Çalışan kadınların modaya bakışı

Konusu 'Alışveriş ve Giyim Tüyoları' forumundadır ve Adivar tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

1 Mart 2009
    Konu Sahibi : Adivar
  1. Adivar

Adivar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    148
    Çalışan kadınların ne tarz giyindikleri, kıyafetlerinde hangi renkleri tercih ettikleri belirlendi.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Emine Koca ile Yrd. Doç. Dr. Fatma Koç, 20-50 yaş grubunda çalışan 300 kadının giysi ve renk tercihini araştırdı.

Yrd. Doç. Dr. Koca, 42'si özel sektörde yarı zamanlı (part-time) çalışan öğrenci, 208'i kamu, 50'si de özel sektörde görev yapan 300 kadınla yaptıkları araştırmada, klasik giyim tarzını genellikle işçi ve memurların, spor giyim tarzını ise öğrenci ve serbest meslek sahibi kadınların tercih ettiğini belirlediklerini söyledi.

Çalışma koşullarının ve sektör tipinin çalışan kadınların giyim tercihlerini etkilediği anlatan Yrd. Doç. Dr. Koca, şunları söyledi:

İlk altı renk

"Çalışan kadınların resmi ortamlarda daha ciddi ve resmi görüntü veren giysiler tercih ettiği sonucuna ulaştık. Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi'nde de yayımlanan araştırmamıza göre, kadınların giysilerinde tercih ettikleri ilk altı rengi ise pembe, mavi, lacivert, beyaz, kahve, kırmızı renkler olarak belirledik."

Mesleklere göre renk seçimi

Serbest meslek sahibi kadınların giysilerinde çoğunlukla tercih ettikleri ilk üç rengin pembe, mavi ve yeşil olduğunun belirlendiğini anlatan Koca, öğrencilerin pembe, mavi, yeşil, lacivert, memurların pembe, beyaz, lacivert, isçilerin ise mavi, kahverengi, lacivert renkleri çoğunlukla tercih ettiklerini söyledi.

Pembe ortak renk

Pembe rengin tüm meslek gruplarında tercih edilen ilk renk olduğunu anlatan Koca, çalışan kadınların yaşlarına göre ise 20-25 yaş arasında siyah, beyaz, pembe, 26-30 yaş arasında pembe, kırmızı, beyaz, 31-35 yaş arasında mavi, pembe, kırmızı, 36-40 yaş arasında lacivert, mavi, kahverengi, 41-45 yaş arasında pembe, lacivert, 46 ve üzeri yaş grubunun ise lacivert ve pembe renkleri çoğunlukla tercih ettiklerini kaydetti.

Koca, "gri, turuncu ve sarının tüm yaş gruplarında tercih edilmeyen renkler olduğu sonucuna ulaştık" diye konuştu.

Renk uyumuna dikkat

Araştırmada kadınların tümünün çoğunlukla giysilerinde renk uyumuna dikkat ettikleri ve giysilerinde tek rengin tonlarını ve krem kahverengi uyumunu tercih ettiklerinin de anlatan Koca, şunları söyledi:

Renkler ne anlama geliyor?

"Araştırmamızda kırmızı rengin tutku ve heyecan, turuncunun sevinç ve tembellik, sarının üzüntü ve samimiyet, pembenin renk duygusallık ve huzur, mavi rengin özgürlük, yeşilin samimiyet, siyahın ciddiyet, beyazın temizlik, grinin tembellik, laciverdin azim, kahverenginin otorite duygusunu uyandırdığı da belirlendi."

Koca, çalışan kadınların giysi seçiminde renk uyumuna dikkat ettikleri, uyumlu renkler giydiklerinde kendilerini mutlu hissettikleri, giysilerinin renklerini fiziksel görüntülerini ön plana çıkarmak amacıyla değil, fiziksel kusurlarını kapatmayı amaçlayarak ve saygınlık kazandırdığı düşüncesi ile önemsediklerini de söyledi.

