Çatı Katında Şık Yaşam Alanı ve Öneriler

Konusu 'Sorular, Sorunlar, Tavsiye ve Öneriler' forumundadır ve BenBihter tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 1. BenBihter

  BenBihter Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  766
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  [​IMG]


  Eviniz yaşadığınız binanın en üst katında ve size ait bir tavan arası mı var? O halde bu odayı bir çok şekilde değerlendirebilirsiniz...

  Binanın en tepesindeki bu odayı bir çok amaç için kullanabilirsiniz. Tabii ne için kullanacağınız sizin tercihinize olduğu kadar çatı katının büyüklüğüne de bağlıdır. Büyük ihtimalle işiniz bittiğide asla çıkmayacağınız bir yer olacak olan bu oda, şimdi sizin kendisini şekillendirmenizi bekliyor. Düşünelim bakalım, çatı katlatıyla neler yapılı?

  Salon olarak kullanabilirsiniz

  Çatı katınız eğer yeteri kadar genişse salon olarak kullanılabilir. Üstüne üstlük evinizde size yetecek kadar oda yoksa, salonunuzu buraya taşıyarak kendinize fazladan bir oda yaratmış olursunuz. Çatı katınızı salon olarak kullanabilmeniz için, aşağı doğru eğilen tavanın olduğu kısmı çıkardığınızda, koltuklarınızı koyacağınız bir yerin olması yeterlidir. Bu odayı verimli kullanmak ve her boş alandan olabildiğince yararlanmak için, tavanın aşağı dığru eğimli olduğu kısma televizyonunuzu, kitaplığınızı ya da ikili koltuğunuzu koyabilirsiniz. Kalan boş yerlere de diğer eşyalarınızı yerleştirirsiniz. Ahşap tavanın bütün avantajlarından yararlanın ve odanızı beyaz ve benzeri renklerle doldurun, böylece eviniz bir kır evi havası kazanacaktır. Aksesuar olarak da eskitilmiş tahta oymaları ve bakır eşyaları tercih edebilirsiniz.

  Eğlence odası yapabilirsiniz

  Evinizdeki salondan memnunsanız, bu odayı boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz ve dinleneceğiniz bir eğlence odası olarak dizayn edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de çekici görünmesi için işe bir bilardo masası alarak başlayın. Odanın ne tam ortasına, ne de çok köşesine koyun. Etrafında rahatça gezilebilecek fakat odayı kapatmayacak bir yerde dursun. Ayrıca eşinizle ve ya arkadaşlarınızla film izlemek için burayı ufak bir dinema salonuna çevirebilirsiniz, televizyonunuzu ve dvd nizi bu odaya taşıyın ve tam karşısına rahat bir kanepe koyun. Ortaya da bir ayı postu attıktan sonra, işlem tamamdır.

  Yatak odası olarak kullanabilirsiniz

  Çatı katınızı yapabileceğiniz belki de en eğlenceli oda budur. Düşünün bir, yağmurlu bir gecede yatağınıza uzanmış, çatınıza vuran yağmur seslerini dinliyorsunuz. Ya da berrak bir gecede pencerenizden yıldızları izliyorsunuz. Bizim size önerimiz, çatı katınızı yatak odası olarak kullanacaksanız, tavan pencerelerine şans vermenizdir. Bütün vaktinizi yatağa uzanıp gökyüzünü seyrederken harcayabilirsiniz...

  [​IMG]  Çalışma odası olarak kullanabilirsiniz

  Yapmanız gereken tek şey, çalışırken ihtiyaç duyduğunuz eşyaları buraya çıkarmak. Kısacası burayı ev ofisiniz haline getirmek. Bir çalışma masası, bilgisayar, bir pano... Ya da burayı hobi odası olarak kullanabilirsiniz. Duvarları kendi yaptığınız resimlerle ve ya işlerle süslersiniz. Kocaman bir masanın üzerinde rengarenk el işi malzamaler, emin olun çok kullanışlı olmasının yanında mükemmel de bir görüntüya sahip olacak.:KK46:
   
 2. 9 Ocak 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 3. emotionum

  emotionum Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  288
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  benimde çatı katı olan bir evim olursa çatı katının yatak odası ve banyo olmasını istiyorum
   
 4. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 5. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]

  Çatı katları dekore edilmesi zor mekânlar olarak bilinir. Oysa iyi bir yalıtım ve doğru mobilya seçimiyle çatı katları keyifli yaşam alanlarına dönüşebilir.

