Büyüyorum...Öğreniyorum...Eğleniyorum...

Konusu 'Şubat Anneleri' forumundadır ve derinzlm tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

21 Ocak 2010
    Konu Sahibi : derinzlm
  1. derinzlm

derinzlm canım kızım iyiki varsın Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bebekleriniz milyarlarca beyin hücresi ile doğar. Doğumdan üç yaşına kadar bu hücreler arasında trilyonlarca bağlantı oluşur.
    3 yaşına kadar kullanılmayan beyin hücreleri ölür.
    Çocuklarımızın iyi bir geleceğe sahip olması için; anne babalar olarak elimizden geleni yaparız. 3 yaşından sonra yuvaya ve anaokuluna göndermeyi planlar, her türlü maddi desteği sağlamak için gece gündüz çalışırız. Aslında yaptığımız sadece 3 yaşından sonra elimizde kalanlar için çaba sarfetmektir.
    Bebeklerimizin kaderini değiştirmek bizim elimizde ve aslında çok kolay !
    Yarınlarımızı bıraktığımız çocuklarımızın gelişimi için 0-3 yaş arasında onları destekleyin. !
    Mümkün olduğunca çok sayıda beyin hücresi kurtarın ! ! ( internetten alıntıdır ..)

Uzun zamandır bu konuyu açmak istiyordum .Bu yazıyı okuyunca tedirginliğim arttı 1 yılımız bitti sayılır .önümüzde 2 yıl var ve zaman çok çabuk geçiyor .
    Bu bebeklerin fiziksel,zihinsel,duygusal ve sosyal gelişimi ile ilgili bir aktivite .
    Her hafta yeni birşey öğretmek için hatta her gün .Günün belli bir saatini bu kativiteye ayırarak bebeklerimiz için neler yapabiliriz .Onları daha iyi nasıl eğitiriz ...
    Mesela görüdüğüm örneklerden biri .Top ...topla oynanan oyunlar onun şekli .renkleri vs.
    Yada SU su ile neler yapılabilir ...
    Sizlerden de fikirlerinizi bekliyorum bir tema seçip en kısa zamanda başlayalım .Bir nevi sanal oyun grubu gibi olsun .

2. 21 Ocak 2010
  3. symslow

symslow Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    özlemcim ben yaptığım ve yapacağım işleri sesli olarak söylüyorum örneğin annecim hadi kapıyı açalım deyip açıyorum hadi şimdi de kapatalım deyip kapatıyorum ardından hadi açalım dediğimde zeynep kolunu kapıya uzatıyor açmak ister gibi ya da ellerimi yıkayayım geliyorum yanına diyorum ellerimiz yıkarken ne yapıyorum ben imdi annecim ellerimi yıkıyorum senin ellerini de yıkayalım mı diyorum ve yıkıyorum vesaire

topla oynuyoruz ben topu zeynebe atıyorum attım sana tut hadi diyorum önüne düşünce hadi şimdi sen at diyorum bana atıyor bazen yere atıyor ama olsun at mesajımı anlıyor bu bebeklerde sebep sonuç ilşkisini kavramasını sağlıyormuş çünkü attığında aferin kızım sana diye sözlü ödüllendirmede bulunuyorum saçını öpüyorum falan

sonra eğitici kaplumbağamızla oynuyoruz şarkı çal diyorum hadi bas şarkı düğmesine diyorum basıyor gösteriyorum şuna basarsan müzik çalacak diye o da basıyor bazen sayılara basıyor hayır annecim 1 e basma şarkıya bas diyorum ve oraya yöneliyor

4. 21 Ocak 2010
  5. symslow

symslow Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    6 - 12 Ay Bebekler için Beyin Geliştirici Aktiviteler -

* Bebeğinizi sık sık kucakların ve ona sevgi dolu sözler söyleyin.

* Evde yaptığınız işlerle ilgili onunla konuşun. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın.

* Ninni ve tekerlemeler söyleyin, müzik dinletin. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır.

* Küpleri üst üste dizip devirin. "Alt" ve "üst" kavramlarını anlaması için ona ne yaptığınızı anlatın.

* Bebeğinizi aynanın önünde tutun ve yüzünün bölümlerini ona gösterin.

* Neden sonuç ilişkisini anlatın. Örneğin elektrik düğmesine basılınca ışık açılır veya musluğu açınca su akar gibi. 9-12 aylık olduğunda gözetim altındayken bunları denetin.

* Bebeğinizin başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın.

* Bir kabın içinde top yuvarlayın.

* Hışırtılı sesler çıkaran objeleri buruşturun, bu tip sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir.

* Kutu, tencere, plastik kkap gibi malzemelerle oynayın. Küçük objeleri büyüklerin içine yerleştirin, kapaklarını kapatın.

