Çene kemiğim...

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve cokayipettiniz tarafından 28 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  28 Nisan 2007
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 1. cokayipettiniz

  cokayipettiniz Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  Temporomandibular Eklem Bozukluğu (Temporomandibular Joint Disorder) Nedir??
  Çenemizdeki eklem kası; lif, disk ve kemiklerden oluşan karmaşık yapının gerektiği şekilde çalışmaması sebebiyle olan herhangi bir problem çene eklemi rahatsızlığı olarak adlandırılır.
  Çene eklemi rahatsızlığı Nedir?
  TMD, veya tam söylenişi ile Temporomandibular Eklem Bozukluğu (Temporomandibular Joint Disorder), alt ve üst çeneyi birleştiren bağın düzgün şekilde çalışmamasıdır. Bu bağ, vücuttaki en karmaşık yapılı eklemlerden biri olup alt çenenin öne, arkaya ve yana hareket etmesini sağlamakla görevlidir. Bu kas; lif, disk ve kemiklerden oluşan karmaşık yapının gerektiği şekilde çalışmaması sebebiyle olan herhangi bir problem çene eklemi rahatsızlığı olarak adlandırılır. Sıklıkla çene eklemi rahatsızlığı meydana geldiğinde, bir an için çene yerinden fırlayacakmış veya birbirine çarpacakmış ya da kilitlenecekmiş gibi bir his oluşur. Bu düzen bozukluğunun kesin sebebinin ne olduğunu belirlemek ekseriyetle mümkün değildir.
  Çene Eklemi Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir ?
  Çene eklemi bozukluklarının birçok işaret ve belirtileri vardır. Ekseriyetle bir insandaki rahatsızlığın çene eklemi bozukluğu olup olmadığını bilmek zordur çünkü buna ilişkin belirtilenden biri ya da hepsi başka problemlerde de görülebilir. Diş hekiminiz klinik incelemelerde bulunarak ve gerekli filmleri çekmek suretiyle, bir tıbbi ve diş özgeçmişinizi de tam belirleyerek, en uygun tanıyı koyar.
  En çok görülen çene eklemi bozukluğu belirtilerinden bazıları şunlardır:
  Kulakların önünden başlayan ve kafanın gerikalanı ile boyna ve omuzlara yayılan başağrısı
  Yüzde yorgunluk hissi,
  Özellikle bir şeyi çiğnediğinizde, konuştuğunuzda ya da ağzınızı geniş açtığınızda kulağın ön bölgesinde meydana gelen ağrı ve kaslarda gevşeklik,
  Ağzı açıp kapadığınızda rastgele oluşan, sanki çene takılıp kalmış hissi,
  Ağzı çok geniş açamama,
  Çenelerin kilitlenmesi, takılıp kalması veya çıkması,
  Ağzı açmayı zorlaştıran yüz kasları spazmı veya dişlerinin normal oturmuyormuş gibi olmasından oluşan ani, rahatsız edici kapanış hissi,
  Ağzı açıp kapadığınızda dişlerde çarpma, takırdama veya çatırdama sesleri veya çenede sürtme hissi,
  Esneme, ağzı genişçe açma veya sakız çiğneme nedeniyle meydana gelen ağrı
  Yüzün bir tarafında şişme
  Bazı kişilerde de ayrıca kulak ağrısı, diş ağrısı, baş ağrısı (genelde migren gibidir), kulaklarda çınlama, göz çevresinde ağrı ve basınç ,baş dönmesi ve duyma problemleri de görülmektedir.
  Çene Eklemi Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?