Çalışan kadınların giysilerindeki renk tercihlerinde vücut yapıları, kişilik özellikleri ve giysinin kullanım alanının öncelikli etkenler olduğunu da kaydeden Koca, psikolojik durum, ten rengi ve modanın ise ikinci planda yer aldığının gözlemlendiğini söyledi.

2. 4 Mart 2009
  3. janet

janet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    güzel bir tespit ama herkesin vazgecilmez rengi heralde siyah pantolon üstüne hersey yakısıyorkaydirigubbakcemile5

4. 13 Nisan 2009
  5. kar

kar içim buz tutmuş.. Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    valla ben butun calısma hayatımda hep sıyah fume ve beyaz gıymısımdrı kı babamın yanında calısmam kıyafet ozgurlum olmama ragmen..sımdı bır aydırcalısmıyom nve dolabımda sıyah fumeden baska renk yok...

6. 14 Nisan 2009
  7. EU1

EU1 Guest

evet çalışırken dolabımızdaki bu gül gibi renkli kıyafetler yerlerini koyu ve iç kapatıcı kıyafetlerle değiştiriyor, nerede kalıyor moda .. ahh ah biliyorum ki yine çalışıcam :KK43: ne kadar istemesem de yeni aldıgım cırt pembe cantamı işe belki de takamıycam yaz gelecek kumsallara dalamıycam iş mii o da neee, elbıse degısme vaktı. modanın çöktüğü andır işzamanı bız kadınlara.

8. 2 Mayıs 2009
  9. murgiz

murgiz kuşum ardam Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    aynen benimde takımlarım kıyafetlerim hep siyah füme gri kahve bu renkerlden başka kullanamıyorum ya,
    işe giderken ya takım yada etek gömlek topuklu ayakkabı topuklu bot giyerim illa şık klasik olcam yoksa kendimi kötü hiisediyorum

10. 5 Mayıs 2009
  11. ipeknur

ipeknur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    81
    Ödül Puanları:
    113
    Benim mesleğimin en güzel yanı kıyafet sorunu olmaması :1rolleyes: Tek tip kıyafet olduğu için her gün işe giderken ne giyeceğim derdi, akşamdan giysi hazırlama zahmeti olmuyor.

12. 6 Mayıs 2009
  13. Gxuxnexsx

Gxuxnexsx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    evet yazıda yazılanlar çok doğru...gerçekten de hiçkimse kıyafetlerinde turuncu, gri ve sarıyı tercih etmiyor...
    gri renk çok sıkıcı ve monoton bir renk ve yaşlı gösteriyor....turuncu ise fazla gözalıcı bir renk......çocukların ve ergenlerin tercihi olabilecek bir giyim rengi...
    sarı da ona keza...ve üstelik sarı renk diğer kıyafet renkleriyle en zor kombine edilen ve yakıştırarak giyilmesi en zor renkmiş bütün renkler arasında...

14. 19 Haziran 2009
  15. secil_im

secil_im nar çiçeğinden haylazım Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    108
    işyerimin bana getirdiği herhangi bir kısıtlama yok, kot yasaklığı, klasik zorunluluğu gibi, haftasonu ne giyiyorsam haftaiçi çalışırken de giyebiliyorum, renkli, cıvıl cıvıl farketmiyor, ama bzen toplantı gibi organizasyonlarda, özel zamanlarda ciddi ve şık görünmeyi tercih ettiğimden siyah, beyaz tona ağırlık verip klasik giyiniyorum yerimseniben

16. 20 Haziran 2009
  17. umutsuzbahar

umutsuzbahar Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bende çalışıyorum ama kıyafet zorunluluğum yok ne istersem onu giyiyorum hatta çoğu zaman bir tişört bi kapri spor ayakkabıyla günü geçiyorum.
    Anladığım kadarıyla bu biraz da çalıştığımız yere bağlı. resmi ve ciddi kurumlarda çalışanlar genelde klasik ve şık giyiniyor.bunun dışında tek tip kıyafet zorunluluğu olanlar hariç genelimiz işyerine uygun ama daha özgür giyinebiliyoruz.

18. 22 Kasım 2009
  19. QmraL

QmraL Rütbede ne demek? hmm :) Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Paylasim icin tesekkürler..:)