* Dergi ve gazetelerden insan ve obje resimleri gösterin. Böylece resimlerin gerçek objeleri temsil ettiğini ve hepsinin birer adı olduğunu öğrenir.

* Beraber topu ileri geri yuvarlayın.

* Bir objeyi havlu altına saklayarak bulmasını sağlayın. Böylece "altında" kavramını öğretmiş olursunuz.

* Bebeğinize değişik ve yeni yerler gezdirin ve gördüklerinizi anlatın.

* Adını söyleyerek bir objeyi bebeğinize verin ve geri vermesini isteyin.

* En sevdiği oyuncakları saklayıp nerede olduğunu bulmasını isteyin.

* Bebeğinize kağıt ve kalem verip, neler yapabileceğini gösterin.

* Ellerinizi çırpın ve onun taklit etmesini isteyin.
    12 - 24 Ay Bebekler için Beyin Geliştirici Aktiviteler -
    * Çocuğunuzla konuşun. Karşılıklı diyalog zekasını geliştirmenin en basit ve en etkili yoludur.

* Her gün mutlaka kitap okuyun.

* Her şeyi sayın ve her şeyin ismini söyleyin.

* Günde 1 saaten fazla televizyon seyrettirmeyin.

* Kendi kendine yemek yemesini ve bardaktan su içmesini özendirin. Böylece güven ve bağımsızlık duyguları kazanacaktır.

* Beraber şarkı ve tekerlemeler söyleyin.

* Dışarıdaki her türlü aktiviteyi beraber yapın. Markete gitmek gibi mesela. Gördüklerinizi ve yaptığınız şeyleri anlatın.

* Eşyaların renklerini söyleyin.

* Çocuğunuza bir kutu vererek kapağını açması, kapatması, içine objeler doldurması ve boşaltmasını sağlayın.

* Açık, kapalı, içeride ve dışarıda kavramlarını öğretin. Bunun için basit kutulardan faydalanabilirsiniz.

* Büyük motor becerilerini geliştirecek aktiviteler yapın. Örneğin; merdiven inip çıkmak. Bu üst ve alt kavramlarının gelişmesine de yardımcı olur.

* Bu yaştaki çocuklar henüz beraber oynamayı ve paylaşmayı bilmeselerde etraflarında çocuk olmasından hoşlanırlar.

* Ona içine bir şeyler doldurup odada gezdirebileceği, hatta içine girip oturabileceği bir kutu veya sepet verin.

2 Yaş Bebekler için Beyin Geliştirici Aktiviteler -
    * Her gün mutlaka kitap okuyun. Okuma bittiğinde hikaye ile ilgili basit sorular sorun. Bu onun dinleme ve anlama becerilerini geliştirir.

* Çocuğunuzu size kitap okuması için cesaretlendirin.

* Günde bir saatten az televizyon seyrettirin.

* ışlerini kendi yapması için cesaretlendirin. Bu onun bağımsızlık ve kendine güven duygularını geliştirir.

* Ev eşyalarının renklerini söyleyin.

* Diğer çocuklarla bir arada olabileceği aktiviteler planlayın.

* Beraber boya kalemleri ile resim yapın.

* Tuvalet eğitimine başlayın. Öncelikle oturağı gösterin fakat acele etmeyin. Çocuğunuz bu beceriyi kendi adımları ile öğrenecektir.

* Çocuğunuzu kütüphane, müze, lokanta, park, denizkenarı ve hayvanat bahçesi gibi yerlere götürün.

internetten alıntıdır

6. 21 Ocak 2010
  7. cokmasum

cokmasum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    79
    Ödül Puanları:
    153
    topla oynanan oyunalar annene topu getir babaya topu at ayını yerden alırmısın küplerle yüksek kuleler yapmak küpleri sayarak üst üste dizmek sonra hadi kuleyi yıkalım tekrardan yapalım müzikli oyuncaklardan çıkan sesleri çocuktan size söylemesini istemek aa kedi miyav dedi hadi sende miyav yap resimli kartlar meyveleri tanımak

kırmızı elma
    yeşil erik

renkli hikaye kitapları ama okumaya çalışmayın çocuklar sıkılr bundan okumak yerine bak tavşanın ayyakabısı kırmızı elbisesi pembeymiş bulut varmış burda mavi

