Buz Pateni Sporu Buz Pateni Nedir

Konusu 'Spor Branşları' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

  1 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.607
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Artistik Patinaj Artistik Buz Pateni veya Figür Pateni müzik dans ve sporu bünyesinde birleştirir. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir. Figür Pateni özellikle son 30 yılda teknik ve artistik planda büyük bir ilerleme gösterdiği için günümüzde bütün dünyada Televizyon naklen yayınları açısından en çok ilgi çeken spor dalı olmuştur.

  Buz Pateni olimpik ölçü olarak kabul edilen 30 x 60 metrelik buz pistinde yapılır. Türkiye'nin olimpik ölçülerdeki ilk buz pisti Ankara'da 1987 yılındaBelediyesi tarafından yaptırılan Buz Pateni Pisti de ülkemizin ikinci olimpik buz tesisidir.
  [​IMG]
  İstanbul ve İzmir'de olimpik ölçülere uyan buz pisti henüz yoktur. İstanbul'da patenciler Galleria alışveriş merkezinde bulunan küçük bir buz pistinde İzmir ve Antalya'daki patenciler de aynı şekilde kurallara uygun olmayan küçük pistlerde çalışmaktadırlar.

  Türkiye Buz Sporları Federasyonu 1991′de kuruldu. Daha önceleri başka Federasyonların bünyesinde faaliyetleri yürütülen Artistik Buz Pateni ancak o tarihten sonra bağımsız bir Federasyon çatısı altında örgütlenmiş oldu.

  Artistik Buz Pateni yapan sporcuların giydikleri patenler Buz Hokeyi ve Sürat Pateni sporcularının giydikleri patenlerden farklıdır. Figür patencilerinin patenlerinin altındaki çeliklerin ucunda frenlemeyi ya da sıçramayı sağlayan altı adet tırtıl vardır.

  Artistik Buz Pateni'nin öğrenilmesi disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. Hemen hemen her Gün antrenman yapılmasına ve iyi bir patenci olmak isteyen sporcu adaylarının bıkmadan yılmadan çalışmasına ihtiyaç vardır.

  Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre olduğu kadar artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koregrafa ihtiyaçları vardır. Uluslararası yarışmaların özellikle son 20-30 yılda televizyondan naklen yayınlanmaları bu spor dalının halk arasında yaygınlaşmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

  Bir Artistik Buz Pateni yarışması iki Günde yapılan iki bölümden oluşur. Yarışmacılar birinci gün Kısa Program Zorunlu Program ya da Orijinal Program adı verilen programlarını ikinci günde de Uzun Program ya da Serbest Program denilen programlarını sunarlar. Kısa Program'da yarışmacılar jump spin (dönüş) ve adım dizilerinden oluşan 8 zorunlu elemanı sunmak zorundadırlar.

  Hakemler yarışmacının yapamadığı elemanlardan not kırarlar. Patencinin yapamadığı kaçırdığı elemanı tekrar denemek hakkı yoktur. Uzun Program'da ise hiçbir eleman zorunlu değildir. Yarışmacı koregrafının istediği gibi oluşturduğu programı sunar. Patencinin yapamadığı elemanı yeniden denemek hakkı vardır. İkinci ya da üçüncü denemede olsa bile yarışmacı başarıyla yaptığı elemandan tam puan alır.

  Bir yarışmanın genel değerlendirmesi patencilerin bu iki günde elde ettikleri sonuçlara göre yapılır.
  Yarışmalarda uygulanan kurallar karmaşıktır ve bu kurallar Buz Pateni'nin evrensel planda en üst organı olan Uluslararası Paten Federasyonu (ISU) tarafından belirlenmiştir. ISU'ya üye olan ulusal Federasyonlardan seçilen delegeler tarafından oluşturulan çeşitli teknik komiteler belirli zamanlardaile dünya çapındaki bütün şampiyonalar ISU'nun koyduğu kurallara göre yapılır.