  Çene eklemi rahatsızlığı için tek bir kati tedavi yöntemi olmamasına karşın, belirtileri önemli ölçüde azaltacak birçok değişik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Diş hekiminiz aşağıdakilerin bir ya da birkaçını size tavsiye edebilir:
  Hafif ısı uygulayarak veya kas gevşetici, aspirin veya benzeri tarzda ağrı azaltıcı ya da ağrı kesici ilaçlar almak suretiyle kas spazmlarını ve ağrıyı bertaraf etmek,
  Kişiye özel olarak yapılarak dişlerin üzerine takılan ve böylelikle onların karşı çenedeki dişlere takılmasına engel olmak suretiyle çene sıkma ve gıcırdatmanın zararlı etkilerini azaltıcı, ısırma plağı olarak da adlandırılan bir koruyucu plak (okluzal splint) takmak,
  Çenedeki kas basıncının kontrol etmeye yarayan rahatlama tekniklerini öğrenmek,
  Diş hekiminiz size stresi azaltmak üzere eğitim ya da danışmanlık almanızı önerebilir,
  Çene eklemleriniz etkilenir ve diğer tedavi yöntemleri başarısız olursa, o zaman çene eklemi ameliyatı önerilebilir.
  ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIĞINA İLİŞKİN TEMEL BİLGİLER
  Temporomandibular Eklem Bozuklukları (Temporomandibular Joint Disorders) (TMD) Nelerdir?
  Temporomandibular eklem bozukluklar (TMD), bugün dişhekimliğindeki en tartışmalı konulardan biridir. Çünkü diş hekimleri ve doktorlar buna neyin sebep olduğunu ve nasıl engellenebileceğini halen tam olarak çözebilmiş değillerdir. Bu belirsizlik ayrıca çene eklemi rahatsızlığının en iyi ne şekilde nasıl tedavi edileceği konusunda fikir birliği olmamasından da kaynaklanmaktadır.
  Bu konuda bir karmaşa mevcutsa da, çene eklemi rahatsızlığı genel bir hastalıktır. 10 milyondan fazla Amerikalı'nın hayatında bir ya da birden fazla kez çene eklemi rahatsızlığı belirtilerine sahip olduğu saptanmıştır. Bu insanların çoğunluğunu 20 ile 40 yaş arasındaki kadınlar oluşturmaktadır.
  Araştırmalar insanların %20 ile 30unun TMD belirtilerinden şikayet ettiklerini ortaya koymaktadır. Bu konuda bazı anlaşmazlıklar olsa da TMD kadınlarda erkeklere nazaran daha çok görülmektedir. Bunun sebebi ise net değildir; ancak bir teoriye göre bunun sebebi kadınlarda bilye ile oyuk arasındaki diski düzgün pozisyonda tutan kolojenin yapısal olarak daha farklı olmasıdır; ki bu da birçok kadında TMD'nin oluşmasına sebep olabilecek, yerinden çıkmış disklerin görülmesinin nedeni olabilir. Bununla birlikte, bazı çalışmalar, östrojen gibi hormonların kadınların acıyı hissetme şekillerini etkileyebileceğini göstermiştir.
  Çene eklemi rahatsızlığından şikayet eden birçok kişi için iyi haber ise, belirtilerin, onların ciddi ve uzun süreli bir problemi olduğu anlamına gelmemesidir. Nitekim, tedavi olsa da olmasa da bir kısım insan daha iyi duruma gelmektedir. Fakat maalesef ki, bazı kişiler ise yıllarca süren ağrı ve rahatsızlıktan şikayet etmektedirler.
  Çene Eklemi ve Çene Eklemi Rahatsızlığı
  Çene eklemi rahatsızlığı tek bir, spesifik problem değildir. Daha çok, temporomandibular eklem veya TMJ olarak da adlandırılan çene eklemini veya çiğnemeyi ve çenenin hareket etmesini kontrol eden kasları etkileyen bir grup etkenin oluşturduğu rahatsızlığa verilen addır.
