Büyük İstanbul depremi tezi çürütüldü

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve rosenoire tarafından 8 Haziran 2010 başlatılmıştır.

  8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 1. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Büyük İstanbul depremi tezi çürütüldü """ALINTIDIR"""
  Prof. Üşümezsoy: "Kamuoyundan gizleniyor"
  20 Mart 2008 Perşembe, 11:KK11:00
  Öğretim Üyesi Prof. Şener Üşümezsoy, ‘Büyük İstanbul depremi’ tezinin bilimsel olarak çürütüldüğünü ancak, kamuoyundan gizlendiğini söyledi. Üşümezsoy’a göre deprem İstanbul’da 6, Bursa’da 8 şiddetinde yıkıcı olacak

  İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Şener Üşümezsoy, Marmara denizinde 180 kilometrelik fay hattının kırılacağı ve şiddeti 7’nin üzerinde deprem olacağı tezlerinin bilim adamlarınca çürütüldüğünü AKŞAM’a açıkladı. Üşümezsoy, Fransız ve İtalyan gemilerinin çalışmalarıyla ulaşılan sonucun da kamuoyundan gizlendiğini vurguladı.
  İŞTE GİZLENEN RAPOR Dünyanın en tanınmış isimlerinden Fransız bilim adamı Ronald Armijo başkanlığındaki heyetin hazırladığı raporun Amerika’da yayınlandığını belirten Prof. Üşümezsoy şu açıklamaları yaptı: Urania, Le Suroit, gibi birçok gemi Marmara’da inceleme yaptı. Tüm bu gemilerin çalışmalarının ardından 15 Amerikalı, Fransız, İtalyan ve Türk bilim adamlarının oluşturduğu 25 kişilik heyet bir rapor hazırladı. Raporda 1894 depreminde Adalar bölgesindeki fayın 200 yıllık enerjisinin boşaldığı tespit edildi. Birçok bilim adamı ‘Adalar’ın güneyinden başlayıp Tekirdağ çukurluğuna kadar ulaşan 180 kilometrelik fay kırılacak, 7.8 büyüklüğünde deprem olacak’ diye ayet üretmeye başladılar. Raporda görüldü ki; bu fayın sadece Büyükçekmece önünden başlayan 30 kilometrelik bölüm aktif. Diğer kısımlar gücünü boşaltmış. Yani Adalar’daki fayda kırılma olmayacak.


  Çalışmada, Marmara’nın güneyindeki Çınarcık çukurunun güneyine doğru uzanan taze bir yarık tespit edildi. Buna göre Gemlik - Mudanya - Bandırma arasındaki fay hattı üzerinde 30 yıllık bir zaman içinde 7’nin üzerinde bir deprem olması bekleniyor. Bu deprem İstanbul’a 64 kilometre uzaklıkta olacağı için 6 şiddetinde bir yıkıcılığı olacak. Bursa ise depremi 8 şiddetinde hissedecek.

  Beklenen yer İmralı Adası

  İstanbul’da beklenen büyük depremin merkez üssünün İmralı Adası olacağı iddia edildi.

  Türkiye Jeofizik Mühendisleri Derneği Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Sakarya Üniversitesi’ndeki 1’inci Ulusal Doğal Afetler Sempozyumu’na konuşmacı olarak katıldı.

  Prof. Ercan, İmralı Adası’nın da içerisinde bulunduğu Gemlik Körfezi’nde 6.3 büyüklüğünde bir depremin kaçınılmaz olduğunu savunarak şunları söyledi: “İmralı, Bozburun, Mudanya üçgeni yani Gemlik Körfezi’nin içi depreme uygun. Burada yerden odaklı bir deprem sürpriz olmaz. Ancak, deprem büyük de olmaz. Büyüklük, Türkiye’de ‘yıkıcılıkla’ değerlendirildiğinden dolayı bölgede beklediğimiz depremin büyüklüğü 6.2. ve 6.3 dolayında olabilir. Çok sükür ki İmralı yerleşim alanı değil.”
  """"ALINTIDIR""""
   
 2. 8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 3. pelincan

  pelincan evlat nefes gibi Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  bilgilerin için çok teşekkürederim tatlım. bizde seneye bursa tayini istesekmi diyorduk.fikir sahibi oldum sayende
   
 4. 8 Haziran 2010
  Konu Sahibi : rosenoire
 5. rosenoire

  rosenoire Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.049
  Beğenildi:
  37
  Ödül Puanları:
  148
  Canım Şener hocanın yazdıkları gerçekten çok çarpıcı ve yararlı bilgiler.Maalesef inşaat rantları uğruna vatandaşın hep gözü korkutuluyor .Rapor Amerika'da yayınlandığına göre muhakkak gerçektir.Sevgiler :)