can olan ne varsa cana

Konusu 'Aşk Mektupları' forumundadır ve kibela24 tarafından 30 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  30 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Sevdaşık Aydınlıktır sevgi: yarınlara çizilen yoldur sırat gibi. Aşk ise bu yollar üzerinde uyulması gereken kurallardır. Sevgide temel ilke özgüven, sonuç saadet; aşkta temel ilke doyumsuzluk ve fedakarlık sonuçta ya ölüme eş azaptır ya da sefakarlık.
  Umuttur sevgi.....
  Seven insan yalnızlığı kaldıramaz ve sevilmeyi bekler. Eğer seviyor ve seviliyorsa sevgi kıvamına gelmiştir ama seviyor buna rağmen sevilmiyorsa bu sevgiden aşka dönüşme yoluna girmiştir. Ama seven insan vazgeçmez. Aşığın ise iki pragmatiği vardır. Ya canını feda eder yada yiğitliğinden vazgeçip doğruluğu terk eder. Seven bunu yapmaz. Aşık kolay vazgeçebilir yada kolay aşık olabilir bir başkasına fakat sevgide hürriyeti ve sadakati ilke edinir insan; en küçük bir desise de bile bir hançer saplanır bağrına.
  Nebatat ve kainat çerçevesinde insanın fark edemediği şey sevgi ile aşk arasında çok uzun hudutlar olduğudur. Aşk evrenseldir. Aşık olan her şeyi düşünüp ister. Ama seven insan kendini belli kalıplara sokmuştur. Sevdiğinden ve sevdiği ile beraber olmaktan başka bir şey düşünemez. Sevgi rasyonalizme eş değer yargıdadır, doğrularla kendini var eder. Aşkta ise DOĞRU manasını yitirmiştir ve aşk hakikati bitirmiştir.
  Seven insan planlıdır ama aşık olan insan yapacaklarının sonucunu düşünmez. Körü körüne bağlanmıştır; aşık olduğu kişinin kusurlarını görmez. Aşkta cinsellikte vardır. Bir aşık karşısındakini hep çıplak hayal edip onunla renkli fanteziler kurar. Seven ise bu düşleri belli bir gaye ile muhafaza etmesini bilmiştir. Seven için sevgili minik bir serçe gibidir kıyamaz.
  Sevgide ciddiyet vardır aşkta cinsiyet. İkisinin ortak noktaları elbette vardır ve zaten bu ortak noktalar sirayetinde AŞK ve SEVGİ her zaman birbirini tamamlar. İşte en ulvi lezzet budur. Her insan bu iki kaideyi beraber yaşayamaz. Hem sevip hem aşık olan insan sayısı az ve... Sevgiyi ve aşkı tek kalıba sokup yürek verdiği insanı bu iki duyguyla yücelten bir insanın ne ölmekten korkusu vardır ne... Hem uzun yıllar yani ömür denen zamanda sevgili ile yaşamanın hayaline kurar hem de her an sevgiliye can vermek için tetikte bekler.
  O sevdiğini koklamak ister, hiç susmadan konuşmak ister hiç durmadan öpüşmek. Seks te kutsaldır sevişmekte. YAŞAMAK; o demektir. O olmadan ölümde olmaz yaşamak ta. Fanilik ruhtadır. Beden sadece yüreğin sıcaklığını taşır. İlişkiler farazidir. En ileri boyutta güdümlenen cinsel bir ilişki bile “SENİ SEVİYORUM ” demek ve bunu duymak kadar lezzetli olamaz.. Susarken haykırır, ağlarken güler, gecelerce uyumaz rüyayı düşle böler.,
  Sevmek yürek işidir ve sevmek yiğitlik ister.


  << can olan ne varsa cana
  ne varsa adına YAŞAM denen
  sonra bir yiğitten bahsetse yıldızlar
  bir ozanı anlatsa sazlar
  ve bir sevdayı okusa sözler
  gayrı durmam boynu bükük
  atılırım gümbür, gümbür meydanlara
  o yiğit benem.
  Doyamaz işte yar yüzüne
  Her bakışta erir kirpik ve kaşlar
  Sevmek yürek işidir her canım
  Sevmek ölmekle başlar. >>
  __________________