çalışan anne olmanın zorlukları....

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve hxuxrrem 2000 tarafından 10 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 1. hxuxrrem 2000

  hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  5.422
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  146
  ÇALIŞAN ANNE OLMANIN ZORLUKLARI  Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Birimi`nde Klinik Psikolog Eniz Pamuk, yayınlanan ``Çalışan anne olmak`` başlıklı yazısında, çalışan annelerin yaşadıkları sorunları dile getirdi.
  "Eve varınca mutfağa mı girsem, çocuğumla mı ilgilensem`` gibi düşüncelerle evine dönen çalışan anne için, iş yorgunluğunun üstüne bir de evde koşuşturmaca başladığına değinen Pamuk, çalışan annenin, hem bütün gün bir işyerinde olmanın hem çocukla ilgilenip, onun bütün ihtiyaçlarını gidermenin hem de ev işlerinin altından kalkmanın bir kişinin tek başına başarabileceği birşey olmadığı bilincinde olması gerektiğini belirtti.
  Pamuk, çalışan annenin, ``klasik anne`` olmadığını, bu nedenle yaşamında öncelik vereceği çocuk, eş, iş, ev gibi alanları saptaması ve bu alanların sıralamasının yapmasının şart olduğunu anlattı. Zamanakarşı yarışan çalışan annenin, işleri belli bir öncelik sırası içinde belli zaman dilimleri içine sığdırarak organize etmesi gerektiğini ifade eden Pamuk, şunları kaydetti:
  ``Hem anne olup hem de çalışan kadın, zamanının büyük bölümünü vicdan azabıyla geçiriyor. Bu duygunun temelinde çalışan annenin klasik anne gibi davranma içgüdüsü yatıyor. Oysa çalışan anne olmak yetersiz bir anne olmak anlamına gelmiyor. Herşey çalışan anne olmanınfarklı bir annelik kavramı olduğunu kabul ederek yola çıkmakla başlıyor. Anne olmayı çok klasik kalıplar içinde tanımlayıp o kalıpları ölçü almak, çalışan annelerin vazgeçmeleri gereken yanlış inanışların başında geliyor. Herşeyin mükemmel olması gerekmez. Evin çok temiz olması ya da akyam yemeklerinin çok düzenli ve çeşitli olması çocuğa ayrılacak zamanın daha az olması demektir. Yani bir işi mükemmel yapmaya çalışmak, başka birşeyi ihmal etmek anlamına gelmektedir.``

  Çocuğun anneye ihtiyacı var

  Çocuğun annesiyle, annenin de çocuğuyla birlikte olmaya ihtiyacı olduğunu, ancak annenin aynı zamanda biraz kendisine de zaman ayırmasıgerektiğini vurgulayan Pamuk, anneyle çocuk arasında bir kopukluk yaşanmaması için birlikte oldukları saatlerin nasıl geçirileceğine ilişkin bir program yapmanın en uygun yol olduğunu belirtti. Programıniçinde, ``çocukla geçirilecek 30 dakika kadar süren bir özel oyun zamanının olması gerektiğine`` işaret eden Pamuk, oyun zamanının hiç bölünmemesi ve tamamen çocuk tarafından şekillendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti.
  Pamuk, çalışan annenin ev işlerinde de başkalarından destek alması gerektiğini vurgulayarak, ``herşeyi ben yapayım`` diyen bir kadında bir süre sonra tükenmişlik hissi ve annelikten zevk alamama duygularının ağır basacağının altını çizdi.

  Pamuk, çalışan annelere şu önerilerde bulundu:

  * Hayatınızda öncelik vereceğiniz alanları (çocuk, eş, iş, ev gibi) saptayın ve bu alanları bir öncelik sırasına koyun.

  * Anne olmanın, zamanın tümünü çocukla geçirmek ve hayatındaki önemli alanların hepsinin mükemmel düzeylerde olması gerektiği inanışlarından vazgeçin.

  * Çocukla birlikte olunan zamana yönelik olarak önceden bir programyapın ve bir rutin saptayın. Bu rutine kesinlikle sadık kalın.

  * Kendinizin annelik konusunda iyi niyetli ve yeterli olduğunuza inanın.

  * Ters giden bir günün sonunda kendinizi suçlamayıp ertesi güne beyaz bir sayfayla başlayın


  alıntı
   
 2. 6 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 3. ESRARENGXIXZ

  ESRARENGXIXZ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  45
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ben de çalışan bir anne olarak çok zorlanıyorum.Akşam saat 19:00 da çıkıyorum.Servisin hareket etmesi buçuğu buluyor ve 8 gibi oğlumu k.validemden almış oluyorum.Eve gidip yemek hazırla, ye,topla,bulaşık derken aralarda da ortalık toparlama ve çamaşır yıkatma saat oluyor 10:00-10:30 e oğlanın uykusu geliyor zaten sonra yatır çocuğu.Onu uyuturken ben de sızıyorum.Bazen ondan önce uyuyakalıyorum.Hafta sonu da oğlumla vakit geçirmek istiyorum.Ama o zaman da evi temizlemek yemek yapmak ve ütüyle geçiyor zaman.
  Şaşırmış durumdayım.Ne yapmalıyım bilemiyorum.Yardım lütfen bana akıl verin...
   
 4. 23 Aralık 2012
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 5. betulbertug

  betulbertug Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2012
  Mesajlar:
  29
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
 6. 24 Aralık 2012
  Konu Sahibi : hxuxrrem 2000
 7. DivaSatanica

  DivaSatanica Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.458
  Beğenildi:
  272
  Ödül Puanları:
  118
  Ben çok aşırı şekillde paraya ihtiyaç yoksa annenin bir süre çalışmaması taraftarıyım.Eğer çalışacaksa da çocukla ilgilenmenin ev işlerinin önüne geçmesi gerektiğini düşünüyorum.Ben çalışan bir annenin kızıydım.Annesiz kaldım diyebilirim.O yüzden ucu ucuna geçindiğimiz halde sırf işin psikolojik yönü yüzünden birkaç ay içinde işi bırakacağım.Çocuğum 3-4 yaşına gelene kadar onunla doya doya ilgilenmek istiyorum.Ondan sonra tekrar çalışmayı düşünebilirim.Bence çocuğun ve anne babanın mutluluğu ve birlikte vakit geçirmesi paradan veya ev işlerinden daha önemli.Zaman çok çabuk geçiyor ve ne olduğunu anlamadan çocuklar büyüyüveriyor.