Çarliston stili geri döndü

Konusu 'Halılar, Konsol, Gümüşlükler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  20 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.595
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  Geçmiş ve gelecek arasında hiç durmayan bir sarkaç gibi gidip gelen dekorasyon stilleri, şimdilerde 1920'lerin çarliston çılgınlığında duruyor ve bu stil çağdaş bir anlayışla bütünleşerek geri dönüyor.
  [​IMG]
  Çarliston stili hakkında
  1920’li yıllarda Kolonyel dönemin etkisi altında ortaya çıkan Çarliston stilinde daha çok antik (klasik) ve modern tarz, eğlenceli ve şaşırtıcı bir uyum içinde kullanılıyor. Sivri köşeler yerine yuvarlak hatlı ama dikey çigide mobilya tasarımları, prinç detaylar, kübist tablolar, kızılderili sanatının hakim olduğu figürler ya da desenler, modern makina ve uçak formlarının tercih edildiği aksesuarlar bu tarz dekorasyonda dikkat çeken birkaç unsur.

  [​IMG] Bu dönemin evlerinde sömürge mimarisinin yansıdığı kır evi tarzını hissetmeniz de mümkün. Bir kaç etnik objeyi dönemin tasarımları ile birlikte sergileyebilirsiniz. Tekstil seçimlerinde ise daha çok ince tüller, şifon ya da tafta gibi sofistike kumaşlar tercih ediliyor. Yastık ve örtülerde kullanılan ipek saçaklar, el işlemeleri, kristal taşlar dönem insanlarının lükse ve ihtişama olan tutkusunu yansıtıyor.

  Eğer evinizde bu stili yansıtmak istiyorsanız klasik şamdanlar, işlemeli koltuk şalları ve süslü aksesuarları sade mobilyalarla kombinleyerek kullanabilirsiniz.

  Chester deri kapitone kanepe: 4.450 YTL, Mudo Concept.
  Stili yansıtan telefon: 192 YTL,

  Kaynak: evimdergisi.com