Cansız hoca...

Konusu 'Komik Yazılar' forumundadır ve dalya05 tarafından 9 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : dalya05
 1. dalya05

  dalya05 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  272
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  CANSIZ HOCA

  Övüleceği öven sövüleceğe söven hoca!..  Trabzon'da bir efsane gibi anlatılan, dini sorulara nükteyle, küfürle cevap vermesiyle meşhur Cansız Hoca kim?..

  Mustafa Cansız ismi, eğer Trabzonlu değilseniz size pek bir şey ifade etmeyecektir. Fakat onun yetiştirdiği din profesörü, günümüzün parti lideri Yaşar Nuri Öztürk'ü ise bilmeyen yoktur. Trabzon'da bir efsane gibi anlatılan, dini sorulara nükteyle, küfürle cevap vermesiyle meşhur Cansız Hoca, 1990'larda ses kayıtları ortaya çıkan ama varlığı kanıtlanamayan Oflu Hoca'nın aksine gerçek.


  Karadeniz fıkralarını çağrıştıran dini yorumları da. Mustafa Cansız, 1895-1975 yılları arasında yaşadı. Arapça, Farsça, Çağatayca, Rumca bilgisi, koyu CHP'li olması, akademisyenlere taş çıkarır kültürüyle her yönden farklı bir din adamı. Öğrencisi Prof. Dr. Öztürk'e göre müstesna bir şahsiyet: 'Sadece ilim ve irfan birikimiyle değil, büyük zekası, hayranlık veren esprileri, hálá yararlandığımız öngörüleri ve engin insan sevgisiyle müstesnaydı. İslam adına sergilenen saptırma, uydurma ve yanlışların altını çizer, bunları yaparken övülecek olanı cömertçe över, sövülecek olana müstahak olduğu şekilde söverdi. Bana Kursi derdi ve hep şunu tembihlerdi: Kursi, oğlum layık olandan layık olduğunu, müstahak olandan da müstahak olduğunu esirgemek namussuzluk ve dinsizliktir. Bunu sakın unutma.' Bu sıradışı din aliminin hayatı ölümünden yıllar sonra, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Mehmet Günaydın tarafından kaleme alındı. 'Cansız Hoca,' Heyamola Yayınları'ndan bu hafta piyasaya çıktı.

  ALT-ÜST

  Kadının biri fahişeliği me slek seçer, hayatını bu şekilde geçirir. Öldüğünde cenaze namazı için camiye getirilip musalla taşına konulur. İmam, kadının cenaze namazını kıldırmak istemez. Mesele büyür, Trabzon Müftülüğü'ne intikal eder. Müftü telaşlanır. Cansız Hoca'ya haber verilir. Durum izah edilir. Olay mahalline vardığında cenaze namazını kıldırmayan hocayla aralarında şu diyalog geçer.

  - Bu kadının cenaze namazını niçin kıldırmıyorsun?
  - Hocam bu kadın hayatında hep fuhuş yapmış. Böyle birisinin cenaze namazı kılınmaz.
  - Ulan, üstte yatan p.evenklerin cenaze namazlarını kılıyorsunuz da altta yatanlarınkini niçin kılmıyorsunuz?


  EDİSON CENNETE GİRECEK Mİ?

  Cansız Hoca'nın bulunduğu bir yerde kimlerin cennete gireceği konusu tartışılıyormuş. Mollalardan biri Cansız Hoca'ya:
  - Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek.

  - Sen Edison'un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun?
  - O bizim Peygamber'e inanmadı. Onun için cennete giremez.

  Bunun üzerine Cansız Hoca, cevap verir: 'Bakara suresinin 62. ayetinde şöyle der: Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hıristiyanlar ve sabilerden kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse onların ecirleri Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de. Yani, bu ayette Allah insanlara Allah'a ve ahir et gününe inanıp hayırlı işler yapmaları şartını getiriyor. Aynı ayet Maide suresinin 69. ayetinde tekrar edilmektedir. Sonra büyük álimlerin ekseriyeti iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison'un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun?'

  Ancak adam ikna olmamış. İlla cehenneme gidecek, diye ısrar edince Cansız Hoca sinirlenmiş. Şu cevabı vermiş: 'Allah, senin gibi beş milyon eşşeoğlueşşeği cennete koyacağına bir Edison'u koysun daha kárlıdır.'

  KURAN SAYFALARI

  Cansız Hoca'ya yerli yersiz herkes dini sorular soruyormuş.

  - Hocam, yeryüzünün her tarafına Kuran sayfaları serilse ve büyük abdest ihtiyacın gelse bu ihtiyacı nerede gidereceksin?

  Cansız Hoca çok sinirlenerek şu cevabı vermiş:

  - İhtiyaç giderecek yer kalmadığına göre, ağzına sıçmaktan başka çare yok.

  HOCA ÇIKTI, MANDALAR YESİN

  Cansız Hoca, vali ve üst düzey bürokratlarla bir yemeğe katılır. Hocaların çok yemek yemesiyle ilgili bir fıkra anlatılır: 'Hoca ile manda bostana düşmüş. Görenler, hangisini çıkaralım demişler. Kimileri mandayı çıkarın o çok yer demiş, kimileri de yok hoca daha fazla yer onu çıkarın demiş.'

  Fıkrayı dinleyen Cansız Hoca masadan kalkmış, bir kenara oturup sigarasını yakmış. Masadakilerden biri Cansız Hoca'ya, 'Hocam niçin kalktınız' diye sormuş. Cansız Hoca şu cevabı vermiş: 'Hoca çıktı mandalar yesin.'


  OKUNAN DUA ÖLÜ RUHUNA GİDER Mİ?

  İzmirli avukat dava için Trabzon'a gelmiş. Sohbet esnasında, okunan duaların ölünün ruhuna gidip gitmeyeceği tartışılmış. Avukat, okunan duaların ölülerin ruhuna gideceğine inanmıyormuş. 'Seni ancak Cansız Hoca ikna edebilir' demişler. Hocanın tavla oynadığı kahveye gidilmiş. Adam sorusunu yineleyince, aralarında şu diyalog geçmiş.

  - Elbette gider.

  - Peki nasıl gider?

  - Senin anan, hanımın, kızın var mı?

  - Var.

  - Nerede oturuyorlar?

  - İzmir'de.

  - Senin ananı, avradını, kızını s...

  - (Adam sinirlenerek hocanın üzerine yürümüş) Ne biçim konuşuyorsun sen?

  - Niye sinirleniyorsun? Duaların buradan ahirete gittiğine inanmıyorsun da, küfürlerin buradan İzmir'e gittiğine niye inanıyorsun?

  kaynak: slaytyerim
   
 2. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : dalya05
 3. kedijik

  kedijik CüMLe_-_MüHeNDiSi Pro Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.244
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  :1shok: :1shok: :1shok: :1shok: :1shok: :1shok:
   
 4. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : dalya05
 5. TMYy

  TMYy *T&M* Pro Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.348
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ben bu ses kayıtları çıkan hocayı tanıyorum. hoca değil zaten güye hocaymış gibi espiriler yapıo. iyi adamdır görsen bu adamdanmı çıkıyo bu küfürler dersin yani.


  ama yazın çok hoştu cansız hoca verilecek en güzel cevapları vermiş zamanın nasrettin hocası gibi kıvrak zekalıymış