'da Londra'dan Pakistan'a dönen Benazir Butto, 1987'nin ocak ayında düzenlenen saldırıdan kurtuldu. 1998'de Ziya Ül Hak'ın ölümünün ardından Pakistan Halk Partisi genel seçimleri kazandı ve Butto 35 yaşında, bir Müslüman ülkenin ilk kadın başbakanı oldu. Benazir Butto, uçak kaçırmakla suçlanan kardeşi Murtaza'yı ülkeyi terk etmeye zorladı.

  1990'da dönemin devlet başkanı tarafından yolsuzluk suçlamasıyla görevinden alınan Butto, 1993'teki seçimlerde yeniden iktidara geldi. Murtaza Butto, bu seçimlerde Pakistan Halk Partisi'ne rakip partiden aday oldu ve Sindh bölge meclisinde bir sandalye kazandı.

  Polis, Murtaza Butto'yu 16 yıllık sürgünden Pakistan'a döndüğü gün gözaltına aldı ve Murtaza Butto hakkında, El Zülfikar örgütü adına terörist faaliyette bulunduğu için dava açıldı. 24 Eylül 1996'da Murtaza Butto, Karaçi'deki evinin önünde, polislerin ateş açması sonucu 6 parti üyesiyle birlikte öldürüldü. Siyasi kargaşaya ve şiddete yol açan cinayet, liman kenti olan Karaçi'de 3 yıl kan dökülmesine ve binlerce kişinin ölümüne yol açtı.

  Hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle Londra'ya sürgüne giden Benazir Butto, 18 Ekim 2007'de 8 Ocak 2008'deki seçimlere katılmak üzere Pakistan'a döndü. Butto'ya, ülkesine döndüğü gün de saldırı düzenlenmiş, Butto'nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 139 kişi ölmüştü.