Chatte aldatma: Sevginin sanal tatmini

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve Halikarnas tarafından 3 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 1. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  [​IMG]

  Chat’te aldatma: Sevginin sanal tatmini


  Son yıllarda internette masum arkadaşlıklar şeklinde başlayan, ancak sonu fiziksel aldatmaya ve ailelerin dağılmasına varan ilişkilerin bir hayli yaygınlaştığını görüyoruz. İnternetteki sohbet ortamları, evlilikte iki önemli psikolojik ihtiyaç olan beğenilme ve sevilme ihtiyacı karşılanmayan kadın ya da erkeğin sığınacağı limanlardan biri haline geldi.


  Chat arkadaşlığının neden cazip olduğunu gösteren güzel bir örnek var: Ürdün’de boşanan bir çift, farkında olmadan internette chatleşmeye başlıyorlar ve sanal ortamdaki ilişkileri ilerleyince birbirlerine uygun kişiler olduklarını düşünüp yüz yüze görüşmeye karar veriyorlar. Tabii buluştuklarında şaşırıp kalıyorlar. Bu örnekte de görüldüğü gibi, birbirlerini daha önceden çok iyi tanıyan kişiler bile, chat odalarında gerçek yüzlerini gizleyip kendilerini farklı biri olarak tanıtabiliyorlar.


  İnsanlar, sanal ortamda, olmak istedikleri kişiliği yansıtır ve karşı tarafla sadece yazı ya da görüntü yoluyla iletişim kurdukları için, kendilerini olduklarından daha farklı biçimde yansıtırlar. Bunun nedeni, chat anında insanın içindeki düşünce ve duygu obsesyonlarına kolaylıkla kendini kaptırmasıdır. Düşünce obsesyonu, beynimizin bir bölgesinin istem dışı yanlış düşünce üretmesidir. Bir ablanın kardeşini gezdirirken, onu bir arabanın önüne iteceğini, kısa süreli olarak düşünmesi gibi. Bu düşüncenin bir veya iki kere akla gelmesinin bir zararı yoktur ancak bunlar sık sık tekrarlanır ve abla kardeşini sokağa çıkarmaktan korkmaya başlarsa bu bir obsesyon halini alır.


  Bir erkek, izlediği bir filmde gördüğü ya da sokakta karşılaştığı bir kadını eşinden daha fazla seviyormuş gibi hissedebilir. Bu da bir çeşit duygusal obsesyondur. İnsanda bu ve benzeri ani düşünce ve duyguların oluşması doğaldır. Önemli olan, insanın mantığının ve vicdanının bu düşünceleri onaylayıp onaylamadığıdır.


  İnsanın içindeki düşünce ve duygu obsesyonları, chatleşme esnasında kontrolden çıkar. Kişi o anda hiç düşünmeden, süzgeçten geçirmeden aklına gelen her şeyi yazı ya da ses yoluyla karşı tarafa aktarır. Arzular ve dürtüler ile mantıklar ve kurallar arasındaki denge, arzular ve dürtülerden yana bozulur. Ayrıca chatleşmede, kişiler karşı tarafa kendilerini istedikleri şekilde, yani olumsuz yönlerini bastırarak ya da olmadıkları bir kişilik portesi çizerek tanıtırlar.

  Bu nedenle chat ortamı, aldatmanın birinci safhası olan ‘hoşlanma’ için iyi bir zemin oluşturur. Cinsel aldatma gerçekleşmese bile, chat yaptığı kişiye âşık olma, daha doğrusu âşık olduğunu zannetme gibi duygusal aldatma durumları yaşanır.

  Başta da belirttiğimiz gibi chatleşme ihtiyacı, kişinin beğenilme ve sevilme duygularının tatmin edilmemesinden kaynaklanır. Eğer eşlerden birinde chat yapma bağımlılık haline gelmişse, diğeri, “Yanlış yapıyorsun, sen ne yaptığını zannediyorsun?” diyerek onun üzerine gitmek yerine, eşinin bunu neden yaptığını, bu ihtiyacın arkasında hangi duyguların olduğunu anlamaya çalışmalıdır. Eşi chat bağımlısı olan kişinin, onun beğenilme ve sevilme ihtiyacını karşılayacak adımlar atması gerekir.


  Prof. Dr. Nevzat Tarhan - Evlilik Psikolojisi / Öncesi Ve Sonrasıyla Evlilik

  Haber7
   

  Ekli Dosyalar:

  • $sanal.jpg
   $sanal.jpg
   Dosya Boyutu:
   46,4 KB
   Görüntüleme:
   234
 2. 3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 3. BenBihter

  BenBihter Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ekim 2007
  Mesajlar:
  766
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  Malesef bu tür olayylar o kadar çok yaşanıyorki şu zamanda..mafoldumben
  Herkes bir arayış içinde,araya araya bulamadılar daha..:1ninca:
  Bir zevk uğruna insan yuvasını yıkmayı nasıl göze alabilir aklım almıyor....
   
