canı sigara çeken ve bu yuzden kıvranan var mı?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve DygEge tarafından 2 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

2 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : DygEge
  1. DygEge

DygEge Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    178
    Ödül Puanları:
    163
    ben hamıle kalmadan once gunde 1 paket sıgara ıcıyordum..
    hamıle kaldıgımı ogrenınce ıcmemeye basladım...
    sımdı ara sıra canım cok sıkkın olunca 1 2 tane ıctım:KK43:
    ve sımdı son zamanlarda canım delı gıbı ıstıyor yaaa:çok üzgünüm:
    bu nasıl bır ıllet neden canım bu kadar ıstıyor cok kızıyorum kendıme...
    benım durumumda olan var mı??

2. 2 Temmuz 2008
  3. DIONYSOS

DIONYSOS :) nasılım??????? Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    canım bende senin gibi 1 paket içiyordum hamile kaldıktan sonra tamamen bırakamadım yanımda yaktıklarında 1 2 fırt çekiyorum günde 1 taneyi bulmuyor.
    inşallah sağlıklı bir şekilde doğum yaparım ve kafama takmadan şöyle bir sigaranın keyfini çıkartırımm

4. 2 Temmuz 2008
  5. begonya06

begonya06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hamile kaldıktan sonra kesinlikle canım sigara istemiyor .bunun psikolojik olduğunu düşünüyorum.günde bir paket sigara içen ben yanımda içilmesine bile tahammül edemiyordum. bebegime içtiğim sigarayla zarar veririm korkusuyla içmedim .

6. 2 Temmuz 2008
  7. bayanametist

bayanametist Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    canım ya bende senin gibiydim.hem vicdan azabı çekerdim hemde içerdim.her akşam yatarken yarın içmiyeceğim der fakat kalktığımda kahvaltıdan sonra ilk aklıma gelen şeysigaraydı.maalesef diyorum 9ay boyunca içtim.kızm oldu şükürler olsun sağlıklı fakat kilosu 3,250 doğdu.şuan kızım 8 yaşında.içine çekmemeye çalışırsan iyi olur.stres sigaradan bence daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.kaçınçı aydasın?belirtmemişsin.ilk 3ay çok önemli kendine ve bebeğine iyi bak.şimdiden allah analı babalı büyütsün.bol bol meyve tüketmenide öneririm.

8. 2 Temmuz 2008
  9. semiha

semiha evli mutlu çocuklu... Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    canım benim normalde günde 1,5 pakete yakın içerdim.hamile olduğumu öğrendiğim an bir anda tiksindim ve içmemeye karar verdim.ara ara canım çok istedi.kendimi çok zor avuttum şu an kızım 10 aylık olacak ben hala sigara içmiyorum artık aklımada gelmiyor zaten. çok zor bir süfreç bırakma aşaması.allah yardımcın olsun.

10. 3 Temmuz 2008
  11. DygEge

Beğenildi:
    178
    Ödül Puanları:
    163
    gunaydın canım
    ne guzel allaha sukur bebısın saglıklı sıhatlı dogmus cok sevındımsırnaşık şey
    kılosuda gayet ıyı bence zaten 3000-3500 en saglıklısı..
    ben cok nadır ıcıyorum canım hele moralım bozuk olursa uzgun olursam dahada canım ıstıyor..
    yazımın altında kac haftalık oldugumu belırten cetvel oldugu ıcın ayımı yazmadım canımcoksekeriremsu
    7.ayı bıtırdık sanırım yada soyle soylıyım 29.haftanın ıcındeyım...
    allah bızı su ılletten kurtarsın valla ne ıgrenc bırsey ya...
    sen ne kadar ıctın pekı hamıleyken??

12. 3 Temmuz 2008
  13. nehirderya

nehirderya Guest

bende hamile kalmadan önce yarım paket sigara içiyordum günde öğrendiğim andan itibaren hem azalttım hemde içime çekmedim...şu anda da günde bir iki tane içiyorum gene dayanamıyorum yanımda içilince içesim geliyo napım dr.um sorduğunda içmiyorum diyorum aslında hiç içmemek en iyisi tabii ama en azından içime çekmiyorum...inşallah sorunsuz doğum yaparız..

14. 3 Temmuz 2008
  15. elodim

elodim Guest

Bende kizima hamileyken birakamadim ictim gunde 5 bazen 10 u buluyordu.Allaha sukur hicbirseyi yok cok saglikli.Simdi 7 yasinda.Cok stresli bir hamilelikti benimkisi ama 9 ay boyuncada korkmustum birsey olurmu diye cevremdekilerden birsey olmadigini gorup icmistim..Aslinda icmemek gerek ama napalim..Ne bicim bir illetse stresli donemde ozellikle ilk aklima gelen o..