bunları ben çok sık uyguluyorum gün içinde oğluma

8. 21 Ocak 2010
  9. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    özlemcim iyi olmuş konuyu açtığın...aklımızda olan şeyler bunlar hep...hep bir tedirginlik oluyor insanın içinde acaba geç mi kalıyorum diye ama bir yazı okumuştum..çocuklarınızı lütfen proje olarak görmeyin diye..yani bazı uzmanlar çocuğa sürekli yükleme yapmanın doğru olmadığını söylüyor..kendi kendine çözmesine fırsat bırakın diyorlar...mesela ben şu iç içe geçen kutulardan almıştım çınar a...hiç kendim göstermedim..3-4 aydır yuvarlıyo filan onları...baktım dün onları iç içe koyuyor..çıkarıyor..bakıyor..inceliyor...bazen şu oyuncağın nerde diyorum bulup getiriyor bazen hiç oralı olmuyor...bazen topu atıyorum at annecim diyorum başka yerlere atıyor ama ben yine sevinmiş gibi yapıyorum...yani al topu tut topu at bana..bak olmadı oraya değil buraya filan yapmıyorum...zaten bu çocuklar feci gözlemci..oyuncaklarının açma kapama düğmelerini bulup çalıştırıyor mesela...o yüzden fazla stres yapmamak lazım..burda ilk defa büyükler gibi düşünüyorum..biz gerizekalı mmı olduk:))) az önce sabiha paktuna yı dinliyordum o da aynı fikirde...0-3 yaş çocuğun en iyi arkadaşı annedir diyor...onun yüzüdür diyor..sürekli değişik bakıcılar, kreşler çocuğun emniyet duygusunu sarsar diyor...hatta çocuğa eğer anne dışında biri bakacaksa ya anneanne ya da babaanne baksın..dönüşümlü bakmak bile güven gelişimi açısından sarsıntılı olabilir diyor...bir yandan da tabi 7 çok geç deniyor...ama sabiha hn. ın söyledikleri bana mantıklı gelir hep..mesela konu tuvalet eğitimiydi..çocuğunuzu götürüp götürüp tuvalete oturtmayın diyor...çocuk kaka/çiş yaptığı zaman bu kötü birşey gibi davranmak yerine kaka/çişi sevin..afferin çocuğuma ne güzel yapmış diyin, bezini gösterin diyor...hastası bir kadın vardı programda...o da bunları uygulamış...12 aylıkken lazımlık koydum tuvalete ama bir kere bile ben götürüp oturtmadım üstüne diyor..önce elbiseyle oturdu..bizi taklit etti...sonra 18 aylıkken kendisi kendiliğinden çiş dedi diyor...sürekli çocuğun ağzını-yüzünü-tuttuğu yerleri silmeyin diyor...çocukta anksiyete gelişebilirmiş ki ben bunu yapıyorum maalesef...çocuklar kirlenmek içindir diyor...0-3 yaş arasında çocukla tatile gidildiğinde çocuk annenin burnundan getirir çünkü güvenli mekanından çıkmıştır..çocuk odasını, yatağını, duvarını arar diyor...yani hemen yuvaya gönderemeye çalışmak, aman orda eğitim alsın, sosyalleşsin gibi düşünmek sanırım doğru değil..en azından 3 yaşına kadar...

Son düzenleme: 21 Ocak 2010
  10. 21 Ocak 2010
  11. XIXBXSXA

XIXBXSXA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    superrrrrrrrrrrrrrr bayıldım bu topıge şimdi kitap almaya gıdıyoruum sabiha paktunanın.doktorum programında onu dınlemeye doyamıyorum

12. 21 Ocak 2010
  13. ozlemm78

ozlemm78 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben de en cok neden sonuc ılıskısı uzzerıne anlatıyorum. beraber oyuncaklarıyla oynuyoruz. arabya dolduurup bosaltıyo legoları.yatıp yuvarlanıyoruz ggıdıklıyorum. bezlerken sarkılar soyluyorum taklıtler yapıyorum cok guluyor yuzume bakıp bakıp. saclarımla gıdıklıyorum. cok cabuk oğrenıyolar ama ınsan aflallıyo.oyuncagı saklıyorum buluyor. ben saklanıyorum anne yok dıyorum sesıme gelıp buluyor bulunca sevınc cıglıkları atıyor.

14. 21 Ocak 2010
  15. EU3

EU3 Guest

ay aylin döktürmüşsün gene yavrum
    sabiha paktunamız ol sen bizim
    bende o kadını epeydir tanıyorum hatta hemşerim tekirdağlı

çok akıllı ve gözlemci bir kadın dediklerini bende çok mantıklı buluyorum
    internet siteside var kızlar
    orda videoları var

16. 22 Ocak 2010
  17. nestle76

nestle76 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    yelizim alemsin valla:))))

18. 22 Ocak 2010
  19. asosye

asosye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    çok güzel bir konu teşekkürler öncelikle..
    ben de adım adım dergisine üye oldum aylık olarak neler yapabileceğini söylüyor tavsiye ederim.
    ben de kuru üzümleri koydum önüne kaşığını verdim eline kaşıkladı bi kaptan başka kaba koydurdum falan ama tabi çabuk bıkıyor ve yönlendirmeyi kabul etmiyor ben de zorlamıyorum..
    önceden kitap okuyodum şimdi dinlemiyo elimden alıp kitabı bebeklere ya da hayvanlara bakıp ayyy diyo bana vermiyo