  Eğimli tavanları ve kullanışsız köşeleriyle çatı katları hep evin genelinden kopuk düzenlenen, depo alanı olarak kullanılan mekânlardır. Oysa çatı katları tarzınızı uygulamanız için bulunmaz bir fırsat olabilir.

  Uzmanların görüşlerine kulak verin ve kullanılması zor sanılan alanları maksimum şekilde değerlendirerek, çatıda kendinize mükemmel bir yaşam alanı yaratın.

  [​IMG]

  Eğim avantaj olabilir Çatı katında yaşamın önemli dezavantajlarından biri olarak görülen ve yerleşimi zorlaştıran bir unsur olarak kabul edilen eğim, aslında sıradışı bir dekorasyon uygulamak konusunda bir avantaja dönüştürülebilir.

  Mimar Fahrettin Aykut, çatı katlarındaki eğimi bir sorun olarak görmek yerine onu kullanmayı tercih edenlerden. Çatı katında olmanın insana çocuksu heyecanlar veren bir yönü olduğunu düşünen mimar, akla gelebilecek ilk sorun olan baş çarpmalarını çözmek için tavan boyasında yapılacak belirgin renk farkını tam sınıra denk getirmeyi öneriyor.

  Açık dolaplar yaratın çatı katlarının keyifli birer 'depolama alanı' olması gerektiğini söyleyen Aykut, depolama alanının mutlaka açık olması gerektiğini vurguluyor.

  Aykut, "Kapatırsanız çatının bütün esprisi gider. İnsanın kendisini çatı katında hissetme duygusunun önüne geçerseniz bu sefer çekilmez ve gereksiz bir mekânla baş başa kalırsınız. Açık depolama fikri depolanacak ürün her ne olursa olsun korunmalıdır." diyor.

  [​IMG]

  İzolasyon çok güçlü olmalı
  Çatı katları iyi izole edilmedikleri için kışın sıcak, yazın da soğuk havanın yüzde 35'i kaybedilir. Çatı katlarını bir yaşam alanına dönüştürmek için izolasyonu güçlendirmelisiniz.

  Mekânda alçak sırtlı kanepeler, yatak ve sandalyeler kullanarak tavanın daha yüksek algılanmasını sağlayabilirsiniz.

  [​IMG]

  Kitaplığınız gömme olsun
  Eğer çatı katı yeterli yüksekliğe sahipse, o zaman duvarda gömme kitaplıklar yapabilirsiniz.

  Duvarda çeşitli nişler yaratarak kitaplık yapmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır. ​
   
 6. 14 Haziran 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 7. emrecemre

  emrecemre Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Mart 2007
  Mesajlar:
  178
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  güzel ve düşünülmüş bir tasarımla çatı katı evler süper bence...benim evimde çatı dublex ve inanılmaz memnunum...değişik birkaç fikirle çok güzel ve kullanışlı bir eve sahip olabilirsiniz....
   
 8. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 9. asli.04

  asli.04 Guest

  afedersiniz ama hangi siteden alıntı yaptınz bizim çatı katını yaptırmayı düşünüyoruz da fotolar küçük daha büyük ve farklı fotolar warsa koyarmısınız ya da önereceğiniz siteler war mı yardımcı olursanız çok sewinirim :)
   
 10. 16 Haziran 2008
  Konu Sahibi : BenBihter
 11. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  Maalesef sadece bunlar vardı farklı foto olsa koyardımyerimseniben