Çalışan Anne Adayları, Hamile olduğunuzu işyerinize nasıl söylediniz???

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve blonde_ tarafından 23 Şubat 2010 başlatılmıştır.

23 Şubat 2010
    Konu Sahibi : blonde_
  1. blonde_

blonde_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    Selam Hanımlar,

Ben 8 haftalık hamile çalışan bir anne adayıyım :))

Özel bir şirkette çalışıyorum. Şirketim kısa bir süre sonra başka bir firmayla birleşerek yeni bir yere taşınacak. Dolayısıyla her iki firmadanda çıkışlar yapılacak. Benim, şu anda işten çıkarılıcaklar için de olmadığımı biliyorum. Ama hamile olduğumu öğrendiklerinde olnların arasına katılırmıyım emin olamıyorum. Yasal haklarımı biliyorum ama zaten başkalarıda işten çıkarılacağı için hamilelikle ilişkindermeden herşeyi halledebilirler.

Bu yüzdende hamile olduğumu şirkete ne zaman, nasıl söylemeliyim karar veremiyorum.

Sizlerin arasındaki çalışan anne ve anne adaylarının deneyimlerinden faydalanmak belki işime yarayabilir...

Şimdiden herkese teşekkürler,

2. 23 Şubat 2010
  3. nihalcan

nihalcan kr@liçe75 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ya canım bence sen bişey deme karnın büyüyünce onlar zaten farkedecek...
    ama insan dayanamıyor tabi söylemek istiyor..zemuszemus

4. 23 Şubat 2010
  5. gulbiraz

gulbiraz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Hamile bir kadını işveren işten çıkaramaz, çıkarırsa hamilelik sebebiyle işten çıkarıldığınıza dair tazminat davası açma hakkınız, hatta işe iade hakkınız vardır, hamile olduğunuzu söyleseniz de bunu göze alabileceklerini zannetmiyorum, ben yaklaşık 2 aylık olduğumda patronuma söylemiştim, çünkü kontroller, testler için izin almam gerekiyor sürekli, bildiği zaman izin almak daha kolay oluyor. Çok anlayışlı davrandı sağolsun, bebeğin ve senin rahatın için elimizden geleni yaparız dedi.

6. 23 Şubat 2010
  7. gulyhas

gulyhas Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    evet zor bir karar vermek şu dönemde

ne zaman herşey tamamlanacak prosedürler, birleşme işten çıkarmalar falan?
    eğe ryakın bir zamanda ise yani 2-3 ay içind eolacaksa bencede söyleme işyerine, herşey netleşsin sonra söylersin. Bu durumda ilk snei çıkarırlar işten, doğum öncesi izin, doğum sonrası izin , özel izinler , süt izni falan derken uğraşmak istemezler.

Eğer çıakrırlarsada alırsın tazminatını güle güle harcarsın, beeğin doğuncada bakarsın kendin bir süre:)

8. 23 Şubat 2010
  9. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    ben yurt disindayim ve hamile kaldigimi ogrenir ogrenmez is verenime bildirim cunku burda hamile kadinlari koruyan kanunlar var,haliyle isten cikarmayi dusunuyor olsalar bile cikaramiyorlar.Bildigim kadariyla Turkiye'de de bir takim koruyucu kanunlar var,arastirmanizi tavsiye ederim.Baska sebeplerle cikarabilirler mi bilmiyorum ama sirf hamile oldugunuz icin isten cikarmaya kanunen haklari yok.

10. 23 Şubat 2010
  11. silver5

silver5 CANIMA CAN KATANLAR... Üye

Beğenildi:
    175
    Ödül Puanları:
    163
    canım burası Türkiye bir kılıfına uydurabilirler bence herşey yerine oturana kadar birşey söyleme.niye söylemedin seni de işten çıkarırdık diyecek halleri yok ya.onlar farketsin

12. 23 Şubat 2010
  13. blonde_

blonde_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    hamileyken işten çıkarılmanın yasak olduğunu elbette biliyorum. hatta artık bulabildiğim kadarıyla benzer davaları bile inceledim. fakat zaten mevcut durumda işten çıkarmalar yapılacağı için kılıfına uydurabilirlermi acaba diyorum. elbette sonrasında gerekirse dava açıp uğraşırım ama bildiğiniz üzere Türkiye'de yasal prosedür pek hızlı ilerlemiyor.
    Güya hamileyken stresten uzak durmak gerekli ama ne mümkün :KK43:(

14. 23 Şubat 2010
  15. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Bence 3-4 aylıkolduktan sonra söyle işten çıkarma riskine gireceklerini sanmıyorum kurumsal bir firmada çalışıyorsan ama patron şirketiyse pek prosedüre bakmıyorlar

16. 24 Şubat 2010
  17. dinono

dinono Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba;

Hem bir ıK Uzmanı hemde bir anne adayı olarak söylemeliyim ki hamile bir kadının her ne sebeple olursa olsun işden çıkarılması her zaman sakıncalıdır. Hamileliğini bahane gösterip çıkış yapamazlar ki onlarda bunu muhtemelen biliyorlardır , başka bir sebeple işden çıkarmaya çalışırlarsada senin yine bir takım hakların olacaktır. Kriz diyebilirler ( ki hakimler tarafında genelde sebep değil bahane olarak adledilir ) küçülme diyebilirler (anladığım kadarıyla zaten küçülme değil iki şirketin birleşmesiyle büyüme oluyor ) , mesleki yetersizlik diyebilirler ( ondanda senin mutlaka savunmanı almak durumundadırlar ) yani her bakımdan hamile kadının işden çıkarılması işveren tarafından sakat bir durumdur. Sen bu durumda işe aide davası açabilirsin işe aide davasını en kötü ihtimalle kaybetsen bile kötü nyet tazminatı bile ödetebilirsin.
    Ama bence hiç korkma seni kimse işden çıkarmaya cesaret edemez :))

18. 24 Şubat 2010
  19. deretepe

deretepe Guest

Dinono nun dedikleri çok doğru ama ben yaşayan bir arkadaşımdan örnek vereyim. O da senin gibi 8-10 haftalık hamileyken işyerine söyledi ve bundan kısa bir süre sonra işten kriz bahanesiyle çıkarıldı. Tazminatını almıştı ama yine de mahkemeye vermek istediğinde avukatlar işverenin bildiğini resmi olarak kanıtlaman gerekiyor demişler. Yani sende eğer söylersen mutlaka 1-2 günlük bir rapor al, raporda gebe yazsın ve evrak kayıttan mutlaka geçir. Bu şekilde yaptığında işverenin bilmiyorum deme gibi bir şeyi kalmıyor çünkü elinde kanıt var. Bundan sonra zaten direk olarak cinsiyet ayrımcılığna giriyor ve her hakkını alabilirsin.