çamur banyosu

Konusu 'Evde Yapılabilen Doğal Vücut Bakımları' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 16 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  16 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  özellikle ülkemizde bulunmakta olan kaplıcalarda, ılıcalarda veya zengin içerikli toprağı bulunmakta olan bölgelerde çamur banyolarının faydalarından yararlanan pek çok insan var. ancak yoğun tempo yüzünden bu rahatlatıcı tecrübeden yararlanamayanlar için bundan böyle şişelenmiş olarak alınabilen çamur banyoları da mevcut.
  çamur banyosu - www.bilgiara.com
  bilgilenmek isteyenlere dosyamızın başlıklarını tıklamalarını öneri ederiz...


  çamur banyosu nedir?

  vücudun, içerisinde çeşitli içerikler bulunmakta olan ılık bir çamur banyosunda belirli bir süreyle tutulmasıdır. yüz bölgesine uygulanan bazı çamur maskeleri de olmasına karşın, çamur banyosu genellikle boyun bölgesine kadar vücudu çamurda tutarak gerçekleştirilir.


  çamurun değişik ve çeşitli içerikleri olabilir: örneğin içeriğinde radyoaktif elementler ve kükürt bulunmakta olan çamurun romatizma, cilt hastalıkları, ciğer ve dalak rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi sindirim ve sinir sistemiyle ilgili yararları da vardır. bazı tür çamur banyolarında volkanik kül ve çeşitli mineraller de bulunur.

  [​IMG]


  bazı dillerde "moor" yani iyileştirici toprak olarak da isimlendirilen çamur banyolarının çeşitli vitamin ve doğal antibiyotik içerenleri de vardır.


  nelere iyi gelir?

  çamur hafif ağrı ve acıları iyileştirir, kan dolaşımını artırır, kasları rahatlatır bundan başka cildi arındırarak yumuşak ve temiz hale getirir. bilimsel araştırmalar çamur banyolarının aşağıdaki yararlarını da kanıtlamıştır:


  hücre yenilenmesi: kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için yaşlanma sürecini yavaşlatır.


  sıkılaştırıcı: cilt üstünde bulunmakta olan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı tesirleri vardır.


  hormon dengeleyici: regl dönemi öncesi sendromu adı verilen dönemin olumsuz etkilerine karşı savaştığı gibi hormon dengeleyici etkileriyle regl dönemi güçlüklerinin azalmasını temin eder.

  doğal iltihap savar: yorgunluk, aşırı zorlanma, veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle meydana gelen kas ve kemik problemlerini giderir. bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur. stresi azaltan doğal bir yöntemdir. dolayısıyla bilhassa sporcular veya efor gerektiren ağır işleri olan kimseler için çok yararlıdır.


  yan tesirleri var mıdır?

  ne tesislerde uygulanan, ne de satın alınıp evde uygulanan çamur banyolarının bildirilmiş gelişi güzel bir yan tesiri yoktur. kimyasallar kullanılmadan yapılan çamur banyoları tam tersine pekçok fayda içerir. her şeye karşın, özel bir tedavi uygulamakta olan kişilerin veya özel durumları ile ilgili bilgi alması gereken kişilerin çamur banyosundan önce bir doktora danışmaları doğru olur.


  nasıl uygulanır?

  kaplıca, otel gibi tesislerde uygulanan çamur banyoları konusunda yetkili ve bilgili görevliler gereken her tür bilgiyi vererek yardımcı olacaktır.


  evde uygulayacağınız çamur banyoları için ise şişenin üstündeki yönergeler genellikle şu aşamaları öneri eder:


  maksimum rahatlamayı sağlamak için küvetinizi yeterince sıcak suyla doldurun. küvetiniz suyla dolarken ürünü şişesinde çalkaladıktan sonra dolmakta olan küvete boşaltın (büyük şişelerde suya katılacak miktar kapak ölçüsü olarak verilir). su istenen seviyeye gelince sıcak suya girerek 20-25 dakika rahatlayın.


  çamur banyosunun rahatlatıcı tesiri ilk banyodan sonra hissedilmeye başlar; ancak iyileştirici tesirlerini algılamak için en az birkaç çamur banyosu veya tertipli aralıklarla yapılan çamur banyoları gerekmektedir.


  yararlı bilgiler?

  çamur banyosu yaptıktan sonra serin bir duş alınması önerilir. tesislerde yapılabilecek mineral içerik açısından zengin kaplıca duşları da yararlıdır.


  çamur banyosundan sonra bilhassa kulak arkalarında ve saç diplerinde birikebilecek minik çamurları temizlemeyi unutmamak gerekmektedir.


  çamur banyosu sonrasında uyku kalitesinin arttığı saptanmıştır.


  çamur banyosu sırasında sabun kullanılmamalıdır. çamurun içerisindeki bitkisel içerikler doğal birer temizleyici ve iyileştiricidir.


  çamur banyosu küvetinize zarar vermez. suda eriyebilen çamur leke bırakmayacağı gibi borularınızı da tıkamaz.

  çamur banyosunun saçınıza zararı yoktur.