canım çok sıkılıyor...

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve sld tarafından 14 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  14 Eylül 2010
  Konu Sahibi : sld
 1. sld

  sld Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  135
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  5 yaşında bir oğlum var. 3 farklı durumdan dolayı çok üzülüyorum.
  1. bebekliğinden beri çok uyumlu bir çocuktu. 2 yaşından beri kreşe gidiyor. ama son bir senedir eve kimsenin gelmesini istemiyor. gelen çocuklar ona ait olan oyuncak, bisküvi vs. neye dokunsa evi başıma yıkıyor. konuşuyorum anlatıyorum. oyuncaklarımı kırarlarsa diyor. ama biz başkasına gittiğimizde orada o çocukların odalarında güzel güzel oynuyor. bu sebebten dolayı artık kimse evimize gelmiyor. zaten benim de aklım çıkıyor birisi gelecek diye.
  2. geçeleri hem de her gece yatağına işiyor. kaçırmak değil resmen işiyor...
  3. tırnak yiyor.
  allahaşkına bir akıl verin. yoksa elimde kalacak bir gün. ona bağırmayacağım, sabırlı olacağım derken kendi sağlığımdan olacağım....
   
 2. 30 Eylül 2010
  Konu Sahibi : sld
 3. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Canim sakin ona bagirma onu dinle ne soylemeye calisiyor ,sakin kizma .. bence bu durum eger hala kirese gidiyorsa gititgi kiresle alakali olabilir orada yasadigi bir sorun olmali mutlaka arastir bu durumu belkide sana soyleyemiyor cocuklar bagzi olaylarin kotu yada iyi oldugunu ayirt etmekde zorlanabilirler vede bunu dile getiremeyebilirler lutfen bu durumu hafife alma bu pisikolojik birsey ve eger evinizde hicbir huzursuzluk yada ters bir durum yoksa bu mutlaka gittigi kiresdendir , cok duydum kireslerde cocuklari hirpaladiklarini , oradaki arkadaslarida onemli lutfen pesine dus vede bir cocuk pisikologuna gotur tirnak yemek yataga cis yapmak ve misafir istememek bunlar tamamiyla bir sorun oldugunun isaretleri ...

  Bu konuda mutlaka yardim alin ve kirese ani baskinlar yapip durumu anlamaya calisin ona gozukmeden arkadaslariyla olan diyaloklarini izleyin .

  Allah kolaylik versin yavrunuzun bir an once duzelmesini diliyorum lutfen durumdan bizide haberdar edin ...
   
  Son düzenleme: 30 Eylül 2010
 4. 30 Eylül 2010
  Konu Sahibi : sld
 5. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Size bu konuyla ilgili bir yazi gonderiyorum ..Biraz uzun ama cok faydali bilgiler var.

  DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

  Davranış, bireyin gözlenebilen eylemleridir.Uyum ise bireyin sahip olduğu özeliklerinin kendi benliğiyle içinde bulunduğu çevre arasında dengeli bir ilişki kurabilmesi ve bu ilişkiyi sürdürebilmesi şeklinde tanımlanabilir.Çocuğun bir sınırdan sonra çevresiyle olan ilişkilerinin bozulması ise uyumsuz davranışları doğurur.
  Kişilik,en uygun ortamlarda bile,birçok sorunlar çözülüp,engeller aşılarak geliştirilir.Çocuk gelişiminin doğal seyri içinde bir yandan yeni yetenekler ve beceriler kazanırken,bir yandan da pek çok sorunlarla karşılaşmaktadır.Çözümlediği her sorun,aştığı her yeni engel, çocuğun ruhsal gücünü artırmakta ve kendi kanatlarıyla uçmayı öğrenmektedir.Böylece ana-babanın koruyuculuğuna daha az gereksimin duyarak,bağımsız davranışa yönelmektedir.
  Davranış bozuklukları çocuğun çeşitli ruhsal ve bedensel nedenlere bağlı,iç çatışmalarını davranışlarına aktarması sonucu ortaya çıkar. Hırçınlık, sinirlilik, saldırganlık, inatçılık, yalan, çalma, küfür gibi davranışlar davranış bozukluklarına girer. Çocuk, gelişim basamaklarında birtakım doğal zorluklarla karşılaşır. Bu zorluklar ana-babanın desteğiyle çözümlenecek düzeydedir.Fakat çocuk bu desteği bulamaz ya da ana-baba tutumu yanlış olursa, bunlara tepki olarak çocukta duygusal düzeyde bozukluklar görülebilir ve olağan sorunlar büyür. Bu olumsuz tepkilere uyum ve davranış bozuklukları diyebiliriz. Örneğin,2-3 yaşında çocuğa tuvalet eğitimi verilmezse, kendi başına yeme alışkanlığı kazandırılamazsa, bu sorunlar sonraki dönemlere aktarılır ve yeni dönem sorunlarıyla katlanarak büyür. Oyun çağında oyuna doymamış ya da arkadaşlık ilişkisi kuramamış bir çocuk, okul çağında, toplu oyunlara katılmaz, onlarla kaynaşarak çağını yaşamak yerine, bir önceki dönemin sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalır. Bu nedenle ana-babanın desteği, sevgisi, şefkati çocuk için çok önemlidir. Çocuğun kendine güvenli, sağlıklı bir kişilik geliştirilmesi için, güven veren, anlayışlı, sevgi dolu olumlu bir çevre gereklidir. Bu çevreyi bulamayan çocuk, kendine güvensiz olur, kimsenin kendini sevmediğini düşünerek, çevresindekilere kuşkuyla bakar, karmaşık duygu ve çelişkiler içinde bunalıma girer. Büyüklerin ilgisini çekmek için gereksiz davranışlar yapar. Sonuçta bir sınırdan sonra çocuğun çevreye olan uyumu bozulur. Bu tür uyum bozukluklarının başında sürekli sinirlilik, kavgacılık, hırçınlık, söz dinlememe, geçimsizlik vb. görülür. Çocuklarda ruhsal sorunlar dış etkenlerden de kaynaklanabilir. Örneğin, kaçırılan, araba kazası geçiren, cinsel saldırıya uğrayan bir çocuk, çeşitli korkular geliştirir ve örselenmesine bağlı olarak, ruhsal belirtiler ortaya çıkar. Bu tür dış örselenmelerde çocuğun tekrar ruhsal sağlığına kavuşmasında ana-baba tutumu çok önemlidir. Çünkü ana-baba tutumu sorunu düzeltici yönde de, çocuğun uyumsuzluğunu tamamen artırıcı yönde de olabilir. Yine diğer bir sorunda çocuğun yapısı veya geçirdiği hastalıklarla ilgilidir. Örneğin, beyin incinmesiyle doğan, sakatlığı veya herhangi bir süreğen hastalığı olan çocuklarda uyumsuzluk belirtileri gösterirler.
  Bir çocuğun davranışının bozukluk sayılabilmesi için bazı ölçütler gerekir. Bu ölçütler:
  1-Yaşa uygunluk: Her gelişim döneminin kendine özgü davranışları vardır. Bu nedenle çocuğun içinde bulunduğu gelişim döneminin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Ör; 2 yaş çocuğu negativist, hareketlidir ve istenilen şeyi yapmaz. Freud'un anal, Erikson'un özerkliğe karşı kuşku ve utanç dönemine rastlayan bu yaşlarda çocuk, özerk bir birey olduğunu öğrenir. Kendisi istemeyince altının değiştirilmesini istemez, öpülmeyi reddeder.
  3-5 yaş çocuğu dikkat çekmek ister. Hayal dünyası çok geniş olduğu için inanılmaz öyküler anlatabilir. Henüz yalanla yalan olmayanı ayırt edemezler. Bu nedenle bu yaşlardaki çocukların anlattıkları yalan olarak kabul edilmezken, 11-14 yaşlarındaki çocuklarda görülen yalan normalden sapan bir davranış olarak kabul edilir.