16. 3 Temmuz 2008
  17. DygEge

Beğenildi:
    178
    Ödül Puanları:
    163
    bende aynı senın gıbyım canım ya:KK43:yanımda bırısı ıcınde yada turk kahvesı olunca allahım dayanamıyorum:KK43:(
    umarım sorunsuz hersey yolunda gıder ve bız bu ılletten kurtuluruz...

18. 3 Temmuz 2008
  19. MeSlİmİnA

MeSlİmİnA Guest

Türkiye'de ani bebek ölümleri açısından bir çok risk faktörünün varlığını sürdürdüğü vurgulanan açıklamada, "Erkek çocuklarda daha sık görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasında, annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ve doğum sonrası bebek odasında sigara içilmesi ilk sırada yer alıyor.

Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artırdığı belirlenmiştir. Hamilelikte sigara içilmesi, ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle anne adayları hamilelikleri süresince sigaradan aktif ve pasif içici olarak kesinlikle uzak durmalı ve doğum sonrası da bebeklerini sigara dumanından tümüyle uzak tutmalıdır" denildi. Doğumdan sonra, mülakat sonuçlarıyla, yeni doğan bebeklerin fiziksel özellikleri ve sağlık durumlarına ilişkin veriler karşılaştırıldı. Yaklaşık 6 ay süren çalışma sonrasında, hamile kadınların yüzde 7.3’ünün gebeliğin herhangi bir döneminde, yüzde 2.5’inin de gebelik süresince devamlı sigara içtiğini tespit ettik. Buyüzde 2.5 sigara içen grubun yüzde 81.8’inin de kocalarının, hamilelikdöneminde eşinin bulunduğu kapalı ortamda sigara içtiği ortaya çıktı. Buradan da görüleceği gibi hamile kadınlarda sigara içme oranları küçümsenmeyecek kadar yüksek. Ancak aynı araştırmamızda gebelikte bu sigara içme oranının eğitimle bir ilgisi olmadığını gördük.”

Çivi, anket uyguladıkları hastalardan aldıkları sonuçları yeni doğan çocuklarının tahlil ve test sonuçlarıyla karşılaştırdıklarını belirterek, bu karşılaştırma sonunda, sigaranın genel olarak insan sağlığına ve özellikle anne karnındaki çocuğa zararı açısından çok çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını kaydetti.

SİGARA İÇEN ANNENİN ÇOCUĞU ZAYIF
    Araştırma sonucunda hamilelik döneminde devamlı sigara içen yüzde 2.5 oranındaki kadınların çocuklarının, sigara içmeyen annelerin çocuklarına göre daha zayıf olarak dünyaya geldiğini belirlediklerini anlatan Çivi, şöyle devam etti:

“Devamlı sigara içen annelerin yüzde 4.5’inin çocuklarının ölü doğduğunu, içmeyenlerin ise 2.7’sinin ölü doğduğunu tespit ettik. Bu sigaranın anne karnındaki çocuğa zararının açık bir kanıtıdır. Yine, hamilelik boyunca sigara içen annelerin yüzde 23’ünün çocuklarının, normal olarak kabul edilen 2.5 kilogramın altında doğduğunu belirledik. Sigara içen kadınların çocukları ortalama 2.899 kilogram, içmeyenlerin çocukları ise ortalama 3.029 kilogram doğdu. Yani araştırmamızda hamilelikte içilen sigaranın her çocuktan ortalama 130 gram aldığını tespit ettik. Bu sonuçlar, sigaranın daha anne karnındaki çocuk üzerindeki zararının en açık ve çarpıcı bir göstergesidir.”
    size hiç üzülmüyorum aklınız yerinde neye karar vermeniz gerektiğini bilensiniz inanıyorum ki en doğrusu neyse ona karar verirsiniz sizce...ama o tatlı bebişlerin ağzı dili yok,allahın bizlere verdiği emanet bebişler onlara en yararlı en güzel ortamı vermeliyiz buna sizin hakkınız yok hakka giriyosunuz bilmem anlatabiliyormuyum sorumluluğu çok büyük hadi içenler örnek vermiş bebişleriniz sağlıklı doğmuş (çok şükür)ama sağlıklı olmayabilirdi veya sonra problem çıkabilir(allah korusun)bu vicdan acısıyla nasıl nefes alırdınız lütfen üzerinde öldürür yazıoo o minikleri yaşatalım anneler....mutlu sağlıklı güzel günler geçirmeniz dileğiyle....