Çalışan anne adaylarının beslenmesi

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 27 Mart 2007 başlatılmıştır.

27 Mart 2007
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106

Çalışan anneler yeterli ve dengeli beslenmek için çok çaba göstermeliler. Amaç sadece bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak değil, aynı zamanda kendi sağlığını korumaktır.

Anne yeterli beslenmezse, alması gereken besin gruplarını yetersiz alırsa; kemiklerin yumuşaması ve deformasyonu, kansızlık ve diş çürüğü olabilir.

Anne yetersiz protein alırsa buna bağlı olarak vücutta su toplanması görülür. Ayrıca düşük doğum ağırlıklı ve erken doğan bebekler olmaktadır.

Annenin fazla beslenmesi ise doğum sorunlarına neden olur; sezaryen veya doğum tarihinin gecikmesi gibi. Eskilerin dediği “iki kişilik beslenmelisin” lafı miktar olarak değil ama besin öğelerinin gereksiniminin artması anlamında doğrudur.

Örneğin;

Normalde
    Protein: 45-50g/gün
    Kalsiyum: 800mg/gün
    Demir: 15mg/gün
    C vitamini: 60mg/gün

Hamilelikte
    Protein: 60-70g/gün
    Kalsiyum: 1200mg/gün
    Demir: 30mg/gün
    C vitamini: 70mg/gün

Hamilelikte annenin enerji, protein, vitamin ve minerallere ihtiyacı artmaktadır. Çalışan anneler zaman bulamadıkları için çok dengeli beslenmemekte bazen sadece boş enerji kaynağı olan içeriğinde yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyeceklere yönelmektedirler. Oysa hamilelikle enerji sadece 300kcal artmaktadır.

Bisküvi, şekerleme, çikolata, hazır meyve suları kolay ulaşılabilen ama besin öğeleri yönünden dengeli olmayan yiyeceklerdir. Protein, vitamin, mineral ihtiyacı için daha dengeli beslenmek gerekir.

Dört temel besin grubu:

1. Et, yumurta, kurubaklagil grubu. Protein, demir, çinko ve buit’ ten zengindir. Hamilelikte her gün üç porsiyon kullanılmalıdır.

2. Süt, yoğurt ve peynir grubu. Kalsiyumdan zengindir. Her gün üç porsiyon kullanılmalıdır.

3. Ekmek, pirinç, bulgur, makarna yani tahıl grubu. Temel enerji kaynağıdır. Her gün 4-6 dilim ekmek ve 1 porsiyon pilav veya bulgur veya makarna kullanılmalıdır.

4. Taze sebze ve meyveler. Vitamin ve mineralden zengindir. Her gün beş porsiyon kullanılmalıdır.

Çalışan hamile anneler;

Kahvaltıda:

1. gruptan yumurta,

2. gruptan peynir,

3. gruptan ekmek,

4. gruptan meyve veya yeşillik veya meyve suyu veya domates seçebilir. İşyerinde kahvaltı yapıyorsa poğaça-açma yerine evde hazırlayacakları peynirli sandviç veya peynirli tostu tercih edebilirler. Yanında bir meyve veya sandviç içinde yeşillikler olmalıdır.

Öğlen yemeklerinde:

1. gruptan et veya tavuk veya balık veya kurubaklagil yemeği,

2. gruptan yoğurt veya ayran veya cacık veya sütlü tatlı,

3. gruptan pilav veya makarna veya bulgur veya patates veya ekmek,

4. gruptan sebze veya salata seçilebilir. Öğle yemeklerinde eksik olan grup akşam tamamlanabilir. Örneğin; ikinci grup yoksa gece süt içilir.

Akşam yemeklerinde:

1. grup ve 4. gruptan etli veya tavuklu sebze,

2. gruptan yoğurt,

3. gruptan ekmek seçilir.

Çalışan hamile anneler arada bisküvi, şekerleme, çikolata veya kek yerine süt, ayran, kuru meyve, taze meyve, peynirli sandviç, tost, taze sıkma meyve suyu gibi seçimler yapmalılardır.

Sağlıklı günler dileklerimle…

Dyt. Zerrin Aydın
    Beslenme ve Diyet Uzmanı

2. 28 Mart 2007
  3. ebis

ebis Guest

buketcim hamileysem eğer uygulayacağım yazdıklarını bilgiler için teşekkürler.

4. 18 Kasım 2014
  5. brc_brn

brc_brn ;) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    çok işime yarıycak çok teşekkür ederim..

6. 18 Kasım 2014
  7. nefesalnefesver

nefesalnefesver Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2.201
    Ödül Puanları:
    88
    güzel bir paylaşım olmuş ellerine sağlık.. açıkçası hemen hemen bütün kadın doğumcular gebelik başında bunları anlatıyor zaten.. ama çalışan bir gebe olarak bunlara teker teker uymak oldukça zor.. ben bankacı olduğum için çoğunlukla ne ara öğlen oldu ne ara akşam oldu eve kaçta gittim kaçta yemek yedim fark etmiyorum..
    o sebeple elimizden geldiğince doğruları yapcaz tabi ki ama yapcaz die de gerilmememiz gerek..

8. 19 Kasım 2014
  9. beauty84

beauty84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    63
    Ödül Puanları:
    93
    Çalışan annelerbolarak bizom işimiz da ha zor:KK43: