Byklerimizden Neler rendik.....??

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve su35 tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 1. su35

  su35 bir varmış bir yokmuş Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba arkadaşlar..

  anne babalarımızdan çok şeyler öğrendik.
  onlarla birlikte hayatımıza giren diğer aile büyükleri;
  annane,babanne,dede, öğretmen,yada yakın akraba,eş dost,komşu,hatta hiç tanımadığınız ama herhangi bir sebepten dolayı karşılaştığınız birlikte vakit geçirdiğiniz herhangi büyüğünüzden bile olabilir..

  kimlerden neler öğrendiniz??

  hayatınızda ne gibi bir yerleri oldu??

  tecrübelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırmısınız??
   
 2. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 3. burcuuu

  burcuuu O 62 kg geri gelecek :) Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  6.227
  Beğenildi:
  56
  Ödül Puanları:
  153
  En başta kaynanam ve görümcemden kimsenin anlattığı ve göründüğü gibi olmadığını öğrendim:eek:lmaz:
   
 4. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 5. su35

  su35 bir varmış bir yokmuş Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  kaydirigubbakcemile3
  buda güzeldi..mühim olan farketmekkaydirigubbakcemile5
   
 6. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 7. AskBocugu

  AskBocugu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  evlenince hayatta tek başına oldugunu öğrendim yani yan başına dön başına kimseden kimseye fayda yok opuyorumnanaktan
   
 8. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 9. su35

  su35 bir varmış bir yokmuş Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  size sordum ama yine kendim yazmadım:kedi:
  bütün becerilerimi ev işlerimin neredeyse hepsini,resim yapmayı ve sevmeyi,ilk yazı yazmayı,yemek yapmayı özellikle hamur işlerini ve beyaz çamaşır nasıl yıkanır bunların hepsini annemden öğrendim..bunlarla birlikte annemin bir lafı vardır onada babasından nasihat kalan;''sabırla koruk helva olurmuş'' diye..bu söz sayesinde sabrın sonundaki mükafatlara ulaşmayı öğrendim..manevi anlamda öğrenmem gereken bir çok şeyide temelde annemden öğrendim..

  babama gelince;
  hiçbirşeyi şansa bırakmamayı,dürüst olmayı,seçici olmayı,ve nasıl sosyal olunur bunları öğrendim..her ikisindende öğrendiklerim de vardı izinsiz ve habersiz hiç bir iş yamam gerektiği,dürüst olmam,saygılı olmam ve sabırlı olmam tabikide..

  babannem vefat ettiğinde ben sadece 11 yaşımdaydım ama buna rağmen gördüklerim ve görmediğim halde sadece duyduklarımla bile çok şey öğrendim..

  başta azimli olmayı,bir insanın istedikten sonra yapamayacağı hiçbirşey olmadığını, güçlü olmayı ve cesaretli olmayı öğrendim..babannem herkeze hiç esirgemeden evindekini dağıtırdı..paylaşmanın ne kadar önemli oldunuda ozaman değil belkide ama sonra aklım erdikçe anladım ve öğrendim..birde gelene muhakkaki birşey yedirmek isterdi asla bişey ikram etmeden göndermezdi,buda bizim kültürümüzün bir parçasıdır aslında ama burdaki asıl gayeyide yine aklım başıma gelince öğrendim..

  annanemdende sabrın ve sukunetin insana neler kazandıracağını,birde yaşa başa bakmadan insanın mesleğini sevdiği işi yapması gerektiğini öğrendim..yine okumanın yaşı olmadıgını onun elindeki koca bir kitabı merakla okurken gördüğümde hayıflanarak öğrendim ve anladım..

  annanem şu seten ve kırkyama dediğimiz yorganlardan dikerdi bu işi keyifle yapardı ve neredeyse 80 yaşına kadarda bu işi hiçbir mecburiyeti ve ihtiyacıda yokken annemlerin ve dayımların yeter artık bırak yapma demesine ragmen devam ederek dikti..şu anda 92 yaşında hala yaşar ama versen eline bişey yine boş durmaz biliyorum yapmaya çalışır..burdan öğrendiklerimde yine çok mühim şeylerdi tabi..

  babamın yaşlı bir teyzesi vardı.
  annemler ben küçükken bahçe işleri oldugunda bana bakması için beni ona bırakırlardı,belkide beni en çok etkilendiğim hayatıma yön verecek şeyleri ondan da öğrenmiş olabilirim..
  elime makas ve kumaş parçaları verirdi bebeklerime elbiseler dikerdik,örğü örmeyi öğretti daha ilkokula bile gitmiyordum hatta bunları öğrendiğimde..
  iki katlı küçük bir bahçesi vardı ilk girişteki bahçe bembeyaz duvarları mis kokulu çiçekleri ve ferah buz gibi tertemiz bir evi..
  çok ilerleyen yaşına ve kambur beline rağmen ne zaman gitsek hep gülen yüzü,neşesiyle yedirecek birşeyleri olurdu.evi hep
  tertemizdi,düzenliydi.mutfakta herşeyin üstünde örtü vardı. misafirlerine küçükte olsa çok saygılıydı,çocukları sevindirmek için yapmayacagı şey yoktu..
  huzur dolu bir yuvada kadın neler yapabilir,doğru enerji insanları nasıl etkiler,temizlik nasıl olur,tertip düzen ne demek,saygı nedir, nasıl olur.. belkide adını bile koyamadığım daha bir çok şeyi yanında kaldığım zamanlarda da sonrasında da ondan öğrendim...

