Cepte 3Gyi beklerken 4G kapıda

Konusu 'Cep Market' forumundadır ve Zepp tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  15 Eylül 2008
  Konu Sahibi : Zepp
 1. Zepp

  Zepp Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  9.346
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  146
  Cepte 3G’yi beklerken 4G kapıda...

  4G uygulamasının, üçüncü nesilin hemen ardından tüketiciler sunulması bekleniyor.

  ADSL’den daha hızlı internet bağlantısını cep telefonlarına getirecek, üçüncü nesil hizmetler anlamına gelen 3G (third generation) beklenirken daha da hızlı bağlantı sağlayacak dördüncü nesilin 2009-2010 yıllarında devreye girebileceği belirtildi.

  Cep telefonlarında üçüncü nesil hizmetler anlamına gelen 3G’nin (Third Generation) Türkiye’ye gelişiyle ilgili tartışmalar sürerken, dünya piyasalarında adından söz ettiren daha hızlı 4G uygulamasının, üçüncü nesilin hemen ardından tüketicilere sunulması bekleniyor. Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, “Numara Taşınabilirliği” ile ilgili toplantı için geldiği Adana’da, mobil teknolojilerin her geçen gün erişim hızını ve kapsama alanını genişlettiğini belirtti.

  Türktan, mobil iletişimde erişim hızının saniyede 9.6 kbit olan GSM data ile başladığını, ardından yüksek hızlı şebeke anahtarlamalı veri anlamına gelen HSDC (High Speed Circuit Switched Data) ile saniyede 43.2 kbit’e, sonra sırasıyla 100 kbit veri aktaran GPRS ve 384 kbit aktaran EDGE ve EGPRS sistemlerinin geliştiğini bildirdi.

  4. NESİL İLE SANİYEDE 200 MBİT VERİ AKTARIMI


  Türktan, baz istasyonlarının 3G’ye uyumlu hale dönüştürülmesi gerektiğini ancak, bunun lisanstan sonra izin alınarak gerçekleştirileceğini belirterek, “Bu yıl sonu lisans verilirse, gelecek yıl haziran-temmuz gibi 3G hizmet verilebilir. Uzakdoğu’da 4G ile ilgili çalışmalar var. Dördüncü nesil, 3G’nin ardından piyasaya çıkacaktır” dedi.

  4G’NİN YAPABİLDİKLERİ

  4G, dördüncü nesil mobil telefon teknolojilerine verilen genel addır. Benzer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanmakla birlikte üçüncü nesil şebekelerde baş gösteren kapsama alanı ve benzer problemler karşısında daha verimli bir teknolojidir. 3G ve 4G’nin en büyük özelliği, mevcut şebekelerle mümkün olmayan hızlı görüntü transferini mümkün kılmasıdır.

  4G teknolojisi bir DVD’yi 30 saniyede kablosuz ağdan gönderme, sabit mekanlarda 1 Gbps, hareket halindeyse 100 Mbps düzeyinde veri aktarım hızı, 1 Gbps’lik hızla, 100 mp3 dosyasını 2,4 saniyede, bir film CD’sini 5,6 saniyede, 20 dakikalık bir HDTV yayını 12,5 saniyede aktarılabiliyor.

  Mobil iletişim teknolojisinin gelecek kuşağı olan 4G, kablolu ve kablosuz iletişim ve yayın teknolojilerini entegre ederek yüksek kapasiteli, veri hizmetleri, sanal gerçeklik ve biyometrik tanımlama gibi bilgi teknolojileri (IT), biyo teknoloji (BT) ve nano teknolojiyi (NT) birleştiren ve 3G döneminde mümkün olmayan çok çeşitli hizmetlerin gerçekleşmesine olanak tanıyor.

  Alinti ...