çatı muayenesi ne beni aydınlatın

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve bitanem_benim tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

21 Ağustos 2009
    Konu Sahibi : bitanem_benim
  1. bitanem_benim

bitanem_benim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar ben 30 haftalık hamileyim ve benim ilk gebeliğim catı muayenesi ne bilmiyorum ne zaman yapılacak ve anlamıyorum yardım lütfen ve catı neresi oluyor anlamadım

2. 21 Ağustos 2009
  3. mhrmh

mhrmh her canlı bir mucizeee Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım vajinal muayene..benım de ilk gebeliğim biraz korkuyorum ama yapacak bişey yok...sanırım doktor iki parmağını vijanaya sokup normal doğuma engel olabılecek herhangi bir darlık var mı yok mu onu kontrol ediyor...

4. 21 Ağustos 2009
  5. mhrmh

mhrmh her canlı bir mucizeee Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    alışmamız lazım,doğum sırasında ebesi,hemşiresi,doktoru kim varsa yarım saatte bir açılmayı ölçmek için bu muayeneyi yapıyorlarmış...tuşe de deniliyor adına...ayyy ne zormuş kadın olmakkkkkkk...

6. 21 Ağustos 2009
  7. cmr

cmr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım genellikle 37. haftadan sonra yapılan bi muayene. doktorun bu muayenede doğum kanalının normal doğuma uygun olup olmadığına ve açılmayı kontrol etmek için yapıyorlar.

eline eldiven takarak, kayganlaştırıcı bi sıvı sürüyor ve 2 parmağını rahim ağzından içeri sokup kontrol ediyor.

canın acımıyor merak etme, sadece kendini sıkmaman önemli, ben hiç kendimi sıkmadım ve hiç canım yanmadı.

ayrıca her doktor bu muayeneyi yapmıyor,bazı doktorlar sadece doğum sırasında gerekli olduğunu düşünüyor.

bu kadar detaylı anlattım ama bende bilmiyodum daha önce ve korkuyodum, aydıtlatma adına bu kadar açık anlattım.

8. 21 Ağustos 2009
  9. bitanem_benim

bitanem_benim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    cok cok tşekkür ederim arkadaşım ya içim rahatladı

10. 21 Ağustos 2009
  11. cmr

cmr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bişey değil canım. sağlıcakla bebişini alırısın kucağına inşallah

12. 21 Ağustos 2009
  13. nickminkenari

nickminkenari sıkı sıkı tutun Pro Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    148
    peki sezaryan isteyenlerede yapılıyomu bu çatı muayenesi

14. 21 Ağustos 2009
  15. megryann

megryann Aşkımın aşkı.... Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    Arkadaşlar ben daha önce vajinusmustum.Geçti çok şükür bayağı oldu ama şimdi hamileyim ve eğer şartlar uygun olursa ilk tercihim epidural normal doğum.Fakat doğum sırasında vajinayla bu kadar uğraşmaları bende doğum sonrası vajinusmusu hortlatırmı diye korkuyorum aslında.Çünkü istem dışı kasılmalar başlıyor ve tekrar yaşamak istemiyorum bunu.Ne önerirsiniz bana?

16. 21 Ağustos 2009
  17. megryann

megryann Aşkımın aşkı.... Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    146
    Bu arada vajen muayenelerimde biraz panik geçer.Doktorum durumu bildiği için yavaş hareket eder ve bende kasılmam o yüzden çabucak biter muayene.Ama tabii doğum sırasında ebesi hemşiresi bu kadar ince davranmayacak lönk diye parmağını oraya sokmaya çalışacak.Bu da bende kendimi kasma durumu yaratacak.Çünkü aniden oraya dokununca kasılıyorum.Muayenelerde de çok yaşadım.Bu nedenle doktorlar yavaş sakin yapıyorlar muayeneyi.Çocuğuma istemeden zarar veririm diye korkuyorum.Eğer doktorum sezeryan önerirse hayır demeyeceğim sanırım.Üstelik normal doğumu çok istmeme rağmen...

18. 22 Ağustos 2009
  19. susaden

susaden Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    senin için doktorun hangi doğum şeklinni uygun olduğun u bilir canım genellikle vajinusmus tedavisi görüp hamile kalanlara direkt sezeryan diyorlar mantıklı geliyor banada çünkü sennide dediğin gibi muayne olmaktan korkuyosun yada işte sonrasında tekrarlarmı die endişe ediyosan iyi düşün doğum şekilni doktorun sezeryan dersede bence karşı çıkma derim .hayırlar doğumlar yaparsın inş.