Ceza

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 13 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  13 Eylül 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  CEZA, 1977 yılında Üsküdar'da doğdu. Müziğe ilgisi evde babasının dinlediği Rock (Led Zeppelin, Scorpions, Osibisa vs.) plakları ile; Rap müziğe olan ilgisi ise ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetler ve Break Dance 1 & 2 filmleri başladı. Profesyonel olarak çalışmalarına ise 1998 yılında DR FUCHS ile bir araya gelerek kurdukları NEFRET grubu ile başladı. 1998 yılında çıkan YERALTI OPERASYONU adlı toplama albümde 4 şarkı ile yeraldılar.

  YERALTI OPERASYONU'nun yayınlanmasından kısa bir süre sonra HAMMER MÜZİK ile anlaşma imzaladılar ve 2000 yılında ilk albümleri "MECLİS-İ ALA İSTANBUL" ve 2001 yılında ikinci albümleri "ANAHTAR"ı yayınladılar. "ANAHTAR albümü çıktıktan sonra DR FUCHS'un askere gitmesinin üzerine, CEZA uzun süredir üzerinde çalıştığı, solo albüm projesine hız verdi. İlk solo albümü "MED CEZİR" 2002'de piyasaya çıktı. Solo albümüyle gerek yazılı gerekse görsel basından büyük ilgi gören CEZA, sayısız basın organında yeraldı ve yurtiçi ve yurtdışı pekçok konserde sahne aldı.

  2004 yazında çıkan ikinci solo albümü "RAPSTAR" ile kelimenin tam anlamıyla bir patlama yaptı. "RAPSTAR" albümünün yanı sıra Candan Erçetin, Mercan Dede gibi isimlerle yapılan ortak çalışmalarla farklı kitlelere de açıldı ve beğeni kazandı. Rock İstanbul, Rock'N Coke gibi önemli organizasyonlarda yer aldı ve farklı mekanlarda sayısız solo konser verdi. Fatih AKIN'ın "CROSSING THE BRIDGE" filminde de yer alan CEZA yabancı müzikseverlerden de büyük beğeni kazandı ve pekçok ülkede galalarda ayakta alkışlandı. 29 Nisanda yeni Single'i "Feyz Al"ı yayınlayan CEZA, şu günlerde 3. albümünü çıkarmış bulunmakta.
   
 2. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]
  Ceza Keskinkılıç
  Doğum 31 Aralık 1976
  Doğum Yeri Türkiye, İstanbul, Üsküdar
  Ölüm -
  Etnik Köken Türk
  Müzik Türü Rap - Hip Hop
  Etkin Olduğu Yıllar 1997 -
  Albümler MedCezir - Rapstar - Feyz Al - Yerli Plaka - Evin Delisi
  Ceza, gerçek adı Bilgin Özçalkan 31 Aralık 1976, Üsküdar doğumlu Rap müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle başladı. Daha önce Fatalrhymer lakabını kullanan Ceza, katıldığı hiphop partilerinde ve freestyle rap yarışmalarında birinci olduktan sonra diğer yarışmacılar tarafından "Cezamız" olarak çağrılınca, lakabını Ceza olarak değiştirdi.

  Röportajlarında kendisine Neyzen Tevfik'i örnek aldığını söyler. Şu an beatlerini yapan Roka adlı beatmaker ile nişanlıdır. Sistemi ve hasımlarını eleştiren ağır sözleri ile dikkati çekmiştir. Eleştirdiği hasımları arasında Kıraç, Sagopa Kajmer , Kolera yer alır. Şarkılarında bunu dile getirmiştir."Festivaller özgürlük barış demekti ne oldu? ,insanoğlu İstanbul'da bu kuralı bozdu." Bu sözleri Rock'n Coke konserinde Ceza sahnedeyken Kıraç diye bağrılması sonucu yazmıştır. Ayrıca Mürekkep Doldurum adlı şarkıdasında ise Sagopa ve Kolera'ya diss atmıştır. Sagopa Kajmer ile Salako Kajmer şeklinde dalga geçtiği ve Kolera'ya küfür ettiği gerekçesiyle mahkemelik olmuşlardır.

