Cachymyn'den Semeler

Konusu 'Fıkralar' forumundadır ve cachymyn tarafından 27 Mart 2007 başlatılmıştır.

27 Mart 2007
    Konu Sahibi : cachymyn
  1. cachymyn

cachymyn Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    >> >> >> >>Yasli ve zengin bir adamin hepsi
    > > > >birbirinden zeki 3 oglu varmis.> >> >>Birgun amansiz bir hastalikla
    > >yataga > >dusen yasli adam verasetini> >> >>aciklamak icin ogullarini
    > >yanina > >cagirmis.> >> >> - "Ogullarim benim vaktim geldi artik, ecel
    > >kapida. Ben > >olunce> >> >>tabi ki mallarimin hepsi sizin ve siz cok
    > >zekisiniz, ama siz > >mallarimi> >> >>boluseceksiniz diye,> >>
    > > >>birbirinize dusmemeniz icin > >sehrin kadisina gidin. O kadiya benim> >>
    > > >>selamimi soyleyin, o> >> >>size > >mirasi bolusturur."> >> >>> >> >>Ve
    > >adam oluuur...Ogullari da babalarinin > >istegi uzerine, kadiya gitmek> >>
    > > >>icinyola duserler.> >> >>Tabi yesillik > >yerlerden, golden, yagmurdan,
    > >camurdan falan gecerler.> >> >>Derken > >onlerine bir adam cikar ve bizim 3
    > >biradere sorar;> >> >>- " Efendiler ben > >devemi kaybettim siz yolda bir
    > >deve gordunuz mu?" > >>der.> >> >>> >> >> > >Buyuk kardes sorar;> >> >> -
    > >"Tek gozu kor muydu?"> >> >> Adam " Evet " > >der.> >> >>> >> >> Ortanca
    > >kardes sorar;> >> >> - " Kuyrugu kesIk miydi?"> > > >> >> Adam " Evet "
    > >der.> >> >>> >> >> Kucuk kardes sorar;> >> >> - " Bir > >ayagi topal miydi?
    > >"> >> >> Adam ona da " Evet " der.> >> >>> >> >> Bu > >sorulardan sonra 3
    > >birader devesini kaybeden adama;> >> >> - " Biz senin > >deveni gormedik "
    > >derler.> >> >>> >> >> Adam birden sinirlenir.> >> >> - " > >Yaa nasil olur.
    > >Hem butun ozelliklerini bildiniz, hem de> >> >>gormedik > >diyorsunuz.> >>
    > > >>> >> >>Bende sizinle beraber gidecegim ve gittiginiz > >yerdeki kadiya
    > >sizi > >>sIkayet> >> >>edecegim" der.> >> >>> >> >> > >Biraderler de " Olur
    > >gel" derler.> >> >>> >> >>Ve sonunda kadinin yanina > >varirlar, huzuruna
    > >cikarlar. 3 birader> >> >>der ki;> >> >> - " Efendim > >bizim babamiz vefat
    > >etmeden once mirasi bolusmemiz> >> >>icin size > >gelmemizi soylemisti. Biz
    > >de bu yuzden geldik. "> >> >>> >> >> Kadi > >devesini kaybeden adama doner
    > >ve;> >> >>> >> >> - " Sen niye geldin." der. > >Adam da;> >> >>> >> >> - "
    > >Efendim ben devemi kaybettim. Yolda bunlari > >gordum. Onlara> >> >>devemi
    > >gordunuz mu dedim ,onlar da devemin butun > >ozelliklerini > >>bildikleri>
    > > >> >>halde gormedik> >> >> dediler.> >> >>> > > >> >> Benbunlardan
    > >supheliyim" der.> >> >>> >> >> Kadi biraderlere doner > >ve sorar:> >> >>>
    > > >> >> - " Sen nerden bildin tek gozunun kor oldugunu."> > > >> >>> >> >> -
    > >" Efendim, yolda gelirken yesillik yerden gectik. Baktim > >ki> >> >>
    > >yesillikler hep bir tarafindan yenilmis, obur tarafina > >yanasilmamis> >>
    > > >>bile. Tek> >> >> gozunun kor oldugunu oradan anladim."> > > >> >>> >> >>
    > >- " Peki sen nerden bildin kuyrugunun kesIk oldugunu."> >> > > >>> >> >> -
    > >" Efendim, yolda gelirken deve pisligi gordum. Devenin > >pislikleri >
    > > >>hep> >> >>daginik dusmus.> >> >>> >> >> Halbuki kuyrugu > >olsaydi hep