 4. 3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 5. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  chat olaylarına hayatım boyuca hiç girmedim..gerekde görmedim açıkçası..
  çünkü bekarlığımda kendime güvenen bir insandım dolayısıylada chatte sevgili aramaya ihtiyacım yoktu..
  şu an evliyim Allahım şaşırtmasın..
  br burası var yazdığım birde çcuklarla ilgili çok güvendiğim bir doktor var ona kızımın hastalıkları,durumu ile ilgili sorular sorarım..
  başka bişeyle işim olmaz..
   
 6. 3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 7. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  chati ya da ordaki sanal kişilikleri ciddiye alıyorsan ya da almaa başlasıysan vay haline. gerçekten çok dikkatli olmak gerek.
   
 8. 3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 9. be_reN

  be_reN I'm takin back my love Pro Üye

  Katılım:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  2.763
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  son zamanlarda oyle cok arttıkı bu olaylar.. :sinifsinif: teknelojı malesef kotuye de kullanılıyor her sey de oldugu gıbı.. :eek:lmaz: amacına uygun olarak kullanılsa keske.. :nazar:
   
 10. 3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 11. lunet

  lunet Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2008
  Mesajlar:
  426
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  selam kızlar...ne zamadır yoktum tatildeydik yeni geldim bakalım ne var ne yokmuş..heee şu chetleşme olayı ..evet bende çok karşıyım ama ne yazıkki aldı başını gidiyo ..yapılacak bişi yok işte..buna engel olunamaz kesinlikle..genelde mutsuz olan insanlar chetleşmekten yana..yani kendilerine duygusal anlamda bir arkadaş bir sırdaş gibi arayış içindeler...o şekilde mutlu oluyolar...onun için güzel dostluklarla başlayan tanışmalar bazen iyi bazende kötü sonuçlar çıkarabiliyo ....artık ne diyelim Allah herkese akıl fikir versin...kötülüklerden korusun bizleri.....hep iyiliklerle karşılaştırsın inşallah....
   
 12. 4 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 13. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  teknolojinin hızla geliştiği dünyada, insan malese bu gelişim ve değişimlere ayak uyduramıyor, eğer güçlü inançları-değerleri yoksa savrulup gidiyor,bu savruluşun en büyük etkenlerinden biri de modern çağın vazgeçilmesi internet

  internet önce işyerlerine, kamu binalarına,evlere, köylere dahi ulaştı, 7den 70 e herkes bilgisayar öğrenme telaşında, bu büyülü dünya önümüze öyle güzel seçenekler sunuyor ki, öyle güzellikler sergiliyor ki, insan başından ayrılamıyor

  chat olayına gelince, özgürsün daha ötesi yok, kim olduğun-ne olduğun-din-dil-ırk önemli değil, istediğin karektere bürünebilir, yıllardır özlemini çekip olmak isteyip de olamadığın kişiliğe-mevkiye sahip olabilirsin

  ya bunun karşılığında kazançların ya da kaybettiklerin....günümüzün en yararlı ve en tehlikeli icadı internet...

  bir uzman söylemişti, bir çocuğu hiçbilmediği birşehirde yapayalnız bir meydanda bırakın, bu şekilde kalan bir çocuk, internet başındaki çocuktan daha güvenli yerdedir...
   
 14. 4 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 15. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

  fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.004
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  ya bu sabah telime bir mesaj geldi..
  bir bilgisayar programcısı gibi bir şirket msn ile ilgili olarak aldatmalara karşı msn yazışmalarını kendi bilgisayarından denetleyebilirsin diye bir reklam geldi.
  başvuru içinde tel numarası yazılıyordu.

  demekki çok oluyorki programcılarda bunun üzerinden para kazanıyorlar.
   
 16. 4 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 17. AYLINNN7677

  AYLINNN7677 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  494
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ınternet bırde baĞımlılık mesala Örnek vercem benım erkek arkadaŞımı dÜn bır Özel sıteden kızlara mesaj atarken yakaladım.ama cevap yok..yazıŞmamıŞ yanı..

  Bırde sÖle bıŞeye sahıtoldum bır erkek arkadaŞı ona mesaj atmıŞ .gel Şıleye gıdelım bende 3 bayan arkadaŞ var benı yanlız bırakma takılalım demıŞ..herŞey benden demıŞ.ve benımkı hep yanımdaydı yanı gıtmemıŞ...

  Pekı chat olayı ne oluyor..ıŞ yerınde bırkız Çok.hepsını kardeŞı gıbı gÖrÜyor.ıÇıne dÜŞÜyorlar.ordan baŞka bırkız arkadaŞ bana sÖyledı.Çok dÜrÜst hep ıŞınde o kızlarla alakalı deĞıl dıyor...

  Ama nıe ınternete bu Şekılde yonelıyor anlayamıyorum.bu ne tÜr hastalık..

  AÇıklaması olan varmı?
   
 18. 6 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Halikarnas
 19. KIZILCIKLI

  KIZILCIKLI Kıskandığım Denizlerdesin Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3.652
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ay Sardunya ablacıgım.. Allah sasırtmasın.. hiç birimizede böyle bi sınamaya tabi tutmasın Rabbim :Saruboceq: