Casus yazılımlar özel hayatı tehdit ediyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 9 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Bazı yazılım ve cihazlar nedeniyle kişilerin özel yaşamı, sırları ve iletişimi riske girebiliyor.

  Türkiye'de de satışa sunulan bazı yazılım ve cihazlar nedeniyle kişilerin özel yaşamı, haberleşme özgürlüğü ve mahremiyeti, kurumların sırları ve iletişimi riske girebiliyor.

  AA muhabirinin yaptığı araştırmada, Türkiye'deki bazı kişi ve firmaların internet üzerinden satışa sundukları ''casus'' yazılım ve ürünler büyük ilgi görüyor. çeşitli amaçlar için kullanılan ürünlerle istenilen kişi ve kurumların bilgisayar iletişimi takip edilebiliyor.

  Uzmanlar, kişilerin bilgileri dışında yüklenilen bir yazılımın cep telefonu kapalı olsa bile cihazın bulunduğu ortamın dinlenmesini sağladığını belirtirken, bir başka programın ise cep telefonlarındaki mesaj trafiğini ele geçirdiğini belirtiyor.

  GSM baz istasyonunun yakınına kurulan bir cihaz ise ''hiç iz bırakmadan'' o bölgedeki tüm cep telefonlarının iletişimi takip ederek, aynı anda yüzlerce konuşmayı kayıt altına alıyor.

  Kravat ve çantalara gizlenmiş mini kameralara da dikkat çeken uzmanlar, bu cihazların istenilen yere kolayca kamufle edilebileceğini belirterek, kalem, düğme ve vida görünümünde bile kameralar bulunduğunu kaydediyor.

  Bilgisayar iletişiminin uzaktan takip edilmesini sağlayan programlara da dikkat çeken yetkililer, özellikle kamu kurumlarına ait sistem altyapılarının büyük bir önemle korunması gerektiğine işaret ediyorlar.

  Yasalara göre ilgili güvenlik birimlerinin haricinde kullanımı ve satışı yasak olan cihazların onlarca internet sitesi üzerinden satıldığını ve büyük ilgi gördüğünü kaydeden uzmanlar, ''iletişim özgürlüğü''nün tehdit altında olduğu uyarısında bulunuyor.

  İnternet siteleri üzerinden satışı yapılan ''casus dinleme'' ve ''bilgisayar takip'' sistemleri arasında ''Saat görünümlü GSM dinleme cihazı'', ''resim çerçevesinde GSM dinleme cihazı'', ''Casus SMS yönlendirme ve takip yazılımı'' bulunuyor.

  İnternet üzerinde satışı yapılan ''casus'' kameraların 70 YTL ile bin 500 YTL arasında satışa sunulduğunu kaydettiler.


  (AA)