Büyüklerin bütün nasihatlerini yaptınızmı?

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Schirin tarafından 27 Ekim 2008 başlatılmıştır.

27 Ekim 2008
    Konu Sahibi : Schirin
  1. Schirin

Schirin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    çok merak ettim arkadaşlar.. biliyorsunuzki yeni doğum yapınca herkes birşey söyler mesela ikindiden sonra bebegi dışarı çıkarma, bol tatlı ye sütün gelsin, bu cocuk aç dakikada bi emzir, yok nazar deger korkutmaları, bebegin çamaşırlarını ikindiden sonra dışarı asma, bebegi sıkı sıkı giydir cocuk hasta olmasın ama isilik cıkarsın sıcaktan gariplerim..herkese sütüm yok de nazar degermişya.. gögsünü kimseye gösterme emzirirken hatta kapalı emzirsen bile cocuk ses çıkartıyorya nazar deger..hiç aglatma fıtık olur.. erkek cocugu aglamaya gelmez..bebek usluysa bile cok aglıyo de nazar deger.. (yalan söylemek ne kadar caizse) birde bu nazar konusunda merak ettigim nazar elbetteki var bu bir gerçek ama bunun üstünde cok fazla durup sürekli nazar olcak endişesi duymak ne kadar dogru? ona bakılırsa neden yabancıların bebeklerine nazar degmiyo?mesela almanların bebekleri cok tatlı oluyo nazara inanıyorum ama oglumu nazar degcek diye herkesten sakınmak bana yanlış geliyo zaten ben ona nazar degdigini düşünsemde düşünmesemde sık sık okumaya çalışıyorum.. birde acaba gercekten ikindiden sonra 40 lı bebek dışarı cıkmaz olayı dinimizde varmı acaba? fikirlerinizi merak ettim arkadaşlar

2. 27 Ekim 2008
  3. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    24
    Ödül Puanları:
    148
    ayyy asıl ben okurken fıtık oldum yaa
    etrafında sana bunları tembihleyen insanlar mı var?töbe töbeee
    bana böle saçma sapan şeyler söyleyen olmadı
    olsaydı sadece gülerdim
    bence sen bildiğini,içinden geldiğini yap
    gül geçççççç

4. 27 Ekim 2008
  5. Nil

Nil KK Kro Pro Üye

Beğenildi:
    91
    Ödül Puanları:
    153
    mantığıma uygunbir şekilde ,olabilecek ne ise onu yaptım..ama hurafelere ve bu tip inançlara asla meyil vermedim..
    başka konularda söyledikleri her bir söz kulağıma küpedir ama bu tür inançlar,bağnazlık...

6. 27 Ekim 2008
  7. Nil

Nil KK Kro Pro Üye

Beğenildi:
    91
    Ödül Puanları:
    153
    dışarı çıktım,dolandım tabi...40 gün evde zaten bir de lohusalık durumu vs..iyice bunalmanın ne alemi var ki!
    zaten aşısı oluyor bebeklerin 15.gününde ..çıkmıyormuyuz...

8. 27 Ekim 2008
  9. xixrmak2004

xixrmak2004 ANNESİNİN ŞEKERİ :))))))) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    cnm bende yaşadım bunları yapmak istemesen bile takıntı oluyo insanda aklıma yatmayanları kesinlikle ypmadım kendi istediğim gibi buyuttüm kızımı ,ikindiden sonra çamaşır asılmaz dişarda kalınmaz evde olunması gerekiyo bunlara takıntı yapmıştım acaba bişey olurmu diye kırk gün bunları uyguladım ama daha sonra kimseyi karıştırmadım kendi bildiğimi yaptım

10. 27 Ekim 2008
  11. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    bebış sarılık olmasın dıye sarı gıydır

yatagının altına bıcak koy
    anne sutu alsada agzına herseyı koyy

bır suru sey yapmadım hepsını doktoruma sordum onun dedıklerını yaptım

12. 27 Ekim 2008
  13. deniz2009

deniz2009 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bır sey sormaq ıstıyorum.belke konuyla ne alakası var deyeceksız.buyuk gorumcemın komsusunun 8 yada 9 yıl cocu olmuyor 3 kere tup bebek yapdırmıs ıksınde tutmus ama bebıslerın kalbı durduqundan kurtaj etmısler.ucuncıde tutmamıs.bu yaxınlarda gormcem bana qızın annesı hamılelerden bır avuc pırınc toplayır,banada soyledı bıldıyın hamıle varsa ondan bır avuc pırınc ıste.gorumcemınde aklına ben gelmısım .kocama soyledım oda bebek olsun sonra verırsın dedı.ama anladıqıma gore hamılelıkde verılıyormus.bır tarafdan savabdı dıyorum,ama bır tarafdan esım ızın vermesse yada buyukler verme deseler vermeyecem.ben ılk hamılelıyımde dusuk yapdım.esımın gozu cok korkmus.aman bır sey olmasın mahv oluruq dıyor.boyle bır sey duymusmusunuz ,sız ne yapardınız

14. 27 Ekim 2008
  15. Schirin

Schirin Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    146
    birçogunu bende yapmadım ama ilk tecrübesiz olunca bide herkes bişey söyleyince inanın tahammül kalmıyo.. ama yinede bebegini gözünden sakındıgın için acaba diyorsun şimdi düşünüyorumda zor günlermiş:)

16. 27 Ekim 2008
  17. cinsilatif

cinsilatif sana emanet... Pro Üye

Beğenildi:
    196
    Ödül Puanları:
    163

söylenen lafların söylenildiği zamanlarda, mutlaka o lafları etmek ve uygulamak için gerekli ve geçerli sebepleri vardı.
    ve mutemelen o sebepler ortadan kalktığı için bizlere artık mantıklı gelmiyor
    kayınvalidem bana neler yaptırmıştı.gönlü olsun diye hiç itirazsız yaptım her dediğini

18. 27 Ekim 2008
  19. megilara

megilara onelife,onesoul,onelove.. ÜZGÜN Pro Üye

Beğenildi:
    24
    Ödül Puanları:
    148
    o ne demek yaaa
    neden onun gönlü olsun die salak saçma hurafeleri istemeye istemeye yapıyorsun ki