  Gençlik yıllarında, çeşitli projelerde yer alan Ceza,1996 yılında U.C.S adında ilk grubunu kurdu ve ilk denemesini gerçekleştirdi. Daha sonra gruptan ayrıldı ve solo çalışmalarına başladı. 1997 yılında "Benim Adım Ceza" adlı parçasıyla yeraltında yerini aldı. 1998 yılında Dr. Fuchs ile bir araya gelerek Nefret'i kurdu. Daha sonra kendi çabalarıyla yaptıkları deneme kayıtları sonrasında Yeraltı Operasyonu isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldılar.Yeraltı Operasyonu'nda en çok ilgi çeken grup olan Nefret, kısa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlaşarak ilk albümü Meclis-i Ala İstanbul'u yayımladı. Albümün hit parçası İstanbul için çekilen video klip birçok yerel ve ulusal televizyon kanalında yayınlandı. Albüm sonrası Türk ve Yabancı basından olumlu eleştiriler alan Nefret; H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldı. Meclis-i Ala İstanbul albümleri Hammer Müzik’in distribütörleri tarafından Türkiye ile aynı anda Avrupa’da da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rap’in büyük ilgi gördüğü Almanya’da, Türkiye’den çıkan bir grup için yüksek bir satış rakamına ulaştı.

  İkinci albümleri Anahtar için İstanbul’da Digital Mix stüdyosunda kayıda giren Nefret, çalışmalarını 2001 yılının Temmuz ayında tamamladı. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptığı düetler ile büyük isim yapan Bektaş, Megalomaniax grubundan Kader K ve Gerçek Kal albümüyle adından söz ettiren Fresh B’nin de konuk olduğu albümde scratchler Almanya’nın ünlü DJ’leri DJ Rocky ve DJ Ness tarafından atıldı.

  Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs’un ani şekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapılamamasına rağmen Anahtar çok yüksek bir satış rakamına ulaştı ve Nefret’in Türkiye’nin en çok satan ve Dünya’da en çok tanınan Türkçe rap grubu olmasını sağladı.

  Ceza'nın Sagopa Kajmerin 2001 yilinda 'İhtiyar Heyeti' adını taşıyan albümünde featleri var, 2001, terror damlaları, saltanatın hakimleri, 1 dakika.

  Dr. Fuchs’un askere gitmesinin üzerine, Ceza uzun süredir üzerinde çalıştığı, solo albüm projesine hız verdi. Prodüktör olarak Silahsız Kuvvet’ten DJ Mic Check’i seçen Ceza, ilk solo albümü Med Cezir'in kayıtlarını Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarında gerçekleştirdi.

  Solo albüm çalışmaları devam ederken Türkiye’de pek çok konser veren Ceza, 2002’nin Mart ayında ilk yurtdışı konserini de İsveç’te gerçekleştirdi. İsveç’te yaşayan Türklerin yanısıra İsveç’li müzikseverlerinde yoğun ilgi gösterdiği konser çok başarılı geçti. Ceza, İsveç seyahatinde ayrıca İsveç’in en önemli hiphop gruplarından Fjarde Varlden ile birlikte bir parça kaydetti. Bu parça Fjarde Varlden’in Tamam adlı single’ında yeraldı ve İsveç’te CD ve LP olarak piyasaya çıktı.

  Haziran 2002’de Med Cezir piyasaya çıktı. Albüme adını veren Med Cezir parçasına daha önce Levent Yüksel, Mirkelam gibi sanatçılara çektiği video kliplerle ünlenen yönetmen Murad Küçük tarafından profesyonel bir video klip çekildi. Klip müzik kanallarında dönerken, Ceza ayrıca ulusal kanallarda haber bültenlerine ve çeşitli televizyon programlarına konuk oldu. Tüm günlük gazeteler ve aylık dergiler özel röportajlarla yer verdiler.

  Albüm sonrasında Türkiye’nin dört bir yanında konserler veren ve H2000, RockIstanbul gibi öenmli organizasyonlarda yer alan Ceza, ayrıca yurtdışında Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Belçika gibi ülkelerde sahne aldı.

  Ceza, Mart ayında Mitsubishi Lancer için bir radyo reklamını seslendirerek tekrar gündeme geldi. Reklamın çektiği büyük ilgi üzerine devam bölümleride kaydedildi.

  Ağustos 2004'te Rapstar adlı ikinci albümünü çıkardı. Albüm bir önceki albümlerinde olduğu gibi Hammer Müzik tarafından yayımlandı. Albümün prodüktörlüğüne ise DJ Mic Check getirildi. Ceza, bu albümde kız kardeşi Ayben, Fjarde Varlden, Dr. Fuchs, Sagopa Kajmer, Sahtiyan, Fuat gibi birçok rap sanatçısıyla düet yapmıştır. Bu albüm 150.000 satarak en çok satan albümler arasına girmeyi başarmıştır. 2005 yılında Fatih Akın'ın yönettiği İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek adlı filmde kendisini canlandırdı. Bu filmde Ceza, Holocaust adlı parçayı canlı olarak seslendirdi.

