Chuck Palahniuk

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve BenPia tarafından 1 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  1 Aralık 2009
  Konu Sahibi : BenPia
 1. BenPia

  BenPia Queen Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.898
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  Chuck Palahniuk 21 Şubat 1962'de Washington'da doğdu. Asıl adı Charles Michael Palahniuk'tur. Palahniuk Washington eyaletinin doğusundaki bir çiftlikte büyüdü. Bir süre Eyalet Üniversitesi'ne devam ettikten sonra Oregon Üniversitesi'ne geçti ve öğrenimini orada tamamladı. Otuzlu yaşlarına kadar herhangi bir edebi metin yazmayan, sanıldığını tam aksine, ilk romanı olan Invisible Monsters (Görünmez Canavarlar) dır. Bu romanı yayıncılar tarafından içeriği nedeniyle kabul görmemiştir ancak Palahniuk yayıncılara olan bu öfkesi nedeniyle içeriği çok daha "yok edici" olan Dövüş Kulübü'nü yazmıştır ve bu romanı yayıncılar tarafından zevkle kitaplaştırılmıştır.

  Palahniuk üniversite yıllarından sonra üç yıl boyunca Freightliner adlı bir şirkette montaj hattında, ardından tamirci olarak çalıştı. İlk yazdığı metinler taşıt modifikasyon prosedürleri ve kamyonların onarımı üzerinedir.

  Dövüş Kulübü'nün ortaya çıkmasında büyük etkisi bulunan bir olayıda bu yıllarda yaşar. Arkadaşlarıyla birlikte tatildedir. Bitişikteki kamp yerinde müzik rahatsız edici derecede açılır ve bu nedenle başlayan tartışma yerini kavgaya bırakır. Bu olayda yaralanan Chuck tatil'den döndüğünde iş yerinde kimse tarafından ilgi görmez çünkü kimse korkunç derecedeki yüzü hakkında bir şey sormaya, yorum yapmaya cesaret edemez. Bunun üzerine Chuck, eğer insanın yeterince kötü görünürse dilediği gibi hareket edebileceğini keşfeder. Bu olayın ardından devam ettiği bir edebiyat grubu bünyesinde yaptıkları çeşitli gösteri ve eylemler "Kargaşa Projesi"ni esinler. Kısa bir süre sonra aynı isimle bir kısa öykü yayımlar ve bu öykü,üç ay içinde Fight Club (Dövüş Kulübü) romanına dönüşür.

  Romanlarındaki tavır isyan gibi görünse de, aslında varoluşumuza özlem duymamıza neden olur. Yarattığımız değer yargıları, para, şöhret, saygınlık, güzellik, tanrı gibi tüm önemli şeylerin anlamsız yalanlar olduğunu söyler. Kitapları aslında; kimsenin tam olarak anlamadığı ancak sürekli yüzünde saçma sapan bir tebessümle ve hiç üstüne alınmadan, anlıyormuş numarası yaparak okuduğumuz metinlerdir. Tıpkı bir Salvador Dali, Jacek Yerka tablosu, Cemal Süreya şiiri, Stanley Kubrick, David Lynch filmi veyahut bir Syd Barrett parçası gibi düzinelerce örnek verebileceğimiz gibi.
  vikipedi den alintidir...
   
 2. 1 Aralık 2009
  Konu Sahibi : BenPia
 3. BenPia

  BenPia Queen Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.898
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  106
  görünmez canavarlardan birkac alinti..


  * Orijinal olan her şeyden soyutlanmış yüzlerce nesil; doğruya doğru, hepimiz öyle değil miyiz?

  * Tamamen ayna, ayna söyle bana durumu çünkü aynen paranın iktidar unsuru olması gibi, aynen silahın iktidar unsuru olması gibi, güzellik de bir iktidar unsurudur.

  * Kimse size bakmıyorken, insanları delip geçene dek süzebilirsiniz. Bakışınızı yakalayacağı için asla o kadar uzun bakamayacağınızdan normalde göremeyeceğiniz detayları yakalarsınız, bu, bu da sizin intikamınız olur.

