çay yanığı yardımmmm

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve sude7281 tarafından 12 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

12 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : sude7281
  1. sude7281

sude7281 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    oglumun dun kahvaltıda fıncandakı cayın ıcıne dustu omzu cayın ıcıne gırdı cok fena yandı
    hemen kucagıma aldıgım suyun altına goturdugum bı oldu.yıkadım cesme altında anında derısı soyuldu yogurt surdum alevını alsın dıye hemen eczaneden anestol ve sılverdın yanık kremı aldım dunden berı suruyorum ama cok fena gece hıc uyumadı yavrum gun ıcınde aglamıyor acıor demıyor ama mutlaka acıyor yanıyordur
    ıkı yasında oglum
    annem kantoron yagı getırmıs onuda suruyorum baska neler yapabılırım
    acıle goturdum ama soyulan derısını ıgneyle kazıyıp almaları gerekıyormus yada evde bızım yapmamız gerkeıyromus ama ne esım ne ben yapamam dokundurmuyor krem surerken bıle yavrum nasıl soyayım derısını
    ne yapabılırım yardımcı olurmusunuz:çok üzgünüm:

2. 12 Temmuz 2010
  3. Ssilan

Ssilan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    733
    Ödül Puanları:
    148
    benimde kızımın koluna dökülmüştü hatta yüzüne bile gelmişti.Ama allakhdan yüzünde iz vs. kalmadı ama kolunda izi kaldı. Dr'un verdiği rmerhemler vs. ile pek ilerleyemedik.Üzerinden çok zaman geçti 2,5 yıl falan oldu.Geçen ay Contractubex aldım yara izi için çok iyi diye duydum , kullanıyorum .sanırım büyümeden dolayı deri genişliyor ve kaşıntı yapıyordu iyi gelecek diye umuyorum.

Sizinki daha çok yeni bu kremi bu aşamada kullanmanızı tavsiye ederim.Biz baya bi geç kaldık sonuçda.

4. 12 Temmuz 2010
  5. office

office Hem kibirli, hem batının çok hayranı <3 Pro Üye

Beğenildi:
    37.863
    Ödül Puanları:
    463
    bunu ilk kez duyuyorum. Bence yapmayın öyle birşey. Gerek kendimde, gerekse çevremde o kadar yanık olayına şahit oldum, hiç duymadım böyle birşey.. Bence uzman bir doktora götürün. çok geçmiş olsun a.s.

6. 12 Temmuz 2010
  7. hallisna

hallisna Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    YUMURTA AKI....
    Hiçbir zaman bunu kullanmak gerekmeyeceği düşünülür, ama gerektiğinde...
    Yumurta akı kullanılarak yanıklar basit ve etkin biçimde tedavi edilebilir.

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiştir

Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır.

Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.

Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.

Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur!

Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

ve bildiğim kadarı ile o derinin soyulması iz kalmaması adına yararlı.. doktor kontrolünde deriyi yok edin derim...
    çokkkk geçmiş olsun..

8. 12 Temmuz 2010
  9. sude7281

sude7281 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    hallisna cok tesekkur ederım hemen uyguladım yumurta akını faydası olur ınsallah
    offıce bend eılk kez duydum yapamam zaten yapmamda sadece nasıl hemen ıyı edebılırım derdımdeyım guzumun onunde aglamasına acı cekmesıne dayanamıyırum
    şilan hanım eczanelere sordurdum esımle bu ılac ellerınde yokmus getırtıceklermıs 1haftayı bulurmus gelmesı sız kullanuyorsunuz degılmı bu ılacı hıc bı gelısme varmı
    bızım yaramız kabuklansa bı bıraz kurusa rahatlıcak yavrum
    hepınıze tesekkur ederım verdıgınız bılgılere
    allah kımsenın basına vermesın

10. 12 Temmuz 2010
  11. Ssilan

Ssilan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    733
    Ödül Puanları:
    148
    sude hn. ben dediğim gibi geç kalmış durumdayım bu kremi kullanmak çin.Benim umudum belki bir parça hafiflemesi.Yani kesinlikle kaybolacağınısanmıyorum.Ceviz büyüklüğünde ve birde fındık büyüklüğünde iki yer büzüştü ve o kısımdaki dei çok kalınlaştı bizzde.Oysaki olayın olduğu anda hemen florance nightingale'e geldik.ne gerekiyorsa yapmaya çalıştım ama sonucumuz bu oldu.Artık ben biraz yumuşaması için uğraşıyorum.Yeni aldım bende siz erken davranacağınız için umarım kullanır ve faydasını görürsünüz.

12. 12 Temmuz 2010
  13. sude7281

sude7281 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ınsallah sızın de gecer allah yardımcınız olsun
    suan kabuklar kalkmıs buruş buruş olmus bızım yaramız cevızden buyuk tam omzunda baska yerlerıne gelmedı allahtan keske bana olsaydı yavruma olmasaydı esımınde benımde gozumuzun onunde anlık oldu kendımı affedemıyorum daha dıkkatlı olabılırdım aglayıp duruyorum basını bekleıp duruyorum yavrumun netten ne yapabılırım nasıl acısını hafıfleteblırım arayısındayım

14. 12 Temmuz 2010
  15. mrvc

mrvc Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    benim de daha önce bacağıma kaynar çaydanlıktan çay dökülmüştü. anında kızardı. hemen soğuk suya tuttum ve yumurta sürdüm. yalnız akı olarak duymamıştım hiç. biz sarısıyla beraber sürüyoruz. kabuk gibi o kuruyor. sonra yıkanınca hiçbir şey kalmadı. kızarıklığı bile geçti. sürerken ben de ağlamıştım. canım çok yanmıştı ama sonradan acısını yumurta geçirdi. yalnız bu uygulama bir kaç gün sonra işe yarıyor mu bilmiyorum. inşallah işe yarar da oğlunuzun derisi iyileşir.

aynı şekilde yumurtayla ilgili bir şey daha anlatayım. eşimin kuzeni üst kata çaydanlığı çıkartırken dengesini kaybedip düşüyor. çay ve kaynar su komple başından aşağı boşalmış çocuğun. hemen kızarıp kabarmış derisi. gene yumurta sürmüşler. fakat saç derisi de yanmış can havliyle onu görmemişler. ertesi gün annesi kafa derisinde kabarcıkları görünce ona da yumurta sürdü. geçti yaraları. ve hiçbir şey kalmadı ne yüzünde ne kafasında. tabi silverdin kremi de sürmeyi ihmal etmediler sonradan. ne de olsa cilt neme ihtiyaç duyuyor.

16. 12 Temmuz 2010
  17. sude7281

sude7281 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    mrvc cok tesekkur ederım yumurtayı keske onceden bılseydım o an yapsaydım ama sımdı uygulamaya basladım faydası olur ınsallah sabah aksam yaparım

18. 12 Temmuz 2010
  19. tatucuk

tatucuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    41
    yumurta akı koruyor ama sanırım yanıktan sonra süreceksin gnler sonra değil