  Eğer parmaklarınızı kulaklarınızın önüne koyar ve ağzınızı açarsanız, hissettiğiniz hareket sizin çene ekleminizdir. O, kondil olarak adlandırılan, küçük bir bilye ve oyuk (yuva) birleşimidir. Glenoid fossa olarak adlandırılan oyuk ve küçük lifli disk, bilye ile oyuk arasında şok emici vazifesi görür.
  Çene eklemi, bir bilye ve onun yerleştiği oyuk gibidir. Ağzınızı açtığınızda, bu bilye veya kemik çıkıntısı (kondil) eklemdeki oyuğundan/yerinden çıkar; ağzınız kapattığınızda ise, sözkonusu bilye kolaylıkla geriye, yerine girer. Yumuşak bir tampon veya disk, bu bilye ile oyuk arasında, onların birbirlerine sürtmelerini engellemek ve çiğneme gibi hareketler neticesi meydana gelen şokları sindirmek üzere, bulunmaktadır. Bunların hepsini bir arada tutan ise, kafatasından alt çeneye kadar olan kaslardır. Genellikle çene eklemi rahatsızlığından etkilenen kaslar çeneyi kapatmaya yarayanlardır.
  Çene eklemi, ağzımızı açıp kapatmamızı ve çenelerimizi yanlara, öne ve arkaya hareket ettirmemizi sağlar. Netice itibarı ile konuşabilir, esneyebilir, çiğneyebilir ve yutabiliriz. Çenenizdeki iki eklemi de parmaklarınızı yüzünüzün iki yanına, kulaklarınızın önüne koyarak hissedebilirsiniz. Şimdi ağzınızı açıp kapatın. Bilyenin oyuğun içine ve dışına doğru hareket ettiğini hissedeceksiniz.
  Bugün, çene eklemi rahatsızlıklarını üç kategoriye ayırmaktayız:
  Çenedeki ve boyundaki kasları etkileyen problemler
  Yüzdeki kemikleri etkileyen problemler
  Yüzün kemiklerini ve kıkırdakları etkileyen problemler
  Bazı kişilerde ise birden fazla kategoriye giren çene eklemi rahatsızlığı bulunmaktadır.
  Belirtiler
  Çene eklemi rahatsızlığı birçok değişik tipte belirtiye sebep olabilir. Nitekim, sıklıkla çene eklemi rahatsızlığına ilişkin bu belirtiler başka hastalıkların belirtilerine de çok benzerdir. Bu durum, doktorların tanı koymakta zorlanmasının en temel sebeplerindendir.
  Cene eklemi rahatsızlığının en genel belirtisi ise çene eklemlerinde ve çiğneme kaslarındaki ağrı ve rahatsızlıktır. Diğer belirtiler ise;
  Muhtemel Sebepler
  Çene eklemi rahatsızlığının sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır ancak sebep olarak:
  Çene, ağız veya TMJ'de araba kazası, kavga veya düşme neticesi meydana gelen yaralanma, (Çok büyük bir sandöviçi ısırıyormuş gibi, ağzı çok geniş şekilde açmak da çene ekleminin zarar görmesine sebep olabilir.)
  Çene eklemine çok fazla basınç uygulanmasına sebep olacak şekilde dişi bastırmak veya sıkmak,
  Çene eklemindeki bilye ve oyuk arasındaki yumuşak tamponun veya diskin yerinden çıkması,
  Yaralanamdan kaynaklanan kemik artriti veya römatizmal artrit gibi artritler,
  Kişinin yüz ve çene kaslarını sıkıştırmasına veya dişlerini sıkmasına/gıcırdatmasına (bruksizm)sebep olan stres,
  Kas spazmlarını tetikleyen stres ya da direnç,
  Dişin hizalanmasındaki zayıflık (düzen bozukluğu) (malocclusion),
  Temporomandibular eklem artriti,
  Temporomandibular eklem tümörleri gösterilebilir.
  Romatizmal artrit ve kemik artriti gibi bazı genel tıbbi problemler de temporomandibular eklemi etkileyebilir.