  * Kötü kalpli kraliçe, Pamuk Prenses’in oyununu oynadığı için salağın tekiydi. Belli bir yaştan sonra kadınların farklı iktidar alanlarına kaymaları gerekir. Örneğin para. Ya da silah.

  * Üstelik kimileri için anında, kimileri için yavaş yavaş olsun, ister kazayla, ister temkinli davranarak olsun, eninde sonunda hepimiz kötürüm kalıyoruz.

  * Rahibe Katherine alyans takan rahibelerdendi. Ve evli insanlar hep cevabın aşk olduğunu sanırlar.

  * Evie güzel insanların asla birlikte olmamaları gerektiğini söyler. Çünkü birlikte olduklarında yeterince ilgi çekemezlermiş. Evie’ye göre iki güzel insan bir araya gelince, güzellik standartı tamamen değişir. Evie, bunu hissedebilirsin der. İkiniz de güzelseniz, ikiniz birden güzel değilsinizdir. Birlikte, bir çift olunca, parçalarınızın toplamından daha değersiz olursunuz.

  * izleyici olmadan histeri krizi geçirmek imkansızdır. İnsanın kendi başına paniğe kapılması, boş bir odada kendi kendine gülme krizine tutulmasıyla aynıdır. İnsan kendini gerçekten aptal hisseder.

  * ve bazen sakat kalmak insanın lehine olabilir. Vücutlarına halkalar takan, dövme yaptıran, tenini dağlayan, derisini kazıyan bütün o insanları düşünün..sonuçta o ya da bu şekilde dikkat çekiyorlar.

  * “Gündüz yayınlanan dramaları izlersen,” diyor bana Seth, “herkesi kısa süreliğine ziyaret etmiş gibi olursun. Her kanalda ayrı bir hayat var ve neredeyse saat başı hayatlar değişiyor. Aynen internetteki canlı videolar gibi. Onlar farkında olmasa da, sen bütün dünyayı gözetleyebilirsin.”

  * Yarışmalar, eğitimimizden geriye kalan rasgele ve değersiz gerçekler hakkında kendimizi daha iyi hissetmemiz için düzenlenirler.

  * Gelecek ne zaman vaat olmaktan çıkıp bir tehdit unsuru haline geldi?

  * Ancak ve ancak bu gezegeni yiyip bitirdikten sonra Tanrı bize yenisini verecek. Yarattıklarımızdan çok yok ettiklerimizle hatırlanacağız.

  * Hepimiz kendimizin gübresiyiz.

  * Kimden nefret edeceğimizi bilemediğimiz zaman kendimizden nefret ediyoruz.

  * Kendinizi sürekli olarak dönüştürüp kullanışlı hale getirmelisiniz.
   
  zeytinyaglipirasa bunu beğendi.
 4. 8 Aralık 2009
  Konu Sahibi : BenPia
 5. arzuca9432

  arzuca9432 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  7 Ocak 2009
  Mesajlar:
  4.098
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Bir yeraltı edebiyatı yazarı.Günce adlı eserini okudum.
  Kesinlikle okunması gereken bir eser,farklı......................................
   
 6. 13 Eylül 2014
  Konu Sahibi : BenPia
 7. zeytinyaglipirasa

  zeytinyaglipirasa Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.675
  Beğenildi:
  175
  Ödül Puanları:
  118
  mutlaka okunmalı! dövüş kulübü filmini sevmeyen yok mesela di mi. heh işte öyle çarpıcı bu adamın kitapları.
   
  kurklu_maria bunu beğendi.
 8. 15 Eylül 2014
  Konu Sahibi : BenPia
 9. kurklu_maria

  kurklu_maria Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2014
  Mesajlar:
  687
  Beğenildi:
  84
  Ödül Puanları:
  38
  çok cesur bi yazar.
   
 10. 23 Eylül 2014
  Konu Sahibi : BenPia
 11. eyluldogan

  eyluldogan Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2013
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  397
  Ödül Puanları:
  118
  Güncesini bir solukta okuyuvermiştim, sonra da afallamış halde kalakalmıştım kitabın başında.