Can dündar'dan ( oku lütfen )

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve **SU** tarafından 4 Haziran 2009 başlatılmıştır.

4 Haziran 2009
    Konu Sahibi : **SU**
  1. **SU**

**SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Allah vermesin; dönüşü olmayan bir yolculuğun eşiğinde cep telefonundan bir son mesaj atma şansınız olsa, kime, ne yazardınız?
    İddia doğruysa, Atlantik’te düşen uçağın bazı yolcuları, o can pazarında yakınlarına mesaj atmışlar.
    Tanıdık bir itirafı değişik dillerde yollamışlar:
    “Seni seviyorum.”
    11 Eylül’de New York’taki İkiz Kuleler’de de aynısı olmuştu.
    Eşini arayan bir adam, zeminin ayakları altında gıcırdamaya başladığını söyledikten sonra, “Sen ve çocuklar benim için dünyalara bedelsiniz” diye ağlamıştı telefonda...
    * * *
    Kanal D’de yeni bir yarışma programı başladı:
    “Kocam size emanet.”
    Yarışmada 5 kadın var. Evliliklerinin ilk günlerdeki gibi olmamasından şikâyetçiler. Kocalarında beğenmedikleri özellikleri bir bir anlatıyorlar ekranda... Nelerinin değişmesini istediklerini de söylüyorlar.
    Kocalar “ıslah için”, “Mutlu Evlilik Okulu”na yazdırılıyor.
    Bu kampta uzmanlar 5 kocayı eşlerinin istediği yönde “düzeltiyor”.
    Görgü ve davranış, giyim kuşam, dans, spor dersi alıyorlar.
    Bir aile koçu onlara danışmanlık yapıyor. Diyete başlıyorlar. Estetik müdahalelere hazırlanıyorlar.
    * * *
    Kadınların ilk gün, şakayla karışık, pederşahi aileyi dipten sallayacak şikâyetler dile getirdiler:
    “Tırnağını yemesen”, “Koca göbeğini eritsen”, “Şiveni değiştirsen”, “Doğru dürüst giyinsen”, “Çocukla biraz da sen ilgilensen”, “Çok horlamasan”, “Sürekli uyuklamasan”, “Dans ederken ayağıma basmasan”, “Bu kadar dağınık olmasan” gibi temenniler yağdı.
    Ama şikâyetlerin ortak paydası, sevgisizlikti.
    Daha doğrusu sevginin ifade edilmez oluşu...
    İlk günlerdeki romantik sürprizlerin, eve çiçekle gelmelerin, yemeğe çıkmaların bitmesi...
    Hiçbir özel günün hatırlanmaması...
    En yakışıklı yarışmacının eşi, “Bana güzel sözler söylemesini istiyorum” dedi.
    Bir diğeri güzel sözden de geçmiş, “Muhabbet etsin benimle” diye yakarıyordu.
    “Canımlı cicimli konuşmasını, biraz ruhumu okşayıcı davranmasını, içindeki romantik adamı canlandırmasını istiyorum” dedi bir başkası...
    Evliliklerinin eskidiğinden yakınan Erzurumlu kadın, çok kilo aldığından ve kabalaştığından yakındığı eşine “Sana âşık olduğum zamanki haline dönmeni istiyorum” diye seslendi.
    * * *
    Eski Türk filmlerinde hep köyden şehre gelen Kezban bu tür kurslar görürdü; zengin evin yakışıklı oğlunun gözüne girebilmek için...
    İlk kez “düzeltilen”in cinsiyeti değişiyor.
    Bu kez erkekler, eşlerinin gözüne girebilmek için dans dersi alıp spor yapıyor.
    TV’nin ortalama ailelerdeki izlenilirliği düşünüldüğünde yarışmanın yaratacağı etkiyi gözlemek ilginç olacaktır.
    Bu yazı için kıymetli olan ayrıntı ise şu:
    Ekrandaki şikâyetlere bakılırsa kadınlar, sanıldığı gibi yakışıklılık peşinde değiller.
    Bir çift güzel söze hasretler...
    Bir Türk erkeğine, 10 senelik eşine, hem de ekrandan “Seni seviyorum” dedirtmeye programın gücü yeter mi; yetse bile bu, seyreden ailelerde zincirleme reaksiyona yol açar mı, bilmem; ama ölümün eşiğinde atılan son mesajlara bakınca sadece şunu demek geçiyor içimden:
    “Büyük itiraf” için “son an”ı beklemeyin.
    O son mesajda kime ne demek istiyorsanız, hemen şimdi deyin.

2. 4 Haziran 2009
  3. KaRaLaHaNa

KaRaLaHaNa YaLNıZLıK YoRaR iNSaNı... Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    ne kadar doğru anlatmış...
    erkeklerin evlilik sonrasında yüzde yetmişnde bariz görülen şeyler televizyonda izlediklerimiz...
    adamın eşinin ona ilgisiz davranmasına karşı verdiği tepkiyi çocuğumu benden kıskanıyor gibi bir anlayışla dile getiren bir koca nasıl eğitilir..
    ben hala yazarında anlattığı gibi ekrandaki kadınların ve erkeklerin arasındaki dağlar kadar uçurumdayım...
    her zman kadınlar kendilerini bırakıyor,bu erkek bu kadında ne bulmuş tarzı düşüncelere kapılırdım...ama bu programı izleyince anladım ki gerçekten inanılmaz evliliklr var ortada...

4. 5 Haziran 2009
  5. acemiperi

acemiperi Şükür Rabbime Üye

Beğenildi:
    520
    Ödül Puanları:
    153
    can dündarın tesbitlerine hayata bakış açısına bayılırım. bu son moda yarışmayı da hiç aklım almadı açıkçası

6. 9 Haziran 2009
  7. tijeen

tijeen www.tijeence.blogspot.com Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    evet çok doğru söylemiş candündar
    son anı beklememli
    sevdiğimize ,sevdiğimizi söylemek zor olmamlı
    reklamlarına bile tahamül edemiyorum o programı ,değil seyretmek :)
    tv de söyleyene kadar, evinde konuşup anlaşmalı
    aradaki saygıyı yitirmeden ,sevgiyi pekiştirmeli
    paylaşım için tşklerrrr

8. 9 Haziran 2009
  9. Pili

Pili Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    çok güzel bir yazı malisef hayat hem uzun hemde kısa bunu yanlızca erkekler deyil hatırlamayan kadınlarda var

10. 16 Haziran 2009
  11. mask35

mask35 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    tüm olumsuzlukların nedeni sevgisiz bir toplum olduk işte bundan kaynaklanıyoor ... yazı için tşk

12. 16 Haziran 2009
  13. incitanemtuana

incitanemtuana EVLI MUTLU IKI COCUKLU :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    198
    can dündarin yüregine kalemine saaglik
    yine harika ve cok dogru yazmis
    sanada cok tskler bu paylasimin icin canimopuyorumnanaktan