  YILLARDAN beridir bu rahatsızlıkla boğuşan birisi olarak bu konu hakkında bilgi vermek istedim aranızda benim gibi bu rahatsızlıktan muzdarip bir arkadaşımız varmı?umarım yoktur ama arkadaşlar dikkatle okumanızı tavsiye ederim zira teşhisi çok zor konulan ve eğer geç kalınırsada önlemi alınamayan bir rahatsızlıktır hayatınızı felç edebilecek duruma getirir:1no2:
   
 2. 29 Nisan 2007
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 3. cokayipettiniz

  cokayipettiniz Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  108
  biliyorum çok uzun bir yazıydı ama bir okadar da önemi büyük bir yazıydı arkadaşlar hoş hiç cevap gelmemiş ama :çok üzgünüm: demekki böyle bir rahatsızlığı olan yok olmasında zaten:çok üzgünüm: diş gıcırdatmalarının bile ileride bu rahatsızlığa yol açabileceğini biliyormusunuzz neyse ben kendi adıma bilgi vermek istedim sağlıklı günler diliyorum herkese:1yes2:
   
 4. 19 Kasım 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 5. meltem44

  meltem44 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  108
  benim çene kemiğimde bir sorun var ağzımı açtığım zaman iki taraftan da 'tık' diye bir ses geliyo, örneğin sakız çiğneyemiyorum, çok sert şeyler yerken çok ağrıyor, esnerken bu sesi yanımdaki bile duyuyor. diş gıcırdatmasıyla ilgili olabileceğini duymuştum bende çok gıcırdatıyomuşum (eşim söylüyo) acaba ne olabilir? başına gelen var mı?
   
 6. 19 Kasım 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 7. yakamoz_16

  yakamoz_16 Guest

  arkadaşım aynı sorunlar bende de var.çok kötü bir durum yemek bile yerken zorlanıyorum ve ben ihmal ettm.doktora gittm ve sağ tarafımın çıkmış olabileceğini sölediler.röntgen çektirdim şimdi özel bir doktora gidicem snde vakit kaybetmeden doktora git.bu sorun için plastik cerrahiye gidiceksin cnm.
   
 8. 19 Kasım 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 9. Mine

  Mine Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2008
  Mesajlar:
  669
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  daha önce bendede olmustu düşmeden dolayı ağzımı acamıyordum düşününü artık röntgen falan cektırdim çene uzmanına gitmem gerektiğiniz söylediler hiçbiyere gitmedim tabii 1 sene içinde geçti kardeşimdede var ayrıca seninki gibi tık tık ses geliyor yerken esnerken falan
   
 10. 15 Aralık 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 11. EU3

  EU3 Guest

  Bu sorun 1.5 yıldır bende de var .dr gitmem lazım senağlama
   
 12. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 13. mannak

  mannak heyecanlııııııııııııııııı Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.272
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  kızalar bende bugün açırı kulak ağrısı ve ağzımı fazla açamama çenemdeki ağrı sebebiyle kulak burun boğaz doktoruna gittim.. kulağımda egzama olduğunu söyledi ilaç verdi
  çenemi sorunca eliyle muayene etti çenemdeki rahatsızlık kulağına vurmuş
  o yüzden kulağım ağrıyormuş
  ist okmeydanı ağız ve diş hastalıkları hastanesinin çok ii olduğunu duymuştum zaten doktorda orayı tavsiye etti ama malesef oradada randevu almak işkence resmen
  istanbulda tavsiye edebişleceğiniz doktor yada hastane varmı???
   
 14. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 15. kanikey

  kanikey ablan star bebeğimm Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.645
  Beğenildi:
  1.558
  Ödül Puanları:
  123
  hemen dr gitmelisin bende de aynı sorun vardı çene çıkığıymış fizik tedavi fln gördüm yerleşti eğer geciktirirsen çene kemiğinin yöndeğiştirdiği yerdeki kaslara zarar veriyor umarım seninki çıkık değildir canım geçmiş olsuna.s.
   
 16. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 17. EU3

  EU3 Guest

  Yarın ortodonksiye muayne olmaya gidicem bakıcakmış bakalım ona göre çene cerrahına yönlendiricek beni :KK43: off allahım inşallahh çıkık falan değildir .
   
 18. 16 Aralık 2008
  Konu Sahibi : cokayipettiniz
 19. kanikey

  kanikey ablan star bebeğimm Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.645
  Beğenildi:
  1.558
  Ödül Puanları:
  123
  inş. çıkık değildir ben çektim kimse çekmesin o acıyı