  sevgiyi aşkı paylaşmayı,paylaştıkça azalan ve artan duyguları,güç almayı, ve daha bir çok şeyi eşimden,dünyanın en muhteşem duygusu anneliği,karşılıksız ve çıkarsız herşeye rağmen sevebilmeyi,merhameti ve şükretmenin önemini de çocuklarımdan öğrendim..

  aslında daha okadar çok insan varki saymakla bitmez..zaman zaman hepsini hatırlayıp öğrendiklerimi anlatırım ama şimdilik daha fazla sıkmak istemiyorum sizleri..umarım sizlerinde anlatacağı güzel tecrübeleri vardır.sabırsızlkla bekliyorum..
  hepinize sevgileropuyorumnanaktan
   
  Son düzenleme: 18 Temmuz 2009
 10. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 11. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Güzel bir konu yüreğine sağlık gülüm.
  Annem hep der ki:Kızım,birisi sana gelip falancanın arkasından konuşursa,gıybet yaparsa,bil ki başkalarına da senin hakkında konuşur.O kimse ile özellerini paylaşma,mesafeni koru..
  Edebinden ve kişiliğinden asla taviz verme..Dost biriktir,meta değil..
  Babam ise eğitime aşık bir insandır,nefesidir öğrenmek,öğretmek,ilim bilmek..Bizlere de her zaman,buna alıştırdı..Bu hayat dinlenme yeri,fani..Elimizdeki herşey geçici,lakin kalplerimizin sağlamlığı kalıcı.Eğitimden mühim hiçbirşey olamaz ,ne yaparsanız yapın son nefesinize kadar öğrenin,öğrenmekten asla yılmayın der..
  Okumaya aşık olmamın,okumadan yaşayamamamın sebepleri onlardır..
  Rahmetli dedem ise;bizlere nerede olursanız olun,yaptıklarınıza hareketlerinize dikkat edin derdi.Mutlaka ama mutlaka siz görmeseniz de sizi görenler olur..Yapayalnız bile olsanız,yanınızda sizi izleyen sizi dinleyen sizinle sevinip üzülen melekleriniz olduğunu unutmayın derdi..
  Aslında o kadar çok şey öğrenmişiz ki büyüklerimizden inanın saymakla bitmez bunlar ilk aklıma gelenler..
  Bugün,yaptığımız her fiil ve söylediğimiz her sözde aslında onlardan ne kadar çok etkilendiğimizi görüyorum..
  Sık sık cümlelerde anarız,rahmetli babaannem şöyle derdi,teyzem hep der ki..gibi başlangıçlarla süsleriz muhabbetlerimizi..

  Unutulmayan sözleri vardır bir de..Onları da yazalım ya Hu:)
  mesela büyük halam hep şöyle der:
  Çiçeğim çiçek olsun da varsın saksı da olsun
  ıpeğim ipek olsun da varsın askıda olsun
  Erim er olsun da yerim çalı dibi olsun. :)
  Aklıma geldikçe ve vaktim oldukça yazacağım inşallah..
  yazdıkça ne çok şey hatırladım.
  herkese bol saadetli günler..


   
  Son düzenleme: 17 Temmuz 2009
 12. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 13. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Benden çok yaşayacaksın
  ben de sana soracaktım sen neden yazmadım kuzum diye:)
   
 14. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 15. damlasu22

  damlasu22 İpek kızım benim,küçük kuzum.. Üye

  Katılım:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  888
  Beğenildi:
  68
  Ödül Puanları:
  113
  18 yaşındayken babam bigün yanıma gelip,masamın iki ucuna parmaklarını koydu ve 'kızım bak bu bir hayat,upuzun bir yol ve sen bu yolun henüz başındasın' demişti.hayatta her zaman önümde hedeflerim olmasını gerektiğini söylerdi bana.'hayatta her zaman bir hedefin olsun.' derdi,halada der.kendi önüme hedefler koymayı öğrendim.yapamadıklarımın ve yapabildiklerimin farkında olmayı öğrendim.annemden sabırlı olmayı öğrendim,bazen dayanamasamda.ileride bir çocuğum olduğunda her zaman onun arkasında olmam gerektiğini öğrendim.önüme ne türlü engel çıkarsa çıksa yılmamayı öğrendim.hayatın müşterek olduğunu,bir gün belki beş kuruşumuz bile kalmasa evlendiğimde eşimin her zaman yanında durmam,güçlü olmam gerektiğini öğrendim.
  hayattanda büyüdükçe aslında o kadar pembe,o kadar iyiliklerle dolu olmadığını,iyiler olduğu kadar kötülerinde varolduğunu öğrendim.
   
 16. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 17. kuusuum

  kuusuum Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2008
  Mesajlar:
  3.174
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  aaaa yaa bende bi sürü şey yazıcam ama şimdi annem geldi az sonra suyum benem ...ooo hemide bu sefer bisürü şey yazıcam...büyüklerden küçüklerden,arkadaş sandıklarımdan,kk dan herkesden alıntılarla gerçek bak...öptüm bidenem.
   
 18. 17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : su35
 19. su35

  su35 bir varmış bir yokmuş Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ilginize çok çok teşekkür ederim kızlar çok sağolunopuyorumnanaktan
  istedimki tecrübelerimizi paylaşalım..bugüne kadar biriktirdiğimiz duygular,düşünceler,bilgiler,tecrübeler bir köşede bastırılmış kalmasın..

  bizdende birileri birşeyler muhakkaki öğrenecek umarımki güzel izler ve izlenimler bırakırız..