  Üçüncü albümün hazırlıklarını yapan Ceza; Candan Erçetin, Mercan Dede ve Burcu Güneş’in albümleri içinde düetler kaydetti ve bu düetlerle de ses getirdi. Üçüncü albümünden önce Nisan 2006'da Hammer Müzik'ten "Feyz Al" isimli maxi single'ı ile tekrardan ilgileri üzerine çekerek çıkacak albüm hakkında da bize bilgi verdi.

  Ve Yerli Plaka isimli üçüncü albümünü de 29 Ağustos 2006'da çıkararak büyük bir yükseliş gerçekleştirdi. 17 Parçalık bu albümde Sezen Aksu ile "Gelsin Hayat Bildiği Gibi" parçasını seslendirdi ve yükselişte bu parça da önemli bir rol oynadı. Albümde ayrıca yurtdısından Tech N9ne (ABD), Samy Deluxe (Almanya), Afrob (Almanya), Eko Fresh (Almanya), Killa Hakan (Almanya) gibi önemli isimler ile birlikte Türkiye'den de Ayben, Sahtiyan, Yener, Alaturka Mavzer, Mihenk Tası, Emre konuk olarak yer alıyor.

  Münihte yapılan 2007 MTV EMA(Avrupa Müzik Ödülleri)da En iyi Türk Şarkıcısı dalında ödül kazanmıştır.Türkiyede ilk defa Mtv Ema grammysine sahip olan tek Türk ve rap şarkıcısı olarak Türk tarihine geçmiştir.

  Şu sıralar ise Almanya'da Killa hakan ve Gekko ile birlikte çıkarmayı planladıkları 36 Kingz Kreuzberg adlı albüm için çalışmalarını sürdürüyor. Ceza müziğe başlamasının 10. yılı şerefine hayranlarına çok özel bir sürpriz yapmıştır.Ceza daha önce hiç bir yerde duymadığınız yeni parçalardan oluşan Evin Delisi adlı yeni bir maxi single hazırlayıp ve bu maxi single'ı internet üzerinden ücretsiz olarak hayranlarıyla paylaşmıştır. Ayrıca dergi ve televizyonlarda verdiği röportajlarda efsane grup Nefret'i Dr.Fuchs ile yeniden rap müzik dünyasına Nefret3 projesiyle kazandıracağını söylemiştir.


  Discografi
  Ceza'nın AlbümleriSiLAHSIZ KUVVET - Sözlerim Silahım
  1-Kuvvet Senaryo (1999)
  2-Kıyamet Alameti (1998)
  3-Katil Senfoni (1998)
  4-Gerçekleri Gör (Rotalarım Şaştı) (1998)
  5-Acımasız Yaşam (1998)
  6-Kuytu Köşeler (1998)
  7-Durum Beter Artık Yeter (1998)
  8-Gözegöş Dişediş (1999)
  9-Bu yaka (Bombala) (1998)
  10-Vahşet kapında (1998)
  11-Pes Etmek Yok teslim Olmak Yok (1998)
  12-İnkar Boşuna (Yaşam Denen Komedi) feat. Ceza (2000)
  13-Duman (Çek İçine) (1997)
  14-Sözlerim Silahım (1998)
  15-Beyaz Ölüm (Kara Vatan) Feat. Jay One (1998)
  16-Doğ ve Yaşa (1998)
  17-Tek Başına Dimdirek Yaşa (1999)
  18-Olacak Dostum (1998)
  19-Kotulere Teslim Oluyor Insan feat. Sozlu Taarruz (1999)

  NEFRET İstanbul
  -
  1-Intro
  2-Yeraltında Yaşamak
  3-Doğanın Kanunu
  4-İstanbul
  5-Radyo Röportajı
  6-Dünya ve Para
  7-Kılıcın Ruhu
  8-Yürü ve Dinle
  9-İntihar
  10-Bu Benim Dünyam
  11-Nefret Sineması
  12-Önüne Bak
  13-Hiphop bir bomba
  14-Yeter Artık
  15-Beat Box Show
  16-İstediklerim ve Yapamadıklarım
  17-Yüzyüze
  18-Outro

