Çaşir kökü (Çocuğu olamayan Kadınlara)

Konusu 'Gebelik Öncesi ve Sonrası Alternatif Tıp' forumundadır ve silagul tarafından 25 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

25 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : silagul
  1. silagul

silagul yorgun savaşçı Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    Babası Baharatçı Erol olarak adlandırılan Erol Gencel'in Osmaniye'de sıkça bulunan çaşir kökü ile ismini tüm Türkiye'ye duyurduğunu belirten aktar Cem Murat Gencel, 1996 yılında farkına varılan Çaşir kökünün bugün eczanelerde kullanılan birçok ilacın hammaddesi olduğunu belirtiyor. Çaşir kökünün yıllardır bölgemizde özellikle çocukları olmayan kadınlar tarafından kullanıldığını kaydeden Gencel, babasının bu bitkiyi dünyaya tanıttığını anlatıyor.

Gencel, "Çaşir kökü Osmaniye'nin dağlarında sıkça bulunuyor. Bölgede yaylalarda kalan Yörükler tarafından kullanılan kökün farkına babam varıyor. Daha sonra dükkânına getirerek bu bitkiyi satıyor. Faydalarını gören vatandaşlar daha çok kullanmaya başlıyor. Bu bitki daha sonra birçok yabancı bilim adamının dikkatini çekiyor. 1996 yılında gelen bazı yabancılar babamla görüştükten sonra bu köklerden alarak incelemek için götürüyorlar." diyor.

2. 25 Mayıs 2008
  3. silagul

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    arkadaslar sandaloz sakizini arastirirken bu yaziyi buldum,umarim fayda goren olur

4. 25 Mayıs 2008
  5. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Peki bu ot nasıl kullanılıyo yazarsan sevinirim canım:)

6. 25 Mayıs 2008
  7. Ev -Hanxixmxix

Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Çaşır ( Hippomarathrum microcarpum)

Çaşır bitkisi meyveleri uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmaktadır. Kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resina 'nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu (Öztürk, ve Özçelik, 1991), bu bitkilerden izole edilen kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca antitümör, antibakteriyel ve antifungal etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. (Ulubelen ve ark.,1995).Yine bu bitki afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarakta kullanılmaktadır (Baytop,1984; Tuzlacı, 1985b).

Bölgede ilkbaharda bitkinin 10-20 cm 'lik taze sürgünleri tüketilmektedir. Genellikle suda haşlanıp tuzlanarak yenilmekte ya da salamurası yapılıp kış mevsiminde peynir yerine katık olarak kullanılmaktadır. Ayrıca haşlandıktan sonra yumurtaya bulanıp kızartması yapılmakta ya da yumurta ile kavrularak tüketilmektedir. Van ve Bayburt yöresinde otlu peynir yapımında da kullanılmaktadır (Alan,1989, Baytop,1984, Öztürk ve Özçelik, 1991).

Siirt, Hatay ve Van yöresinde bitkinin tümü ya da kurutulmuş yaprakları hayvan yemi olarak kullanıldığında et ve süt verimini artırdığı bildirilmektedir (Tuzlacı,1985b; Öztürk ve Özçelik, 1991).

Çaşır bitkisi tedavi amacıyla çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde kurutulmuş kökü toz haline getirilip bal ile karıştırıldıktan sonra dahilen afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarak tüketildiği kaydedilmiştir (Baytop,1984; Tuzlacı 1985; Öztürk 1991).

Meyveleri uyarıcı ve gaz söktürücü etkilerinden dolayı anason meyvesi yerine kullanılmaktadır. Kökün kimyasal yapısında bulunan gummi-resina 'nın bağırsaklardan kurt düşürücü etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca Sivas-İmranlı bölgesinde hayvan yaralarında oluşan kurtları öldürmek için de toz halinde yaraların üzerine konulduğu bildirilmiştir (Öztürk,1991).

Prangos’ların kimyasal olarak araştırıldığı bir araştırmada ,bu bitkilerden kumarin ve furanukumarinler izole edilmiştir. Bu kumarinlerin birçoğunun kalp adalelerini kuvvetlendirdiği ve kalp çevresindeki damarlarda daralma yada tıkanmayı önlediği saptanmıştır. Ayrıca anti-tümör etkisinin varlığı da tespit edilmiştir. Araştırma sonunda antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkilerinin olduğu da belirlenmiştir (Ulubelen ve ark.,1995).Yine bu bitkinin Doğu Anadolu'da sığırların kuyruk altı yaralarını iyileştirmek için de kullanıldığı belirtmektedir (Üçer,1992).

Dr. Fatma GÜNGÖR

8. 25 Mayıs 2008
  9. kokohantes

kokohantes Bir bedende 3 kalp :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    eee nasıl bebek olucak ki:çok üzgünüm: nasıl kullanıcaz bunu ben de bebek istiyorum yaaaaasenağlama

10. 25 Mayıs 2008
  11. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    Çaşır bitkisi tedavi amacıyla çok eskiden beri kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde kurutulmuş kökü toz haline getirilip bal ile karıştırıldıktan sonra dahilen afrodisiak (cinsel gücü artırıcı) olarak tüketildiği kaydedilmiştir (Baytop,1984; Tuzlacı 1985; Öztürk 1991).

bana bunu yapmışlardı kök ü dövüp balla yemiştim birer tatlı kaşığı

12. 25 Mayıs 2008
  13. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    ama onu bana getiren ankara beypazarlıydı ben ordan sanıyordum biraz acı döverken parmağımı batırıp yaladım zehir gibiydi

14. 25 Mayıs 2008
  15. kokohantes

kokohantes Bir bedende 3 kalp :) Pro Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    canım sen niçin kullanmıştın bebek için mi?

16. 25 Mayıs 2008
  17. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    evet canım tam 10 yıl bebek aradım ben şimdi allah bağışlarsa 2 çocuğum var .

18. 25 Mayıs 2008
  19. silagul

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    148
    ev-hanimi arkadasim bilgin icin tesekkurler valla ben bilmiyom nasil kullaniliyo ama sen yazmissin isteyenler arastirir insallah fayda gorur