Çamaşırları Hızlı Kurutma Yolları!

Konusu 'Püf Noktaları' forumundadır ve Eylul tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Eylul
 1. Eylul

  Eylul Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  6.223
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  146
  AÇIK ATMOSFER
  Çamaşırlarınıza istediğiniz kadar parfümlü yumuşatıcılar ekleyin, dış mekanlarda kuruyan çamaşırların kokusunun yerini herhalde hiçbir şey tutamaz. Çamaşırları bol oksijenli bir dış mekanda kurutmak her zaman için en iyi yöntemdir. Göz önünde bulundurulması gereken diğer noktalarsa:
  - Kurutma makinesi kullanmayarak doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Çamaşırlarınızı balkonda kurutmayı deneyebilirsiniz.
  - Eğer balkonunuz çamaşır kurutmak için çok küçükse duvara monte edilebilir tarzda kurutma tellerini deneyebilirsiniz. Tantitoni firması bu konuda akıllı çözümler sunuyor.
  - Çamaşırlarınızı dış mekandaki çamaşır teline asmadan önce mutlaka silin. Aksi halde çamaşırlarınızda toz lekeleri olacaktır.
  - Mandalları asla balkondaki telin üzerinde bırakmayın. Nem ya da yağmur gibi etmenlerin etkisiyle paslanabilir ve çamaşırlarınızda kalıcı lekeler bırakabilirler.
  - Ayrıca güneş plastiği sertleştirdiğinden plastik mandallar kısa sürede esneme paylarını yitirip kırılacaktır.
  - Çamaşırları asmadan önce kırışıklıkları gidermek için mutlaka bir-iki kez silkeleyin.
  - Çamaşırları doğrudan gelen güneş ışığı altında değil gölgede kurutmayı tercih edin. Aksi halde çamaşırlar kısa sürede solacaktır.
  - Çamaşırları astığınız kurutma askıları metal ya da ahşap olduğunda askının çamaşır üzerindeki bıraktığı kırışıklığı engellemek için plastik kurutma askıları tercih edebilirsiniz.
  - T-shirt ve bluzları baş aşağı, etek ve pantolonları ise bel bölgelerinden asabilirsiniz.
  - Çok rüzgarlı günlerde çamaşır asmamaya çalışın. En sevdiğiniz çarşafın yırtılmış ya da astığınız yerde olmadığını görmek pek hoşunuza gitmeyecektir.
  - Pilili bir eteği bel bölgesinden astıktan sonra her bir piliyi mandalla sıkıştırın. Böylece pililerin bozulmasını engelleyebilirsiniz.  İPUCU
  Kurutma makinesi kullanıyorsanız ufak bir mendile gül ya da limon esansı sürerek makinenin içine atabilir böylece çamaşırların mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.


  NARİNLER İÇİN...
  Saf yün kazaklarınızı kuruturken özel bir yöntem uygulamanız gerekir. Elde yıkadığınız kıyafet ya da tekstilleri kesinlikle sıkmamanız gerekiyor. Suyunun süzülmesi için 2 havlu arasında bekletebilir, böylece suyu süzüldükten sonra asabilir, sarkmalarını engelleyebilirsiniz.


  KÖTÜ KOKULARI NASIL GİDERMELİÇamaşırlar yıkanır yıkanmaz asın. Aksi halde kıyafetler kuruduktan sonra nem kokusu üzerlerine sinecektir. Ayrıca çamaşırları astığınız teller arasında hava sirkülasyonu için yeterince alan olduğundan emin olun. Yeterli alan bırakmadığınız taktirde hem kurumaları uzun sürecek hem de nem kokacaklardır. Nem kokusunu yok etmenin tek yoluysa çamaşırları yeniden yıkamaktır. Belki çamaşır deterjanının bulunduğu göze karbonat ya da renksiz sirke ekleyebilir, kokunun tamamen gitmesini sağlayabilirsiniz.


  MAKİNE BAKIMI İÇİN...
  Makinenizi uzun süre kullanmak istiyorsanız periyodik bakımlarını yapmalısınız. Bunu zaman zaman boş çalıştırarak, kireç sökücüler kullanarak ya da filtresini temizleyerek yapabilirsiniz. Filtre önünde yığılmalar makinenizin kendi kendine durmasına, hatta bazen yangın çıkmasına bile sebep olabilir. Filtreyi fırça ile temizleyerek makinenizin en önemli bakım adımını gerçekleştirmiş olursunuz.


  RÜZGARLI HAVALARDA
  - Dışarıda fırtına kopuyorsa ve yarı kapalı bir balkonunuz yoksa giysileri iç mekanda kurutmaktan başka çareniz yok demektir. Çamaşırları kuruttuğunuz odada bir camı açık bırakarak içeride hava sirkülasyonunu sağlayabilirsiniz.
  - Giysileri iç mekanda kurutuyorsanız mutlaka bir çamaşır teli edinin. Aksi halde radyatörlerde kuruttuğunuz çamaşırlar içeride nemlenmeye sebep olacaktır.
  - Petek üzerinde kuruyan giysiler yumuşaklığını yitirir.
  - Yeriniz darsa dilsiz uşak yerine katlanabilir türden bir çamaşır kurutma askısı edinebilirsiniz.

  alıntı