'Chat'in ustasıyım, internetin hastasıyım!

Konusu 'Alıntı Yazılar' forumundadır ve balbxoxcegi tarafından 29 Nisan 2007 başlatılmıştır.

29 Nisan 2007
    Konu Sahibi : balbxoxcegi
  1. balbxoxcegi

balbxoxcegi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    'Chat'in ustasıyım, internetin hastasıyım!
    Madde veya kumar bağımlılığıyla benzerlik gösteren bir 'rahatsızlık'la karşı karşıyayız. Bu 'rahatsızlık', kimi uzmanlarca 'internet bağımlılığı', kimi uzmanlarca da 'patalojik internet kullanımı' olarak adlandırılıyor.

Dilimize yerleşmiş bir deyimdir. Çok beğendimiz şeyleri ifade etmek için "hastayım" ya da "hastasıyım" deriz. Başlığa aldanmayın siz, bu haftaki konumuz, artık tıbbi literatürlerde de yerini alan "internet hastalığı"; daha yalın bir ifadeyle "internet bağımlılığı". Bu "rahatsızlık", tıbbi literatürde "Internet Addiction" olarak tanımlanıyor. Bazı uzmanlar ise bu rahatsızlığı "Patolojik internet kullanımı" olarak adlandırıyor.

Ülkemizde internet kullanıcı sayısı yeni yeni artmaya başladığından olsa gerek, bu şikâyetle sağlık merkezlerine başvuranların sayısı pek fazla değil. İnternet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde bu "rahatsızlık" için açılmış özel klinikler bulunuyor. İnternet bağımlılığı bazı uzmanlara göre, "madde bağımlılığı" veya "kumar bağımlılığı" ile eşdeğer. Buradan internetin "zararlı" olduğu gibi bir anlam çıkarmamamız gerekiyor.

ÇIKAMIYORSAK DURUM VAHİM!

Yapmamız gereken ödevleri yerine getirdikten sonra işimiz bittiği halde internetten çıkamıyorsak, internete aşırı zaman ayırdığımız için sosyal çevremizden artık kopmaya başlamışsak, öğünleri kaçırıyor ya da geciktiriyorsak, internete ayırdığımız aşırı zaman nedeniyle uykusuz geceler geçirmeye başlamışsak, durup düşünmenin vaktidir.

İnternetten uzak kalındığında "yoksunluk belirtisi" gösterilmesi, sinirlilik hali, "internet bağımlılığı"nın en basit tarifi. Avrupa Birliği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sanal alemde günde 4 saatten fazla sörf yapan kişilerde kumar bağımlılarında görüldüğü gibi, beyinde insanın kendisini iyi hissetmesini sağlayan adrenalin benzeri kimyasal olan dopamin birikmesi oluştuğu belirlenmiş.

Geçmişte, bu "şarhoş"luğa kendini fazla kaptırıp çocuklarının bakımını ihmal eden ve velâyetini kaybeden anneler bile görüldü Amerika'da. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi interneti de tadında bırakmak, dozu fazla kaçırmamak gerekiyor.

alıntı

2. 29 Nisan 2007
  3. seyran

seyran Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    108
    tesekkurler bal bocegi.bazen gercekten dozunu kacirdigim oluyor.daha dikkatli olmaliyim:)))

4. 2 Mayıs 2007
  5. **kardelen**

**kardelen** Guest

ewet ya cogu zaman ben de dozunu kacırıyorum. tşklr canım paylasımın icin

6. 4 Mayıs 2007
  7. selinsu

selinsu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet ya dıkkat edın allahtan ben chat ve ınternet hastası degılım ya cok durmayın valla bagımlılık yapıooo of cok kotu yavv...

8. 4 Mayıs 2007
  9. sarxix papatya

sarxix papatya Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben bıraz fazla kalınca mıde bulantısı yapıyor.gozlerım agrıyo..... katılıyorum

10. 5 Mayıs 2007
  11. BenSergu

BenSergu SATRAB Pro Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    108
    off ya sanırım bendede başlamaya bşladı hemen tedbir almak gerek teşekkürler arkadaşım uyarıların için.:)

12. 6 Mayıs 2007
  13. asiali

asiali さゆり Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende kaciriyorum hep..hataa bazen ole bisi oluyorki sabah uyandigimda bir oturuyorum gece yarisina kadar kalkamiyorum,,,ama farkettim ve elimden geldiginde dikkat etmeye calsiiyorum,.,tesekkurler paylasimin icin.

14. 9 Mayıs 2007
  15. elakxixz

elakxixz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok haklısın balböceği bazen kendimizi kotrol etmekte zorlanıyoruz.internet bağımlılığında:KK43:

16. 23 Kasım 2009
  17. minik_kadin

minik_kadin Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    sınır koyucam bundan snra kendime ben olmuyor böyle =(((((