bütün bebekler mi tosun?? Yokmu bizim gibi ne yaptıysak az kilo alan bebek??

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve elifdem tarafından 4 Şubat 2009 başlatılmıştır.

4 Şubat 2009
    Konu Sahibi : elifdem
  1. elifdem

elifdem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148
    kızım 2 ay 4 haftalık, 3 aylık sayılır.
    şimdiye kadar hep anne sütü aldı. ama dün gittiğimiz kontrolde bu ay cok az kilo aldığını fark ettik ve aslında ayına göre normal kiloda olduğunu ancak günde sadece 1 kez mama verebileceğimi söyledi doktor.
    ama ben vermek istemiyorum. sütümün azalacağından korkuyorum.
    sizce ne yapmalıyım? mama vereyim mi? yoksa dayanabildiğim kadar dayanmalımıyım.

cahil biri değilim, kıyaslamanın ne kadar yanlış olduğunu biliyorum ama başka bebeklere bakınca benim bebeğim cok zayıf geliyor gözüme. etrafımdaki herkes kendi fikrini söylüyor söylerken de bizimkiler söyle yerdi böyle kilo alırdı gibilaflar. bunlar cok canımı sıkıyor.
    sütüm artsın diye yemediğim sey kalmadı. ne yapacağımı sasırdım.
    fikirlerinizi bekliyorum.

2. 4 Şubat 2009
  3. seda76

seda76 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba,

bana o kadar tanıdık gelen bir yazıki :) benim oğlum 5 aylık oldu. ilk 2 ay inat edip mama vermedim ve sadece anne sütü ile besledim ama kontrollerde normalin altında kilo aldığını görünce doktor artık mama desteği vermeliyiz dedi. o 2 ay boyunca yaşadığım stresi anlatamam. saat başı emzir, doydu mu diye endişe et, süt artsın diye soğan suyu dahil ne denilirse ye ve iç süreci beni yıprattı. 2,5 aylıkken mama desteğine başladım. hem bebeğim rahat etti hem de ben. o besleyememe stresinden kurtulunca inanın sütüm de arttı ve bebeğim daha rahat doymaya hatta ortalamanın üstünde kilo almaya başladı.
    kimsenin laflarına kulak asmayın ve kendi içgüdülerinize göre hareket edin bence. bebeğin doyup doymadığını en iyi siz hissedersiniz. ayrıca sağlığı yeri,nde ise kilosu biraz az da olsa hiçbirşey olmaz.

svg.

4. 4 Şubat 2009
  5. burcu77

burcu77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    bence mama vermekten bu kadar da korkmayin. sonucta tamamen mamayla büyüyen bebeklerde var.ay kilo aldi mi sütüm verimli mi stresi de sütünüzün miktarini etkileyebilir. bir biberon mamadan ne olacak. hem siz rahat edeceksiniz hem bebeginiz rahat. sunu da belirtmek isterim ki her bebek bence ekstra süt talep etmiyor. benim bebegim hem mama hem anne sütü aliyor. 5 aylik. 7 kilo ve son 3 haftada ancak 170 gr almis. acayip mutsuzum ama kendi mutlu...yapacak yok. ben de simdi ictigi sütü kontrol etmek icin sabah emzirmesi disinda sütümü sagip verecem. zaten yedigi mama miktarini takip edebiliyorum. bir de bebekler ilk aylarda iyi aliyor sonra yavasliyor. o yüzden ne kadar rezerveleri olursa o kadar iyi bence

6. 4 Şubat 2009
  7. sherry456

sherry456 Guest

bende önce mama vermek zorunda kaldım kilo almadığı için arkadaşalrın da dediği gibi bebek rahat ediyor ve bizim üstümüzden de sterss kalkıyor.inan sonra sütüm arttı ve sadece sütle besledim mama vermedim.dr un mama diyorsa mutlaka vermelisin sende bol su iç umarım sütünde düzene girer.

8. 4 Şubat 2009
  9. kutaylin

kutaylin mutluyum çünkü anneyim;) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende doğumdan bu yana günde bir öğün mama verdim,hatta ben kendi doktoruma bebeğimin doymadığını düşündüğümü ve mama vermek istediğimi söyledim,doktorumuzda onayladı..bence mama vermek kötü değil sonuçta anne sütüde veriyoruz zaten oradan alıyor vitaminini ve arkadaşında dediği gibi gece mama verdiğimde sabaha karşı göğüslerim taşıyor ve daha da yağlanıyor..bence yetmediğine inanıyorsan mama ver bebeğin aç olabilir kıyamam..

