Çalışan anne adaylarının hakları

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve NurDer tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

23 Haziran 2008
    Konu Sahibi : NurDer
  1. NurDer

NurDer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    108
    Merhaba kızlar...

Bu konuları düşünmek için henüz erken tabi ama yinede sizin tecrübelerinizden yararlanmak istedim. Ben yeni hamileyim. Özel sektör de SSK lı çalışıyorum. SSK sayfasından baktım ama fazla bişey bulamadım bu konuda. Hamilelik dolayısıyla nezaman ne kadar izine çıkılıyor? süt parası diye bişey var ve doğum dolayısıyla işten çıkanlar evlenerek çıkanlar gibi tazminat almaya hak kazanıyorlarmı?

Kusura bakmayın sıktım sizi ama bu konuyu hep merak etmiştim şimdi hamile kalınca artık öğrenmeliyim dedim. Kesin bileniniz vardır... :KK66:şutarafagitti

2. 23 Haziran 2008
  3. simlamutlu

simlamutlu Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    Benim bildiğim 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra yada daha fazlası doğumdan sonra olmak üzere ücretli doğum iznine ayrılabiliyorsun ücretini iş verenin keseceği için ssk sana o günlerin ücretini ödemekde yükümlü yani toplam 16 hafta ama bir devlet hastanesi yada ssk doktorundan doğum iznine ayrıldığına dair rapor alıyorsun.Süt parasına gelince kanun yeni değişdi tam bilemiyorum ama 200 ytl gibi bir para ödeniyor galiba bir tek sefere mahsus ama belki 6 ay boyuncada olabilir onu tam anlayamadım.Sizlerde yeni birşeyler öğrenirseniz yazın bende merak ediyorum bunları.

4. 23 Haziran 2008
  5. SUDENAZ222

SUDENAZ222 evli,mutlu,ikiz çocuklu Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    benim bildiğim 2 ay doğumdan önce 2 ayda doğum dan sonra ücretli izine ayrılabiliyosun..isteğe bağlı 4 ayda ücretsiz izin yapabiliyosun..süt parasını hiç duymadım..hergün 1 saat süt izni var onu biliyorum..doğum sebebiyle çıkmalarda tazminat vermiyolar biliyorum...ayrıca yeni kanun değişiikliğine göre artık evlilik nedeniyle çıkanlara tazminat ödenmiycek...yeni işe girenler için bu...

6. 24 Haziran 2008
  7. NurDer

NurDer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    108
    Teşekkür ederim kızlar bende araştıracam tabi başka şleyler öğrenirsem size de aktarırım burdan. 16 hafta izni biliyorum ama başka bişeyler varmı öğrenmek lazım. 6 senem bitti bu şirkette çok zor günlerimde oldu ama ayrılmadım sırf çıkarsınlar da tazminatımı alayım diye:)) ama çıkarmıyorlar sebep: memnunuz senden:)) Neyse hayırlısı olsun ...

8. 24 Haziran 2008
  9. ceyrem

ceyrem EyMeN eFe'lerin efesi.. Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    yaa evet aslında bende özel çalısıyorum konuyla ilgili bilgisi olnalar ayrıntılı yazarsa ii olur.mesela doğuma ayrıldığımızda çalıştığımız kurumdan dönene kadar para alamıycazmı..yada ssk mızı bi süreliğne işten ayrıldı gibi gösterip işe dönunce tekrarmı baslatacak bilen varsa yanıtlasın ltfn..

10. 24 Haziran 2008
  11. SUDENAZ222

SUDENAZ222 evli,mutlu,ikiz çocuklu Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    işten çikiş Gösteremez...onun Dişinda Izne Ayrildiğin Süre Içersindeki Maaşini Sigortadan Aliyorsun...

12. 24 Haziran 2008
  13. NurDer

NurDer Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    108
    daha önce de söylenmişti canım 8 hafta doğum öncesi 8 haftada doğum sonrası ücretli izne ayrılıyoruz maaşımızı ssk dan alıyoruz (sanırım) ve 4 ay da istenilirse ücretsiz izin alınabiliyor...

14. 24 Haziran 2008
  15. EU3

EU3 Guest

arkadaşlar eşimin kardeşi geçen hafta başı doğum yaptı
    kendisi üniversitede işçi olarak çalışıyor, ssk'lı
    doğum izni süresince maaşımı alamayacağım ama ssk yatacak dedi
    yani maaş yok fakat sağlığınız için ssk primleriniz yatırılıyor
    çok fena bir şey bu
    hatta dün bir arkadaşımla bu konuyu konuştuk
    ben 3 ay maaş alamazlar dedim arkadaşıma, o 4 ay maaş alamıyorlar dedi. hatta elinde ssk yasası kitabı vardı
    maddeyi bulup gösterdi
    4 ay boyunca ödeme yapılmadığı açıkça yazılmış. hangi madde olduğunu da unuttum maalesef. eğer 4 ay çok ben 2 ay izin kullanacağım. bakacak insan var ben de idare ederim süt iznimle derseniz işe başladığınıza dair belgeyide ssk'ya vermek zorundaymışsınız..
    herkese kolay gelsin

Son düzenleyen: Moderatör: 24 Haziran 2008
  16. 24 Haziran 2008
  17. andina222

andina222 nihayet bir anne... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    çok ilginç kızlar yaa ben bankacıyım ve bizde doğum iznindeyken maaşımızı banka yatırıyor sonra doğum izni bittiğinde yani 4 ayın sonunda SSK toplu ödeme yaptığında o parayı bankaya ödüyoruz ama maaşımızı günü gününe alıyoruz 4 ay boyunca.. bence özel şirketlerde de böyle olmalı sonuçta bankalar da özel şirket sayılır..

18. 24 Haziran 2008
  19. E.L.XIX.F.T.G.

E.L.XIX.F.T.G. Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım bu konuyu iyice araştırmamız lazım kim ne yenilik bulursa yazsın
    bizde ona göre uygulamaya geçelim daha erken ama bilmekte fayda var sanırım