  NEFRET - Anahtar

  1-Intro
  2-Anahtar feat. Sirhot
  3-Kapılar Kapandı
  4-2. Şok feat Erci E
  5-Interlude
  6-Haram Dünyası
  7-Doğru Olan Zordur feat. Ayben
  8-Pop Pop feat. Bektaş & Kader K.
  9-Şahi
  10-Herif Manyak
  11-Hep Hiphop
  12-Interlude
  13-Yalan Rüzgarı feat. Sirhot & Fresh B.
  14-Dokuz Köy
  15-2. Şok (Remix) feat. Erci E & Sirhot
  16-Anahtar (Remix)
  17-Anahtar
  CEZA - Medcezir

  1-Med Cezir
  2-Tek Bir İhtimal Var
  3-Sokak Sanatı
  4-Meclis-i Ala feat. Dr. Fuchs
  5-Buz Dağları
  6-Anladınmı Derdimi Bu….
  7-Savaş Çocukları
  8-Kalbim, Rapim, Nefretim, Cezam
  9-Komedyenler İşbaşında feat. Dj Funky C
  10-Ceza Sahası
  11-Kalbim Reosta feat. Sirhot
  12-Dejavu
  13-Açık Arttırma

  CEZA - RapStar

  1-Intro
  2-Ben Ağlamazken
  3-Holocaust
  4-Rapstar
  5-Bu Rap Muharebe feat. Fuat
  6-Araturka Faslı
  7-Sinekler ve Beatler feat. Sahiyan & Ayben
  8-Panorama Harem
  9-Anneme
  10-Tamam feat. Fjarde Varlden
  11-Sabah Bastı Geceyi (Savaş Çocukları Pt. 2)
  12-Neyim Varki feat. Sagopa Kajmer
  13-Fatalrhyme VIP
  14-Aratekrar
  15-Rudeboy vs. Bad Boy feat. Dr. Fuchs
  16-Alaturka Çeşmesi
  17-Hasat Zamanı
  18-Buna Dur Dedi General
  19-Araba
  20-Panorama Harem Remix
  21-Ben Ağlamazken Remix
  22-Hasat Zamanı enstrümantel
  CEZA - Feyz Al (Maxi Single)

  1 – Feyz Al
  2 – Sen Oyna Dilber feat. Killa Hakan
  3 – İt Dalaşı
  4 – Feyz Al (Radio Edit)
  5 – Feyz Al (Enstrümantal)
  CEZA - Yerli Plaka

  1 - Kemerini Bağla
  2 - Yerli Plaka
  3 - Gelsin Hayat Bildiği Gibi ft. Sezen Aksu
  4 - Şaşkın Oğlan ft. Ayben
  5 - Sen Oyna Dilber Remix
  6 - Dark Places ft. TECH N9NE
  7 - Orientjazz ft. Samy Deluxe, Afrob & Sahtiyan
  8 - Efkar Perdesi
  9 - Hadi Bize Bağlan ft. Eko Fresh,Killa Hakan,Summer Cem
  10 - Fark Var
  11 - Gece Gündüz Karışmaz
  12 - Pusulam Yok ft. Alaturka Mavzer, Mihenk Taşı, Emre
  13 - Önce Kendine Bak
  14 - Gene Elde Mendil ft. Sahtiyan & Yener
  15 - Acı Biber
  16 - Hiza ve Nizam Yok
  17 - Ne Benim
  CEZA - Evin Delisi (Maxi Single) 24.11.2007

  1 - Hiç Yok Deme Hit Çok
  2 - Son Söz ft. Da Poet
  3 - Yüksek Gerilim
  4 - Dertler Biter mi? ft. Narkoz
  5 - Sihirli Bir Değnek
  Türkiye'de Yeraldığı Albümler
   
 4. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. gurbaa prenses

  gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.253
  Beğenildi:
  190
  Ödül Puanları:
  213
  keskinkılıç :icecream:
  hmmm
  çok tanıdık bi soyadı :asigim:
   
 6. 10 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  nerden tanıdık gurbaamm
  daha önce açıldıda böyle bir biyografiordanmı
  yoksa,başka bir şey mi var tatlım Şeniz
   
 8. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 9. gemxixnxix

  gemxixnxix Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  565
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ceza hakkında bu kadarını bılmıodum saol canımm
   
 10. 11 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 11. gurbaa prenses

  gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

  Katılım:
  23 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  11.253
  Beğenildi:
  190
  Ödül Puanları:
  213
  hayır aysecim
  sevdiğim bi arkadaşımın soyadı :icecream:
  belkim akrabadırlar
  cezanın şarkı sözlerine bayılıyorum sengözlerimebaksanab
  ama şarkılarını dinlemem :icecream:
   
 12. 15 Ocak 2008
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 13. EU1

  EU1 Guest

  begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir