Çanakkale Savaşından Anılar

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve Nisan21 tarafından 19 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

19 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : Nisan21
  1. Nisan21

Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86

Çanakkale Savaşından Bir Anı
    Kocadere köyünde büyük bi sargı yeri kuruluyor. Kimi Urfalı , kimi Bosnalı , Kimi Adıyamanlı , Kimi Gürünlü, Kimi Halepli
    çok sayıda yaralı getiriliyor...
    Bunlardan biri Lapsekinin Beybaş Köyündendir ve yarası oldukça ağırdır.Zor nefes alıp vermektedir.Alçalıp yükselen göğsünü biraz daha tutabilmek için komutanının elbisesine yapışır.Nefes alıp vermesi oldukça zorlaşır ama tane tane kelimeler dökülür dudaklarından.
    "Ölme ihtimalim çok fazla... Ben bir pusula yazdım...Arkadaşıma ulaştırın..." Tekrar derin nefes alıp, defalarca yutkunur:
    "Ben...Ben köylüm Lapseki'li İbrahim Onbaşından 1 Mecit borç aldıydım...Kendisini göremedim.Belki ölürüm.Ölürsem
    söyleyin hakkını helal etsin"
    "Sen merak etme evladım" der Komutanı, kanıyla kırmızıya boyanmış alnını eliyle okşar.
    Ve az sonra komutanının kollarında şehit olur ve son sözüde
    "söyleyin hakkını helal etsin" olur...

Aradan fazla zaman geçmez. Oraya sürekli yaralılar getiriliyor.Bunlardan çoğu daha sargı yerine ulaştırılmadan şehit
    düşüyor. Şehitlerin üzerinden çıkan eşyalar, künyeler komutana ulaştırılıyor. İşte yine bir künye ve yine bir pusula.Komutan göz yaşlarını silmeye daha fırsat bulamamıştır.Pusulayı açar, hıçkırarakokur ve olduğu yere yığılır kalır. Ellerini yüzüne kapatır, ne titremesine nede göz yaşlarına engel olamaz...

PUSULADAKİ NOT:
    "Ben Beybaş Köyünden arkadaşım Halil'e 1 mecit borç verdiydim. Kendisi beni göremedi.Biraz sonra taarruza
    kalkacağız.Belki ben dönemem.Arkadaşıma söyleyin ben hakkımı helal ettim."

Siz bu olayın neresindesiniz?

Türklük davası güdüp de ecdadın ayaklarındaki toz olamayanların, vatan millet sevdasında! olup ülkeyi yiyip-bitirenlerin ve yetim hakkına bile göz dikip; haksızca hak iddia edenlerin gözlerine sokunuz...!

alıntı

2. 20 Mayıs 2007
  3. sekinci

sekinci Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    108
    mihrace ellerine saglık

4. 20 Mayıs 2007
  5. Anuska

Anuska Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    148
    geçen yıl 18 mart çanakkale şehitlerini anma gününde bu anıyı öğrencilerim canlandırdı.öyle güzel ve anlamlıydı ki izleyenler gözyaşlarını tutamadı.bunu paylaştığın için teşekkür ederim.ellerine sağlık...

6. 20 Mayıs 2007
  7. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    mihrace sağol canım çok anlamlı.. emeklerine ellerine sağlık..

8. 20 Mayıs 2007
  9. Nixe

Nixe Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    paylaşımın çok anlamlı saol.

10. 20 Mayıs 2007
  11. Nisan21

Nisan21 Taze Bekar ( mihrace ) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    sizlerde sağolun bende okyuunca çok duygulanmıştım

12. 21 Mayıs 2007
  13. EU2

EU2 Guest

Çok güzeldi. Hikayenin geçtiği sargı yerinde benim dedeciğimde şehit olmuş. Allah hepsinin ruhunu şad etsin...