çalışan annelere annelere analık ödeneği

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve alacan tarafından 12 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

12 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : alacan
  1. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Slm arkadaşlar sigortalı çalışan bir bayanın hamile kalması halinde doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık çalışamadığı süre için SGKdan analık ödeneği alabileceğinizi biliyor muydunuz? Başvuru için gereken belgeler 1-Doğum iznine ayrıldığınızda hastane tarafından verilen istirahat belgesi 2-Doğum sonrası verilen doğum belgesi.Bu iki belgeyle bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğünüze başvuruda bulunduğunuz takdirde çalışmadığınız her gün için geçici iş göremezlik ödeneği(analık ödeneği) verilir.

2. 12 Ağustos 2010
  3. ay_yuzlum

ay_yuzlum PaMbık PrenseSim Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    teşekkürler alacan..
    ben daha 12. haftamdayım gebeliğin doğum yapmaya çok şey değişir sanırımda.. şimdiden araştırmaya başlamıştım.. bu parayı toplu halde doğum iznin bitince veriyolar sanırım.. birde süt parası diye bişey duydum o konu hakkında bilgin varmı?

4. 12 Ağustos 2010
  5. mhmt

mhmt batuhanım.... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    sgk sitesinden alıntıdır.

120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmiş olmak şartıyla sigortalı iseniz kendiniz , eşiniz sigortalıysa eşiniz süt parası alabilir. -2009 yılı Ocak ayından itibaren süt parası 70 liradır.Süt parası genel olarak doğum izni parasıyla birlikte ödenir.ve bir defa alınır

SGK ya giderken yanınızda getirmeniz gereken belgeler:
    * Doğum Belgesi,
    * Vizite Kağıdı,
    * Hastane tarafından Rapor, Doğum Belgesi bilgileriniz işyerinizden çalışma durumu bilgileriniz SGK sistemine işlenmiş olmalıdır. Elinizde varsa bu belgelerin 1 nüshasını yanınızda bulundurmanız yerinde olacaktır. Konu ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Alo 170 Kayıtdışı İstihdam ve Sosyal Güvenlik Bilgi Hattına danışabilirsiniz

6. 12 Ağustos 2010
  7. yazdan

yazdan zehra'm:) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar ben pek anlamadım eşimin mayıs 28 girişli bağkuru var.eşimde süt parası alacak mı?

8. 12 Ağustos 2010
  9. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Arkadaşlar bu linkte baya aydınlatıcı bilgi var. Eğer bulamassanız googleden analık ödeneği yazın www.alomaliye.com/.../cumhur_sinan_dogum_isgoremezlik.htm ilk çıkan site bu oluyor zaten.Ben bugün SGK il müdürlüğünü aradım bana sadece 2 tane belge söylediler...Bu ödenekten birçok kişinin haberi yok.Bende bugün öğrendim ve sizinle paylaşmak istedim

10. 12 Ağustos 2010
  11. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86

12. 12 Ağustos 2010
  13. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunması şartı aranıyor eğer 28 mayıs 2010da işe başladıysa büyük ihtimal bu yasadan faydalanamıyor

14. 14 Ağustos 2010
  15. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Dün bir arkadaşımla görüştüm.Doğum sebebiyle Geçici iş görmezlikten dolayı SGK dan geçen sene 1850 TL almış..İlgilenenlere duyrulur

16. 16 Ağustos 2010
  17. s3nna

s3nna Yakışıklım 2 Yaşında Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    almak için muhakkak doğum iznine çıkmak gerekiyor dimi ?
    ben 7.ayımda işten ayrılmayı düşünüyorum yararlanamam sanırım

18. 17 Ağustos 2010
  19. alacan

alacan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Yararlanırsın tabiki alacağın miktar değişir sadece çünkü bu ücrat doğumdan sonrakı 8 haftayıda kapsıyor.