Çekingen kişilik bozukluğu

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve berfinbilgen tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

15 Nisan 2009
    Konu Sahibi : berfinbilgen
  1. berfinbilgen

berfinbilgen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Belirtiler
    - Reddedilmek veya utandırılmaktan aşırı endişe duyarak insanlarla yakın ilişki kurmaktan kaçınmak,
    - Kendi önemini küçümsemek.

Çekingen kimselere "kaçınan" da denir. Çünkü onlar kendi eksikleri ve bunun neticesinde reddedilme korkuları ile o derece ilgilidirler ki bu durum onların diğer kimselerden uzak kalmasına neden olur. Yakın bağlar kuramadıkları halde bu kimseler ekseriyetle yakın ilişki arzusu içindedirler.

* Tedavi
    - Çekingen kişilik bozukluğunun tedavisi zordur ve bilinen bir tedavisi yoktur.
    - Bazı durumlarda psikoterapi yararlı olabilir.

2. 19 Nisan 2009
  3. tuna_tuna

tuna_tuna Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    meraba arkadaşım bu sayfaya yazan pek olmamış gördüğüm kadarıyla bu durum bende de var açıkçası
    bu yüzden arkadaşlarım çok sesiz bi insan olduğumu söyleler

4. 21 Nisan 2009
  5. cileklipuding

cileklipuding Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    bende de var çekingenlik, ilk girdiğim ortamlarda heyecanlanıyorum, ilk adımı ben atmıyorum genelde, insanlar genelde biraz soğuk olduğumu düşünürler , ortama ısındıkça, kişileri biraz daha tanıyınca açılıyorum, gamyoncuiremsu .

6. 21 Nisan 2009
  7. perihanfatma

perihanfatma Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar en kötüsü benimki herhalde ben ücretli öğretmenlik yapıyordum küçük bi ilçede 6ay önnce evlendim izmirdeyim hiç kimseyi tanımıyorum bu çekingenliğim yüzünden iş görüşmelerine bile gidemiyorum kötü durumdayım

8. 21 Nisan 2009
  9. kesh12

kesh12 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bende çok çekingendim eskiden.. blu çaglarımdayken.. (14-16 yaş arası)
    şimdi 19 yaşındayım..herkesle rahat dialog kurabiliyorum..
    çok konuşan bir insan değilim.. sadece ilgi alanım olduğu konularda çok iyi muhabbet edebilirim...

10. 27 Nisan 2009
  11. tuna_tuna

tuna_tuna Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    peki bu çekingenliğin ana kaynağı nedir neyin sonucunda böyle oldu
    çünkü çocukken hiç te çekingen değildim - gayet yaramaz ve hazır cevap - ilkokul yıllarında başladı biraz

12. 28 Nisan 2009
  13. Mariye_

Mariye_ Guest

Ben de çekingenim, çekingenliğimin sebebi çocuklugumu ıssız bı yerde geçirmemden kaynaklanıyor.. Tanımadıgım insanlarla göz teması kuramıyorum,ilk adımı ben atımıyorum vs vs.. ama bunu kanıksadım artık ben böyleyim başka türlü olmak için çabalayamam,zaten tanıştıktan sonra muhabbetime doyum olmaz ee ne dıye kendımı sıkıyım illa her insan önder olmak zorunda değilki,seviyorum kendimi

14. 29 Nisan 2009
  15. vahide1204

vahide1204 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    870
    Ödül Puanları:
    188
    çok sessizsin dendi mi bi sinir yükselirdi içimden.üniv.bitti evlendim ama hiç bi şey değişmedi.belki biraz açıldım.ne kadar isterdim şakır şakır konuşmak.hoşsohbet biri olmak.biraz daha dışadönük olabilmeyi isterdim.anca damarıma basıldığı zaman :eek:klava:gözüm hiçbirşeyi görmüyo ve şakır şakır konuşabiliyorum

16. 9 Mayıs 2009
  17. tuna_tuna

tuna_tuna Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    "çok sessizsin dendi mi bi sinir yükselirdi içimden" sessizlik konusunda yalnız değilmişim anlaşılan :))))

18. 28 Mayıs 2009
  19. berfinbilgen

berfinbilgen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bendede var oyle bır ortama gırınce hemen adapte olamam ortama once dısardan analız yaparım eger bana ortam ve ordakı kısıler uyarsa katılım gosterırım yok uymassa uzak kalmayı yeglerım bu yuzden ılk etapta bana hep soguk derler ama aslında cok sakacı ve sıcak kanlı bırısıyımdır, buna cekıngenlıkmı denır yoksa baska bıseymı bılemıyorum