çalışan bayanlar gebelik ve doğum iznimiz yasal olarak..

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve gelincik53 tarafından 27 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : gelincik53
 1. gelincik53

  gelincik53 canım kocam biricik oğlum Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.702
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Emekli sandığı ve SSK'lı çalışan gebelerde doğum öncesi ve sonrası izinler ve kanunlarla ilgili kanuni düzenlemeler aşağıda belirtilmiştir.Gebelerin mağdur olmaması için yapması gereken yalnızca o tarihlerde Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Devlet Hastanesine veya takip oldukları devlet kurumları ile anlaşmalı özel hastanelerede gerekli formaliteleri yerine getirmesidir.


  Emekli Sandığına bağlı çalışan gebeler yanlarında kurumlarından aldıkları hastaneye sevklerini gösteren kağıtlarını, SSK'lı gebeler ise vizite kağıtlarını ve karnelerini yanlarında getirmelidirler.Bu evrakların (sevk kağıdı- vizite kağıdı)yeni ve en çok 3 gün önce alınmış olmaları gereklidir

  Hem SSK lı hem de devlet memuru (657 sayılı devlet. memuru kanununa tabi) hamile kadınlar 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmektedirler. Yine doktor raporu ile doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilmekte ve izinlerinin geri kalan kısmını doğum sonrasına aktarabilmektedirler. Yani, çalışan gebeler dilerlerse gebeliklerinin 32. haftasında doktorlarından aldıkları "37. gebelik haftasına kadar daha 5 hafta süre ile çalışmasında gebeliği yönünden sakınca bulunmamaktadır" şeklindeki benzer raporlarla doğum öncesi kullanmadıkları 5 haftalık izni doğum sonrasına aktarabilirler Bu durumda doğum sonrası 8+5= 13 hafta (91 gün) süre ile kanuni olarak izin kullanma hakkına sahip olurlar.

  Kanunlar birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında (çoğul gebeliklere)ise doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanılabilmelerine olanak sağlamaktadır.

  Doğum şekli ister sezaryen ister normal doğum olsun, doğum öncesi ve sonrası izinlerini etkilemeyecektir.Özellikle planlı sezeryanların erken yapılması doğum öncesi izne erken ayrılacağı anlamına gelmez. Tüm hesaplamalar son adet tarihine veya bilinmiyorsa en erken dönemde yapılmış ultrasondaki bebeğin büyüklüne göre 40 hafta üzerinden yapılır.

  SSK lı gebeler için doğum izni ve doğum raporu hakkında kanuni düzenleme

  4857 sayılı iş kanunun 74.maddesi

  SSK lı anne adayları doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre eklenir yani 10 hafta olarak kullanırlar. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın işçi isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, gebenin çalıştığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

  Yukarıda öngörülen süreler işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süreler hekim raporu ile belirtilir.

  Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

  Hekim raporu ile gerekli görüldüğü takdirde, hamile kadın işçi sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde işçinin ücretinde bir indirim yapılmaz. Bunun için hastaneden hekim raporu gerekmektedir.

  İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.

  Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır


  ayrıca süt iznimiz de var arkadaşlar Yasal düzenleme "...bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir..." hükmünü getirerek, süt izninin çocuk 1 yaşına kadar gelene kadar kullandırılabileceğini belirtmiştir
   
 2. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : gelincik53
 3. ezgim29

  ezgim29 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.366
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler çalışan anne adayı olarak yararlı bir bilgi oldu.
   
 4. 27 Eylül 2009
  Konu Sahibi : gelincik53
 5. gelincik53

  gelincik53 canım kocam biricik oğlum Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.702
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  rica ederim canım..sosyal haklarımız var anne adayı olarak ve sonuna kadar kullanacaz.
   
 6. 23 Kasım 2011
  Konu Sahibi : gelincik53
 7. crescent_86

  crescent_86 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Kasım 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Merhaba arkadaşlar yukarıdakine benzer bir soru,lütfen cevap verin,bir türlü doğru bir yanıt alamadım:KK43:Meb de öğretmen olarak çalışmaktayım ve doğum öncesi iznim 05.11.2011 tarihinde 32. haftada başlaması gerekirken araya bayram tatilinin girmesi ile doktorum 15.11.2011 de başlattı . ben doğum öncesi iznimin 5 haftasını çalışıp,doğum sonrasına eklemek istiyorum fakat 5.hafta 21.12.2011 de doluyor,40 hafta 31.12.2011 de doluyor.Doğumum tam zamanında gerçekleşirse ,doğumuma 10 gün kalana kadar çalışmam gerekiyor bu sebeple.Rahmimde kasılmalar ve ağrılar var yürümekte bile zorlanıyorum.Size sorum şu;5 hafta çalışabilir kağıdımı almama rağmen,yıllık 40 gün olan rapor hakkımı bu dönem içinde kullanabilirmiyim?5 haftamın doğum sonrası iznime eklenmesinde bir sıkıntı olur mu?
  Teşekkürler
   
 8. 24 Kasım 2011
  Konu Sahibi : gelincik53
 9. Chase

  Chase Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2011
  Mesajlar:
  238
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  63
  Eline sağlık canım. Bende ssklı bir gebeyim. Ve haklarımdan sonuna dek yararlanmak istiyorum. Ama doğum sonrası verilen ücretli izin sayısının gerçekten az olduğunu düşünüyorum.. Mecburen doğumdan sonraki 6 aylık ücretsiz iznimide kullanmak durumundayım..