10. 4 Şubat 2009
  11. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    canım eğer doktor uygun bulduysa ver tabi demekki ihtiyacı var.Birde bazı bebekler kilo alımında zorlanıyor benim bebeğim ikl altı ay çok iyi kilo aldı ve hiç mama vermedik biberon vermedik her söylenene uyduk altıncı aydan sonra ek gıdalara başladık güzel yedi özellikle sebzeyi oğlumun maşallahı vardır ancak gel görkü kilo alımı yemesine göre çok az doktor kaşık maması veya biberon maması önerdi ancak asla yemiyor brokoli yerken parmaklarımıda yiyen bebek mama yemiyor şimdi diyorumki keşke bir biberon verseydim geceleri en azından. bazen sekizbuçukta yatıyor sabah dokuz gibi kalkar gece boyunca acıkıyor süt gelmeden karnını doyurmadan uyumuyor az geliyorsa bir saat sonra yine kalkıyor sabaha kadar duruma göre beş kez sekiz kez emiyor biberon almıyor alsa hiç olmazsa gece bir kere veririm daha rahat uyur.

12. 4 Şubat 2009
  13. Yesim83

Yesim83 2 Melek Annesi Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Belki kisiden kisiye bebekten bebege degisiyordur ama benim ilk gunler sutum gelmedi

sezaryanin etkisi oldugunu dusunuyorum. Kayinvalidemin cocuk ac kaldi, mama verelim

sutun gelmedi demesi gogus uclarimda cikan yaralar, cocugun surekli agzini acip meme

aramasi ve surekli emmek istemesi beni cok bunaltmisti. Ama ogrendimki 3lt su icmek

gerekiyormus ne yediginden ziyade. 1,5 lt lik bir su sisesi edindim sabah ve aksam

doldurup 24 saatte 2 sise ictim. ve surekli emzirdim. Humanda kullandim. Kilo almaya

basladi.Mama konusunda bisey diyemem ama versende surekli emzir ozelliklede gece

emince artiyormus sut. Uzun oldu biraz ama bende zorlanmistim bu konuda

14. 5 Şubat 2009
  15. elifdem

elifdem Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    148

canım öncelikle önerilerin için teşekkür ederim
    sanırım ocak annesisin, ben kasımda anne oldum

sizin gibiyken yani 1 aylık falanken sütümüz bizim de cok iyiydi. tamam dedim benim sütüm var rahat büyütürüm dedim. ama 2 aydan sonra ara ara azalmaya başladı. bi kaç gündür iyi ama yine azalmasından korkuyorum.

inan anlattıkların dahil yapmadığım sey yemediğim yemek kalmadı.
    sükür var sütüm ama özellikle akşamları az gibi geliyor bana.
    bi de göğüslerim büyük dolu mu boş mu anlayamıyorum bi türlü
    sende hep dikkat et hiç salma kendini sütüm var diye. sürekli su humana salep.
    en azından 6 ay idare edebilsek.

bu arada ben hala vermedim mama. süt sağıp artırmaya calışıyorum miktarı.a.s

16. 5 Şubat 2009
  17. nergiz tunalxix

nergiz tunalxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar benim bebeğim 3. ayında 400 gr alınca doktorumuz hemen mamaya başla günde 2 defa ver demişti. neler yapmadım ki mama alsın diye ama inat etti biberonu almadı kaşıkla bardakla vereyim dedi içmedi bende mecbur sütümü arttırmaya çalıştım. ne deniyorsa yedim içtim sonuçta ne oldu ben 1 ayda tam 7 kg aldım. hala vermeye çalışıyorum o kiloları

4. aydan itibaren herşeyi bıraktım sadece su ve humanaya devam ettim ayda 500 -600 gr alarak bu günlere geldik. şuan 10 ay 1 haftalık 9000 kg 74 cm boyu var. yaşıtları gibi tombik değil ama maşallah gayet sağlıklı kıpır kıpır 10 gündür de yürüyen bir çocuk. sağlığı yerindeyse kiloya çok takılmayın derim moralinizi bozmaktan başka birşey yapmazsınız.ama herşeye rağmen sütünüz artmıyorsa mama da içebilirse verin tabi o kadar da korkulacak birşey değil. keşke benimkide içseydi de dışarıda yada gece rahat etseydim biraz.

diyeceğim şu ki herşey kafada rahat olun su için humana için etraftakilere özellikle büyüklerinize kulak asmayın ve mümkünse 6 aydan önce ek gıdaya başlamayın.

sütünüz bol olsun:)

18. 5 Şubat 2009
  19. cy2006

cy2006 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    zehra, humana still tee emziren anneler icin.. gunde 4 fincan falan içiyorum. yememe icmeme pek dikkat edemiyorum. ama inan bana sutum akıyor, kıyafetlerime tasıyor.. oncesinde bebegmin kilo sıkıntısı vardı ve benim sutum yoktu.. bir dene istersen canım..