Cep'ten alışveriş dönemi başlıyor

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 18 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  18 Ocak 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148


  [​IMG]
  Cep telefonunu kredi kartına dönüştüren teknoloji, Kore ve Fransa'dan sonra Türkiye'de ilk kez Garanti Bankası ve Turkcell tarafından uygulamaya konuldu
  Daha önce bileklik, kol saati ve anahtarlık gibi farklı aksesuarlarla birleştirilen temassız teknoloji, 35 YTL'nin altındaki ödemelerde tüketiciye büyük kolaylık sağlayacak. Yeni sistemle kasa önünde uzayan kuyruklara son vereceklerini kaydeden Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 'Mobil Cüzdan' adını verdikleri uygulamanın pilot çalışmasına başladıklarını açıkladı. Yaklaşık 6 aylık bir deneme sürecinden sonra sistemi müşterilerle buluşturacaklarını belirten Ciliv, harcamaların her ayın sonunda kredi kartı ekstresine yansıyacağını dile getirdi. Mobil harcamaların aynı zamanda Bonus kazandırdığını bildiren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de farklı hizmetlerle müşterilerin karşısına çıkmaya devam edeceklerini ifade etti.

  'Mobil Cüzdan' uygulaması birkaç sene içinde kişilerin gerçek cüzdanına koydukları her şeyi içerecek şekilde genişletilecek. Kimlik kartı, kredi kartı, giriş çıkış kartları, üyelik kartları, Kentkart ve Akbil gibi ulaşım kartları da buna dahil olacak. 2012'de tüm dünyada 400 milyonun üzerinde temassız teknoloji özelliği taşıyan cep telefonu satılması bekleniyor. Mobil Cüzdan tıpkı Bonus Trink'te olduğu gibi güvenli bir sistem sunuyor. Kredi kartı bilgileri sim kartta saklanıyor. Kredi kartı anteni kapatılarak işlem sonlandırılabiliyor. Çalıntı ve kayıp gibi durumlarda müşteri hizmetlerini arayan tüketici, kartını anında iptal edebilecek.