  Kuralların önemli bir bölümü yarışma sırasında sporcuların yaptığı yanlış hareketlerden hata puanlarının düşürülmesiyle ilgilidir. Bir jumptan (atlama) sonra buza elle dokunmak düşmek bir spin (dönme) sırasında gereken sayıda dönmemek havaya sıçrandığı zaman gereken sayıda turu yapmamak yanlış ya da eksik unsurlardır. Hakemler bu eksiklikleri hata puanı olarak değerlendirmek zorundadır. Patenci ne kadar çok hata yaparsa o kadar çok puan kaybeder.

  ISU'nun koyduğu kurallara göre düzenlenen yarışmalarda hakem sayısı dokuza kadar yükselebilir. Bir yarışmanın puanlamasını yapan hakem paneli (heyeti) 3 5 7 gibi tek sayıdan oluşur. Avrupa Dünya Şampiyonaları ya da Kış Olimpiyatları gibi çok önemli yarışmalarda hakem paneli dokuz hakemden oluşur.
  Puanlama 6 tam puan üzerinden yapılır.

  Bir patencinin yarışmada 6 tam puan alması nadir rastlanan bir durumdur. Patencinin 6 puan alması onun programını hiç hatasız mükemmel bir biçimde sunmuş olması anlamına gelir. Hakemler yarışmalarda teknik ve artistik (sunuş) olmak üzere iki tür puan verirler.

  Teknik puanlar sporcunun buzda kayma tekniğini figürlerin iyi yapılıp yapılmadığını ve programının zorluk derecesini değerlendirmek içindir. Artistik puanlar da programın sunulmasını sporcunun kayışının müzikle uyum içinde olup olmadığını müzik ve kostüm seçimini ve pistin bütününün kullanılıp kullanılmadığını değerlendirmeyi amaçlar

  Daha kesin ifadeyle hakemlerin puan verirken göz önüne aldıkları ölçütler şunlardır

  Teknik puanlar

  Performansın zorluğu
  Farklılık
  Hız
  Programın temiz ve sağlam olması
  Artistik puanlar (sunuş puanları)
  Müzikle uyum
  Hızın değişimi
  Buz pistinin tümünün kullanımı
  Müziğe zaman olarak uyum
  Stil ve duruş
  Orijinallik
  İfade
   
 2. 29 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Angel

  Angel Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2009
  Mesajlar:
  294
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Hep istemişimdir buz pateni yapmayı ama hiç yapamadım henüz :sinifsinif:
  Buz pateni yapanları izlerken bile keyif alıyorum. Buzun üstünde o kadar zarif ve şık bir görünüş oluyor ki :kedi: Umarım bir gün kısmet olur da güzelce buz pateni yaparım ben de delikafadulden
   
 4. 5 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. olgu35

  olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  vereliniortak
   
 6. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. nur_tfk

  nur_tfk İktisatçı birikim cadısı! Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2008
  Mesajlar:
  924
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Buz hokeyi yapan yokmuuu?? :sm_cool:
   
 8. 10 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 9. angel_

  angel_ ♥ Herşey güzel olucak ♥ Üye

  Katılım:
  9 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.209
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  buz patenıne bayılırımmmmmmmmmm zemuszemus
  ama oturdugum ılcede öyle fazla bi imkanım olmadıgı ıcın. normal paten sürüyorum genelde sahil yolunda çoooooooook eğlenceli. herkese tavsiye derim :eek: kulağımda bide Mp3 oohhhhh değmeyin keyfime hihoyyyt
   
 10. 19 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 11. poyrazya

  poyrazya Kocasının Bebeği Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.284
  Beğenildi:
  162
  Ödül Puanları:
  113
  benim kuzenimde yapıyor. 10 yaşında 2 senedir hocayla beraber kayıyor. o kadar güzel kayıyor ki yarışmaya katıldı. çok güzel bir spor
   
 12. 15 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : Elif
 13. DonaRosita

  DonaRosita Tiyatrocu Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  24
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Bende 7 yaşımdan beri yapıyorum.Ama eğitim almadım.Çok isterdim yarışmalara katılmayı falan.Kısmet olmadı ama hala kayarım. :teselli:
   
 14. 16 Aralık 2012
  Konu Sahibi : Elif
 15. kemanci55

  kemanci55 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2012
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  26
  Ben de çok istiyorum ama bir türlü nasip olmadı