Çatı Kaplama

Konusu 'Dış Cephe Boya & Yalıtım' forumundadır ve Elif tarafından 20 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  20 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.162
  Ödül Puanları:
  438
  Goldtile metal kiremit çatı sistemleri, 0.40 mm galvanizli sacın alaturka kiremit formunda 103 cm 41.5 cm ebatlarında preslenmiş şeklidir.Doğal renkli taş granür kaplı 150gr/m2 galvaniz ve epoksi astar ile kaplanmıştır.
  Saf akrilik reçine ile kaplanmış fırınlanmıştır çekiç ile darbede ve 180 derece katlamalarda deformasyon olmaz çatıya döşendiğinde mm olarak birbirine geçme yöntemi ile oturur çatınızda bakım gerektirmeden kullanılan bir üründür.

  KİREMİT KAPLAMA
  Kiremit çatı sistem uygulamasında kullanılacak kiremit modeli belirlenmelidir.
  Bu modeller; Marsilya, Akdeniz, Venedik, Valensiya, Floransa, Alaturka (Osmanlı Kiremit), İsoflat, Ciremitto, Degradeli kiremitler çatı sistemi için kullanılabilir. Hazırlanan çatı konstrüksiyonu (ahşap veya çelik) üzerine, kaplama veya çıtalama yapılır.
  Kaplama da, tahta /OSB levha kullanılır. Çıtalamada ise 3x3 cm ebadında veya 5x5 cm ebadında çıtalar direk konstrüksiyon üzerine uygulanabileceği
  gibi kaplama üzerinede çıtalama yapılabilmektedir. Hazırlanacak olan çatının; bulunduğu bölge, iklim koşulları, çatı eğimi gibi genel ve özel şartlara göre alt yapısı oluşturulur. Hazırlanan zemin üzerine su yalıtımı için gerekli su yalıtım malzemesi tercih edilir ve kulanılır. Su yalıtım malzemesinin kullanılmasından sonra tercih edilen kiremit modeli çatıya uygulanır. Çatı da gerekli görülen noktalarda çatı sistem aksesuarları kullanılır.

  SHİNGLE ÇATI ( şıngıl çatı )
  Hazırlanan çatı konstrüksiyonu üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha ile kaplanır.
  OSB levha üzerine su yalıtımı sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek kaplama yapılır.
  Hazırlanan membran üzerine şıngıl çatı örtüsü uygulanır. Uygulama esnasında çatının eğimine göre galvenizli şıngıl çivisi kullanılır.
  Eğimin %30'un altında olması durumunda çivi yerine yapıştırma sistemi tercih edilmelidir. Havalandırma aparatı ve detay çözümleri uygulandıktan sonra şingıl çatı sistemi tamamlanır.

  BAKIR ÇATI KAPLAMA

  Bakır çatı kaplaması yapılırken yerli ve ithal bakır levhalar kullanılmaktadır. Yerli bakır levhalar 1m x 2m ebadında olup,
  bu levhalar gerekli ölçülerde kesildikten sonra cakalarda bükülerek şekilendirilmektedir. Bakır çatı kaplaması yapılırken,
  kenetleme veya çıtalama sistemi kullanılmaktadır. Kenetlemeli bakır çatı kaplama sisteminde; bakır levhalar klipslerle çatı döşemesinin
  üzerine sabitlenmekte ve diğer hazırlanmış olan levhaya montaj yapılmaktadır. Çıtalı bakır çatı kaplama sisteminde hazırlanmış olan levhalar 3x3, 4x4, 5x5 ebatlarındaki çıtalara sabitlenerek montajı yapılır. Son aşama olarak, çıtaların üzeri hazırlanmış olan keplerin montajı ile bitirilir.
  Doğru uygulama yapılan bir bakır çatı kaplama sisteminin 80-100 sene ömrü olmaktadır. Bakır çatı kaplamasında 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlığındaki bakır levhalar kullanılır.

  PANEL KAPLAMA
  Sandviç paneller ,Endüstriyel Tesisler, Alışveriş Merkezleri, Spor Kompleksleri, Sağlık ve Sanat Merkezleri gibi mekanlarda çatı malzemesi olarak kullanılmaktadır.
  Çatı paneli uygulama; hazırlanan proje doğrultusunda konstrüksiyon tamamlanır. İstenilen boyda hazırlanan sandviç paneller çatı üzerine montajı yapılır.
  Sandvic panel, uygulaması kolay, hızlı, ekonomik bir çatı kaplama sist
   
 2. 10 Nisan 2010
  Konu Sahibi : Elif
 3. mehtapguzeli

  mehtapguzeli Duygusal Peri Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  159
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  yararlı bilgiler bennı aydınlattı sağol
   
 4. 27 Mart 2013
  Konu Sahibi : Elif
 5. askyanigi

  askyanigi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mart 2013
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  26
  bilgiler icin teşekkürler ellerine sağlık