CGH yöntemi deneyenler varmı?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve rhnadm tarafından 18 Eylül 2010 başlatılmıştır.

18 Eylül 2010
    Konu Sahibi : rhnadm
  1. rhnadm

rhnadm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Arkadaşlar CGH adlı yeni bir teknik geliştirilmiş ve tüp bebek başarı şansını %75 lere çıkarıyormuş.Hiç yaptıran varmı caba.Sanırım Türkiyede daha yeni uygulanan bir yöntem.

2. 18 Eylül 2010
  3. olefin

olefin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben tv de bir doktordan dinledim. Anladığım kadarıyla tek embriyo transferi zorunlu olduğundan şimdi transferden önce en sağlıklı embriyoyu bukmak için ayrıntılı bir genetik analiz yapılıyor. Aynı pgt gibi tek hücre alınıp genetik incelemeye gidiyor. Yalnız bu incelemede tüm kromozomlara bakılıyor. Sonuç 2 hafta da çıktığı için bu arada embriyo donduruluyor. Sonuçta iyi yanları var ama pgt ve dondurma işlemleride embriyo ya zarar verebileceğinden bence çok zorunlu kalınmadıkça uygulamaya gerek yok.

4. 19 Eylül 2010
  5. rhnadm

rhnadm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Benim daha önceden 2 negatif denemem var.Dün kliniğe gidip doktorumla görüştüm ve cgh deneyelim dedi.Tam karar veremedim ne yapacağıma.Yaptıranlar olsa ve fikirlerini alsam karar vermem kolaylaşırdı.Deneyen varsa lütfen deneyimlerini paylaşsın..

6. 29 Eylül 2011
  7. merln

merln rabbim şükürler olsunnnn Üye

Beğenildi:
    49
    Ödül Puanları:
    153
    güncel............................

8. 29 Eylül 2011
  9. nrm34

nrm34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    63
    Bu düşüncelerine katılıyorum ama okadar zararlı ise embriyo için nasıl sonucu % 75lere çıkarabiliyor? iyi araştırmak lazım bu konuyu bilenler bilgilendirirse gerçekten iyi olur...

10. 30 Eylül 2011
  11. laveque

laveque Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    Ben de chgyi siteden gordum dun. Bende de kromozom translokasyonu var ve pgt ile deneyecegiz nasipse. Bu iyi midir kotu mudur bilmem ama turkiyede yeni denenmeye baslandi ise cok az yerin yapiyor olmasi gerek. Bilginiz var mi ?

cemre_y bunu beğendi.
  12. 30 Eylül 2011
  13. nrm34

nrm34 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    63
    CGH yöntemi sayesinde çocuk sahibi olmak daha da kolaylaşacak. Tüp bebek merkezlerinin uyguladığı tüp bebek yönteminden olumsuz sonuç alanlar (düşük vb. nedenlerden dolayı) CGH (Komparatif Genomik Hibridizasyon) yani genetik tanı yöntemiyle çocuk sahibi olabilecekler. İşte CGH yönteminin ayrıntıları, CGH uygulaması…

CGH yönteminde ana mantık, yumurtalarda ve kromozomlarda olan bir genetik bozukluğun önceden tespit edilebilmesidir. Bu yöntem ile bu olumsuz durum tespit ediliyor ve yalnız sağlıklı yumurtalar donduruluyor. Böylelikle hamilelik istenildiğinde sadece sağlıklı ve kromozomu normal yumurtalar çözdürülerek döllenme sağlanıyor.

CGH Yönteminin Faydaları

■Gebelik şansı artar,
    ■Bebeğin özürlü ya da down sendromlu bebek riski azalır.
    Gebe olunma ihtimali kısırlık tedavsinde %40′larda iken CGH yönteminde %80′lere çıkmaktadır.

deniliyor ama hangi merkezlerde yapılıyor.?????

14. 30 Eylül 2011
  15. laveque

laveque Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148

16. 30 Eylül 2011
  17. laveque

laveque Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    Aynen oyle canim , nerede yapiliyor ve ben hala pgtden farkini da anlamis degilim. Ilgimi ceken detay yumurtalarin dondurulmasi meselesi veya embryolarin. Pgtde analiz yapiliyor ve kromozomu saglikli olanlar transfer oluyor. Senin gonderdigin yazida transferden ziyade dondurmaktan bahsediyor.[/QUOTE]

18. 30 Eylül 2011
  19. merln

merln rabbim şükürler olsunnnn Üye

Beğenildi:
    49
    Ödül Puanları:
    153
    [/QUOTE]

pgt den farkı bütün kromozomlara bakılıyor olması.pgt de tek gen kromozomlarına bakılıyormuş.toplamadan sonra parça alıyorlar.onu gönderip embriyoları donduruyorlar.gelen sonuca göre birini transfer ediyorlar diğerlerini dondurmaya devam ediyorlar.bana da doktorum %80 dedi.inşallah tutar.sonuçlarımı bekliyorum ben de...