çamaşırı susuz yıkıyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 11 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  11 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Bu makine çamaşırı susuz yıkıyor

  [​IMG]

  Bütün dünya küresel ısınmaya çözüm ararken, beyaz eşya üreticileri de yeni teknolojilere yöneliyor. Daha az enerji tüketen eşyaların yanı sıra, ilginç bir ürün piyasaya çıktı.


  Zeliş YILDIRAL'ın haberi

  Airwash adlı teknoloji ile çamaşır makinelerinde su ve deterjan kullanılmadan temizlik mümkün olacak. İşlem şu aşamaları içeriyor: Makinede bulunan fan üzerinden temiz hava içeri alınıyor ve ısıtıcıdan geçiriliyor. Kazana verilen sıcak hava, kıyafetlerdeki bakterileri, zararlı mikroorganizmaları ve kötü kokuları ayrıştırıyor. Son adımda hava, boşaltma kanalı ile dışarıya atılıyor. Makinenin fiyatı ise 3 bin 600 YTL.

  Küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan susuzluk tablosu, beyaz eşya üreticilerini de harekete geçirdi. Birçok firma, yüksek maliyete rağmen artık daha az enerji sarf eden ürünler üzerinde çalışıyor. Ar-Ge yatırımları için yıllık 5,3 milyar dolarlık bir bütçe ayıran Samsung, deterjan kullanmadan, hatta susuz çamaşır yıkayan bir makine üretti. Sabancı Grubu tarafından geliştirilen yeni nesil klimalar, ozon tabakasına zarar vermiyor. Arçelik ise Ekolojist adını verdiği daha az su ve enerji tüketen bulaşık makinesi ile tasarruf sağlıyor.

  Samsung Tüketici Elektroniği Birim Müdürü Özlem Koçdar, beyaz eşya sektöründe boy gösteren birçok şirketin artık su ve enerji tasarrufu sağlayan ürünler üzerinde çalıştığını söyledi. Yakında piyasaya çıkacak makinelerin doğal yollarla temizlik sağlayacağını belirten Koçdar, "Sadece sıcak su kullanmadan temizlik yapabilen makineler bile yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor." dedi.

  Küresel ısınmanın etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık, susuzluğu da beraberinde getirdi. Birçok hükümet, acil eylem planı çerçevesinde su tasarrufuna yöneldi. Sivil toplum kuruluşları yürüttükleri reklam kampanyaları ile vatandaşı bilinçlenmeye çağırıyor. Bu anlamda bulaşıkların makinelerde yıkanması tavsiye ediliyor. Daha az enerji harcayan A ve B sınıfı klimaların satın alınması öneriliyor.

  Markaların yeni nesile yönelik geliştirdiği buluşlardan biri elektrik ve su tasarrufu sağlayan çamaşır makineleri. Söz konusu çamaşır makinesinin rezistansları kireç tutmuyor. Böylece deterjanın yanında ek bir ürün kullanmak gerekmiyor. Bu sayede ürünlerin ömrü uzarken, yüzde 30 oranında da enerji tasarrufu sağlanıyor.

  Özlem Koçdar, ürünlerinde darbelere, güneş ışınlarına ve paslanmaya karşı koruyan Silver Nano teknolojisini kullanmaya başladıklarını ifade etti. Söz konusu teknoloji çamaşır makinesi dışında diğer ürünlerde kaplama olarak kullanılıyor. Çamaşır makinelerinin içinde gümüş bir hazne bulunuyor. Gümüş, nano boyuta indiriliyor. Bu, saç telinin 75 bin kat daha incelmiş haline denk geliyor.

  Gümüş teknoloji, çamaşırlara ve kıyafetlere kadar işleniyor. Temizlik gümüş ile sağlanıyor ve sıcak su kullanmaya gerek kalmıyor. Sistem sayesinde 30 derecelik suda yıkanan bir çamaşır 90 derecede temizlenmiş gibi oluyor. Enerji tüketimi de yaklaşık 10 kat daha azalıyor. Silver nano teknolojisinin kullanılmadığı durumlarda çamaşırları bakteri, küf, mantar ve mikroplardan arındırmak için sıcak su kullanmak gerektiğini belirten Koçdar, enerji tasarrufu için en iyi yöntemin sıcak su kullanmamak olduğunu dile getirdi.

  Buzdolabında kullanılan TwinCooling adlı yeni bir teknoloji de yüzde 30 enerji tasarrufu sağlıyor. Bunun için buzdolabının buzluğuna ve alt bölümüne ayrı ayrı soğutucu fan yerleştiriliyor. Böylece iki ayrı bölmenin ihtiyacı olan ısı ve nem miktarı dengeleniyor ve enerjiden tasarruf ediliyor.

  Tasarruflu ampul ile yılda 400 milyon yeni lira cepte kalır

  Dünya genelinde elektriğin yüzde 19'u aydınlatma için kullanılıyor. Türkiye'de harcanan bu rakam ise toplam elektrik tüketiminin 25'ini oluşturuyor. Türk Philips Aydınlatma Yürütme Komitesi Başkanı Özkan Şengil, tüketicilerin normal ampullerini enerji tasarruflu ampullerle değiştirerek çevreye katkıda bulunabileceğini söyledi. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya çağıran Şengil, "Her evdeki 3 tane normal ampul enerji tasarruflu olanlarıyla değiştirilebilir. Bu bize yıllık 3 bin 200 GWh enerji ya da 400 milyon yeni liralık tasarruf demektir. Bu küçücük değişimle bile 88 milyondan fazla ağacın temizleyebileceği miktara eşdeğer karbondioksit salınımı da engellenir." dedi.

  Şengil ayrıca, evde alınacak birkaç basit yöntemle, küresel ısınmayla başa çıkılabileceğini de ifade etti. Özkan Şengil'in verdiği bilgilere göre bunun için, daha az sıcak su tüketmek, eşyaları ve perdeleri radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirmek, buzdolabında oluşan buz tabakasını düzenli olarak çözmek, bahçeye ve çevreye ağaç dikmek yeterli.

   
 2. 11 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 3. hira_nur

  hira_nur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2007
  Mesajlar:
  240
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  fisfisfisfisfisfis
   
 4. 11 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 5. yessillim

  yessillim Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  711
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  108
  susuz mu yıkıyorrr:1shok:
   
 6. 11 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 7. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  kuru temizleme gibi birşey mi?
   
 8. 11 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 9. Verite

  Verite Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.142
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  148
  güzel bi çözüm bence tabi şimdi değil de ilerisi için iyi bir yöntem olabilir. çünkü yakında içecek suyun bile derdine düşeceğiz.
   
 10. 12 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 11. meva_78_

  meva_78_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bencede iyi biR buLuş...aRKadaşın dediği gibi yaKında içeceK su biLe buLamıycaz...ama tabi Ki heRkesin aLabİlmesi için biRaz ucuzLaması şaRT...
   
 12. 12 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 13. BenSergu

  BenSergu SATRAB Pro Üye

  Katılım:
  3 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.847
  Beğenildi:
  16
  Ödül Puanları:
  108
  Ankaralıların halini bilen birimi icat etti nedir bu makinayı :1shok:
  şaka bir yana gerçekten güzel bir buluş a.s
  yokluk insana neler yaptırıyor :1closedeyes:
   
 14. 14 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : realist
 15. nerde

  nerde Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2007
  Mesajlar:
  326
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Daha önceden üretilmesi gereken bir makina aslında..Eeee malum aklımız hep geç başımaza gelir bizim...:KK43:
   
 16. 27 Eylül 2007
  Konu Sahibi : realist
 17. Calma

  Calma Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  862
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  bu makina Türk hanımlarına gelmez bence biz çamaşırın suyla deterjanla iyice yıkandığını görücez ki öyle içimiz rahat olacak mis gibi kokacak asınca bööylee....ama tabi su olmayınca mecbur...
   
 18. 2 Ekim 2007
  Konu Sahibi : realist
 19. NOCRY

  NOCRY Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  133
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  sususz temizik olmaaaaaaaaaz:)