Cep telefonunuzdan kare 154 ü tuşlamayın!

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 6 Ocak 2008 başlatılmıştır.

6 Ocak 2008
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    106
    Aradıkları kişilere "hakkınızda küfürlü mesajdan dolayı şikayet var" deyip # 154'ün tuşlanmasını isteyen dolandırıcılar, bu sayede uluslararası görüşmeye açılan telefondan 2-3 bin YTL'lik görüşme yapıyor.

Edinilen bilgilere göre, kendisini emniyet görevlisi olarak tanıtan ve cep telefonu sahibine ismi ile hitap eden dolandırıcılar, "hakkınızda küfürlü mesajdan dolayı şikayet var" deyip # 154'ün tuşlanmasını istiyor. Bu tuşlama ile uluslararası görüşmeye açılan telefondan birçok ülke aranınca telefon sahibine 2-3 bin YTL'lik fatura geliyor. Aranan numara kendilerinde kayıtlı olmasına rağmen bir netice alamayan mağdur vatandaşlar, hat sahibi hakkında suç duyurusunda bulunmak için savcılığın yolunu tutuyor.

Bu arada, mağdurların operatörden kendi numaralarının uluslararası dolaşıma kapatılması için işlem yaptırmaları gerekiyor. Savcılıklara ise bu konuda her gün ciddi miktarlarda müracaatta bulunulduğu öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, cep telefonundan arayan dolandırıcıların inandırıcı olmak için her yolu denediğini belirterek, "Sahte polis memuru sicil no, şube ve isim söylüyor. Telefon sahibi hakkında şikayet olduğunu iddia ederek kare 154'ün tuşlanmasını istiyorlar. Dolandırıcılar bu sırada cep telefonunu uluslar arası dolaşıma açarak, hattı kendi telefonlarından kullanıma alıyorlar. Böylece kendi numaralarından uluslararası görüşme yapma imkanına kavuşuyorlar. Ay sonunda ise # 154'ü tuşlayanlara 2-3 bin YTL gibi kabarık bir fatura geliyor" dedi.

kaynak: vatan gazetesi

2. 8 Ocak 2008
  3. BenDenizYildizi

BenDenizYildizi Guru Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    348
    :1shok:yok artık yaa dolandırıcılar ne yapacaklarını şaşırdılar.Bunu duymamıştım teşekkürler haber için @BukeT@

4. 9 Ocak 2008
  5. iremsu

iremsu MaBel Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    şaşırdılar valla ne yapacaklarını helal yoldan kazanmak varken kolay yolu seçiyo şerefsizler :mymeka:

6. 13 Şubat 2008
  7. talin

talin Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    gerçekten de kimselere güvenemeyeceğimiz bir zamanda yaşıyor olmak ne kadar üzücü:1no2:
    çocuklarımıza nasıl bir gelecek bıraktığımızı düşünüp çok endişeleniyorum bazen
    allah herkesin karşısına sevgi dolu,dürüst insanlar çıkartsın inşallah
    sevgiyle kalına.s.

8. 13 Şubat 2008
  9. endeniz

endeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ben de ilk defa burada okudum.
    Ne denir bilmiyorum!! İyice şaşırmışlar...Faturalı hat kullanmamak gerek bu risklere karşı, öteki türlü en azından mevcut kontör kaybediliyor...
    Paylaşım için teşekkürler...

10. 13 Şubat 2008
  11. CORUMUNCADISI

CORUMUNCADISI 3 yavrum kuzumlarim Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    146
    bu sadece turkiyede mi gecerli yoksa her ulkede olabilen bi sey mi
    vallaha bu adamlar iyce usutmusler allahdan korkmaz manyaklar ya