  2-Yoğunluk:Bir davranışın bozukluk olarak kabul edilmesindeki 2. Ölçüt yoğunluktur. Ör; 5 yaş çocuğunda öfke ve huysuzluk doğalken, bu davranış başkasına fiziki zarar verme şekline dönüşürse, davranış bozukluğu kategorisine girer.
  3-Süreklilik:Çocuğun belirli bir davranış türünü ısrarlı bir biçimde ve uzun zaman devam ettirmesidir.
  4-Cinsel rol beklentileri: Erkeklerde kızlara oranla daha saldırgan olmaları beklenirken, davranışları ile erkeklere benzer saldırgan davranan kızların davranışları normalden sapan davranış kategorisine girer.
  Ruhsal belirtiler, tek başlarına çocuğun uyumsuz ve dengesiz olduğunu göstermezler.Uyumsuz davranış gösteren çocuklarda genel olarak ve sık sık şu davranışlar gözlenir;
  - Sinirlidirler, huysuz ve rahatsızdırlar.
  - Tırnak yeme, parmak emme gibi davranışlar gösterir.
  - Zorbalık yaparlar.
  - Otoriteye direnirler
  - Devamlı gerilim içindedirler.
  - Yalan söylerler
  - Çalma davranışı gösterirler
  - Motivasyonları sınırlıdır.
  - Okul devamsızlıkları ve evden kaçma vardır.
  - Enerjilerini belli bir alanda toplayamazlar.
  - Utangaç, korkak, endişeli ve şüphecidirler.
  - Son derece sakin olabilirler.
  Çocuğun davranışlarının uyumsuz olduğunu söyleyebilmemiz için, saydığımız bu özelliklerin birkaç tanesini en az 6 ay süreyle göstermesi gerekir.Bunun yanı sıra çocuğun gelişim dönemine de dikkat edilmelidir. Örneğin, 4-5 yaşına kadar çocukların gece işemeleri normaldir. Hatta okul çağında bile ara sıra işeme normal sayılabilir. Çünkü yatağa işeme davranışı tek başına uyumsuzluk belirtisi değildir. Bu belirtinin sıklığı ve eşlik eden davranışların yoğunluğu önemlidir.
  Ruhsal uyumsuzlukların büyük bir çoğunluğu, çocukluk çağından gelmektedir.Bu nedenle, çocuğun ailesi ve çevresi ile ele alınması gerekmektedir.Gelişiminin doğal seyri içinde aşması gereken sorunları, yardımsız çözmeye çalışan bir çocuk bir kuşkusuz kendi başına uçmayı öğrenmeye çalışan bir kuş gibi boşa çabalar ve çabuk yorulur. Böylece bir çocuğun, tedirgin ve mutsuz olması yanında ruhsal olgunlaşması da yaşıtlarından geri kalır.
  Genel Olarak Davranış Bozukluklarının Nedenleri
  -Dikkat çekmek:Çocuğa gerekli sevgi ve ilgi gösterilmediğinde yada yeterli zaman ayrılmadığında dikkat çekmek için davranış bozukluklarına yönelir.
  -Ebeveynlere karşı güç kazanma isteği
  -İntikam alma isteği: Özellikle yiyen, sevgi verilmeyen çocuk ana-babasından intikam almak ister. Aşırı otoriter ve baskıcı tutum, katı disiplin ana-babaya karşı öfke ve nefret duygularının gelişmesine ve buna paralel olarak başkaldırıcı bir bireyin oluşmasına neden olur.
  -Yetersizlik:Çocuğun kendine güvensiz olması davranış bozukluklarına neden olur. Anne-babanın aşırı koruyucu, hoşgörülü tutumu, gerektiğinden fazla özen gösterilmesi fazla kontrol anlamına gelir. Sonuçta çocuk diğer kimselere aşırı bağımlı, kendine güveni olmayan, duygusal olarak çabuk kırılan bir kişi olur.Bu durum çocuğun kendi kendisine yetmesine olanak vermez ve davranış bozukluklarına neden olur.
  Davranış bozukluğu olan çocuklarla olumlu ilişki nasıl kurulur?
  1-Karşılıklı Saygı:Azarlamak, bağırmak, vurmak, susturmak, tutarsız davranmak çocuğa saygısızlığın göstergesidir. Her ana-baba çocuklarına saygı göstermeyi öğrenmelidir. Her çocuk ayrı bir birey olarak ele alınıp, fikirleri sorulmalı ve fikirlerine saygı gösterilmelidir.
  2-Çocuğa Zaman Ayırmak: Çocukla ilgilenmek, zaman ayırmak gerekir. Birlikte geçirilecek zaman nicelik değil, nitelik olarak önemlidir. Birlikte çocuğun hoşlanacağı faaliyetler yapılabilir.
  3-Cesaretlendirme:Çocuğun kendine güvenmesini istiyorsa önce anne-baba çocuğa güvenmelidir. Çocuğun çabasını övmeli ve yüreklendirmelidir. Cesaretlendirme çocuğun kendini değerli algılayabilmesi için çok önemlidir. Cesaretlendirme çocuğu olduğu gibi kabul edip, kendi olduğu için değer vermedir.
  4-Sevgiyi Anlatmak:Çocuğun kendini güvenli hissedebilmesi için, en azından sevildiğini bilmesi ve sevmesi gerekir.

  Kaynak:
  NURCAN AYIK YAZAR
  Psikolojik Danışman