Çanakkale//Babakale

Konusu 'Adım adım Türkiye' forumundadır ve ndh1903 tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : ndh1903
 1. ndh1903

  ndh1903 evli:)mutlu:) Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.994
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  Gözden uzak, alabildiğince sakin, dinlendirici ve tertemiz havasıyla Asya Kıtası'nın batıdaki en uç noktası Babakale'ye gidiyoruz.
  Yıl boyunca güneşin çok farklı bir görüntü ile denize batttığı, Osmanlı döneminin son kalesi Babakale, deniz ürünlerinin de cenneti.
  Buram buram tarih kokan balıkçı köyünün geçmişi 1723 yılına dayanıyor. Bu tarihte kurulan Babakale, dönemin izlerini taşıyan görkemli kalesi, antik su yolları, camii, hamamı, çeşme ve ulu çınarı ile zamana yolculuk yapmanıza da neden olan güzellikler taşıyor.

  [​IMG]

  Tarihte Babakale
  Osmanlı donanmasının geçtiği, korsanların uğrak yerlerinden olan bu en uç noktada, bir gün 3. Ahmet, deniz seferlerinden dönerken kötü hava şartları yüzünden bölgedeki köye sığınmış. Halk, "Padişahımız geldi" diye koşup etrafını sarmış. Korsan saldırılarından bıkıp usandıklarını yana yakıla dile getirmişler.

  Padişah, veziri İbrahim Paşa'ya talimat verince, vezirde Deniz Kuvvetleri Komutanı Kaymak Mustafa Paşa'ya bu görevi havale etmiş. Çıkarılan fermanda, yurdun dört köşesindeki mahkumların Babakale'deki çalışmalarından sonra serbest bırakılacakları vaad edilmiş.

  Mahkumlar kaleyi yapmışlar, çeşmeye su getirmek için beş kilometre künk döşemişler ve liman inşaatına başlamışlar. O tarihten bu yana bölge, uzun süre gözden ırak olan, gönülden de ırak olur sözünü doğrularcasına hep ihmal edilmiş.

  Fakat gemilerin yükleme yapabileceği, balıkçı teknelerinin balık taşıyıp sığınabilecekleri turistik yatların marinada konaklayabileceği, yani bölgenin kaderini değiştirebilecek liman inşaatına günümüzde yeniden başlanmış. Çanakkale köprü projesini duyanların da katılımı ile rötar kapatırcasına Ege manzaralı dağlar, tepeler parsellenmiş, konutları bitenler yerleşmişler bile...

  [​IMG]

  Asya Kıtası'nın batıdaki en uç noktası olan Babakale, aynı zamanda Ege ve Marmara Denizi'nin ayrım noktasını oluşturuyor.

  Bölgede ufuk hattına yaklaştıkça batmak istemezcesine yavaşlayan ve nazlanan güneş, denizde eriyip kaybolurken yeri göğü bir kızartıp bir morartıyor.

  Esintili kekik kaplı tepeler bu renk cümbüşünde Ege'de tozunu bırakıp, deniz kokusu taşıyan rüzgara teslim oluyor.

  [​IMG]

  Babakale ve çevresinin bir ismi de; Akvaryum.

  Balıkların yumurta bırakmak için Akdeniz'den Karadeniz'e geçiş yolu üzerinde bulunması nedeniyle bölgede her çeşit balığa rastlamanız mümkün. Temiz deniz balığı meraklıları, sırf bu amaçla bir hafta yörede kalıp balık kürüne giriyorlar. Yaz mevsimini çok önceden karşılayan balık adamlar netlik mesafesi hayli fazla olan durgun koylarda zıpkınla balık avcılığı yapıyorlar.

  [​IMG]

  Tekneden olta balıkçılığı ve kiralık sandal gezintileri ise bir başka keyif. Babakale Kalesi, acil restorasyon bekleyen kalelerimizden biri. Yöre halkı 9 mil açıkta görünen Osmanlı döneminde Midilli Adası'nda inşaa edilen Molva Kalesi gibi kendi kalelerinde tadilat yapılıp ışıklandırılmasını istiyorlar.

  Ege Denizi'ndeki politik manevralar bir kenara bırakılırsa, balıkçılar açık denizde karşılaşınca dost olduklarını hemen gözlersiniz. Uzaktan da olsa Hristo'nun Metaksas kadehine Temel Reis de Yeni Rakı bardağını kaldırarak karşılık verir. Alıntıdır


  Türkiye'de güneşin en son battığı o şirin yer ​


  [​IMG]

  Şimdi benim kişisel yorumlarıma gelelim :eek: .Son 12 yıldır tatilimi geçirdiğim bu yerin bendeki en büyük önemi aşkımı burada bulmuş olmak :asigim: anlatmaya dolayamacağım anılarımla dolusun Babakale'm..İnşallah ileride torunlarıma da bana yaşattığın güzellikleri yaşatırsın .Hep böyle doğal kal olur mu :Saruboceq:
   
  Son düzenleme: 24 Ocak 2009
 2. 19 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : ndh1903
 3. ezine77

  ezine77 Rabbime çok şükür.. Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.081
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  gelin alıcaz seni yani ha?