    > >toplu duserdi. Oradan bildim kuyrugunun> >> >>olmadigini."> >> > > >>> >>
    > > >> - " Peki sen nerden bildin bir ayaginin topal oldugunu."> >> >>> > > >>
    > > >> - " Efendim, gelirken golden gectik. Baktim ki devenin 3 ayaginin > > >
    > > >>tam> >> >>izi,bir de yarim ayak izi var.> >> >>Tek ayaginin topal >
    > > >oldugunu oradan anladim."> >> >>> >> >> Kadi devesini kaybeden adama
    > >doner > >ve ;> >> >>> >> >> - " Kardesim bunlar senin deveni gormemisler"
    > >der.> >> > > >>> >> >> Kadi o adami gonderir ve dusunur;> >> >>> >> >> - "
    > >Ulan bunlar > >benden zeki, ben bunlara nasil miras bolusturecegim.> >> >>>
    > > >> >> Neyse > >ben bunlara bi ziyafet vereyim, sonra da kapi arkasindan>
    > > >> >>dinleyeyim > >bakalim ne konusuyorlar"> >> >> diye dusunur ve bizim 3
    > >biraderi evine > >goturur. Hanimina guzel bi> >> >>ziyafet
    > >hazirlattirir,yemek gelir ve > >kadi;> >> >>> >> >> - " Siz yemeginizi
    > >yiyin, ben bi yere varip gelecegim" > >der ve kapi> >> >>arkasina gecer.>
    > > >> >>> >> >> Buyuk kardes der ki;> >> > > >>> >> >> - " Yaa, kuzu cok
    > >iyiymis de, keske kopek emmeseydi."> >> >>> >> > > >> Kadi sasirir. Ortanca
    > >kardes der ki;> >> >>> >> >> - " Yaa, sarap > >iyiymis de, keske mezar
    > >topragindan yapmasalardi."> >> >>> >> >> Kadi iyice > >sasirir. Kucuk
    > >kardes de der ki;> >> >>> >> >> - " Yaa, kadi iyiymis de, > >keske ibne
    > >olmasaydi."> >> >>> >> >> Kadi bu lafi duyar duymaz, gelenlerin > >zeki
    > >oldugunu dusunerek> >> >>hemen arastirmaya gider.> >> >>> >> >> Kuzuyu >
    > > >aldigi adama;> >> >>> >> >> - " Bu kuzu ne emdi" diye sor ar. Adamda;> >>
    > > > > >>> >> >> - " Kuzunun annesi olduydu, ben de kapinin onunde yatan
    > >kopege> > > >> >> emzirttim" der.> >> >>> >> >> Daha sonra sarabi aldigi
    > >adama gider > >ve> >> >>> >> >> - " Bu sarabin topragi nerden" diye sorar.
    > >Adamda;> >> >>> > > >> >> - " Valla bizim burada en guzel toprak mezarlikta
    > >var, ben de mezar> > > >> >>topragindan yaptim" der.> >> >>> >> >> Kadi;>
    > > >> >> - " Ulan bunlar > >ikisini de bildi" diye dusunerekten annesinin> >>
    > > >>yanina gider ve> >> >>> > > >> >> - " Anne ben ibne miyim " diye sorar.
    > >Annesi de;> >> >>> >> >> - " > >Oglum hatirlamazsin, sen kucukken ormanda
    > >sana oduncu tecavuz> >> >>> >> >> > >etmisti" der.> >> >>> >> >> Kadi bu
    > >saskinliklar icinde bizim 3 biraderin > >yanina gider ve> >> >>baslar
    > >sormaya.> >> >>> >> >> Buyuk kardese;> >> >>> > > >> >> - " Soyle bakalim,
    > >kuzunun kopek emdigini nerden bildin." - "> >> >> > >Nerden olacak. Bak
    > >kuzunun budunun bu kenarinda yag olmaz. Ama > >>kopegi> > > >> >> emdigi
    > >icin burada yag var."> >> >>> >> >> Ortanca kardese;> >> >>> > > >> >> - "
    > >Soyle bakalim, sarabin mezar topragindan oldugunu nerden> >> > >
    > > >>bildin."> >> >>> >> >> - " Nerden olacak. Iciyorum iciyorum zevk yerine
    > > > >keder veriyor."> >> >>> >> >> Ve kucuk kardese sorar;> >> >>> >> >> - "
    > > > >Soyle bakalim, sen benim ibne oldugumu nerden bildin." - "> >> >>
    > >Nerden > >olacak, ibne olmasan girise .... takımının bayragini asmazdin."> > >