Cep Telefonuyla Kişiden Kişiye Para Transferi Basitleşiyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve ressam1970 tarafından 9 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  9 Nisan 2007
  Konu Sahibi : ressam1970
 1. ressam1970

  ressam1970 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  660
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  MasterCard Worldwide ve Dünya GSM Birliği (GSMA), uluslararası kişiden kişiye para transferini basitleştirmeye dönük programın pilot uygulamasını gerçekleştirmek için ortak çalışma yapacaklarını duyurdu.

  MasterCard Worldwide'dan yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında başlatılacak olan pilot uygulamanın, toplumun bankalardan uzak kalan kesimlerini, yani dünyanın dört bir yanında geleneksel bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan çok sayıda insanı hedeflediği belirtildi.

  Pilot uygulamanın, belli bazı ülkelerde çalışan kişilerin anavatanlarındaki yakınlarına ve arkadaşlarına çabuk, kolay ve güvenli bir biçimde para transferi yapabilmelerini sağlamaya yönelik olacağı bildirildi.

  Programın gelişmekte olan ülkelerde cep telefonu kullanımındaki önemli büyümeden yararlanma amacıyla geliştirildiği ifade edildi.

  Açıklamada, bugün dünya çapında 2,5 milyarı aşkın cep telefonunun bulunduğu, 2015 yılında bu rakamın 5 milyarı geçmesinin beklendiği, istatistiklere göre gelişmekte olan ülkelerdeki cep telefonu penetrasyonunun gelişmiş ülkelerdekinden iki misli daha hızlı büyüme gösterdiği ve GSMA'ya göre, cep telefonu ağları dünya nüfusunun yüzde 80'inden fazlasını kapsadığı aktarıldı.

  Dünya